Консултирането на хората, на които им предстои пенсиониране, се извършва от служители на НОИ чрез използване на електронната услуга „Изчисляване на прогнозна пенсия“, която е достъпна на сайта на НОИ чрез издаден от института персонален идентификационен код (ПИК). Определените по този начин стойности както на индивидуалните коефициенти, така и на размерите на пенсията, имат предварителен характер и могат да се различават от реалните както поради разлики или промяна в данните, използвани при извършване на консултацията, така и поради настъпили изменения в законодателството. За повече информация разговаряме с началника на отдел „Отпускане на пенсии“ в ТП на НОИ – Благоевград Бойка Еленкова.
loading...
- Г-жо Еленкова, каква е целта на кампанията, която провеждате?
- Във връзка с направените изменения в преходните и заключителните разпоредби в Кодекса за социално осигуряване, приетия Параграф 22 С, който е в сила от 7 май, в ТП на НОИ – Благоевград е изготвен график за посещение на всички 14 общини на Благоевградски регион за среща с гражданите да проверят възможността по коя методика ще им се изчисли по-благоприятен размер пенсия. Аз бях с екип в Гоце Делчев, Гърмен, Сатовча и Хаджидимово. Имаше интерес сред хората, приемните ни бяха посетени. На 10 човека направихме прогнозен размер пенсии, а други консултирахме, тъй като не носеха необходимия набор от документи. За целта са нужни оригинални документи за осигурителен стаж и възраст, и УП-2 за тригодишен период от последните 15 г. преди 1997 г. Смятам, че срещите на живо са полезни както за хората, на които им предстои пенсиониране, така и за нас.
- Колко време ще продължат консултациите?
- Срещите са по график в рамките на месец май. Обикаляме с мобилни екипи всички 14 общини в областта, които, наред с изнесените офиси по места, правят тези изчисления на прогнозния размер за пенсиониране. Услугата е напълно безплатна. Преди да се започне изчисляването, се попълва протокол-декларация, който има информативна и декларативна част, с което лицето се запознава. Търси се неговото съгласие за ползване на личните му данни – ЕГН, и се информира как става това изчисляване и с какви документи. Главното, което трябва да се знае, е, че се тегли информация от нашия регистър за периода от 01.01.1997 г. към настоящия момент и затова се изискват оригинални документи за стаж, за да се провери и заложи в програмния продукт, се прави изчисление на продължителността, да направим индивидуални коефициенти и оттам да изчислим прогнозния размер пенсия.
- Имате ли наблюдения кой от двата варианта за изчисление на пенсиите е предпочитан?
- Много е различно. Например хората, които са работили специални професии преди 1997 г. – в Завода за слаботокови релета, завод „Михаил Антонов“ в Гоце Делчев, и след закриването им поради ликвидация са започнали работа в шивашки цехове или са си отворили фирмички за дребни услуги, тяхното заплащане е било по-добро. За тях ползването на старата методика е по-благоприятна, тъй като коефициентите и размерите са по-големи, и вече направихме прием на заявления за пенсиониране.
- Коя възрастова група обхваща новата методика?
- Тази година се пенсионират всички жени, родени до 31.08.1958 г., които трябва да имат навършени 61 г. и 4 м., и мъже, родени до 31.10.1955 г., с навършени 64 г. и 2 м. От 2019 г. възрастта на мъжете се увеличава с 1 месец, а на жените с 2 месеца за изравняване на възрастта във времето и достигане до 65-годишна възраст за всички.
- Как стои въпросът с пенсионирането на хората, които са работили в чужбина?
- Във вчерашния ден съм дала една такава консултация. Там обикновено ги притеснява подготовката на документацията при пенсиониране при смесен стаж и стаж, придобит в чужбина. Тези, които са извън страната, идват тук, на място, защото се попълва формуляр по УП-1 за отпускане на пенсия по българското законодателство, има комплект проучвателни документи за смесен стаж, който е малко по-труден. Затова предпочитат да дойдат на място, където им се оказва помощ, и са по-спокойни. Иначе няма как да им изчислим прогнозен резултат пенсия, тъй като не знаем колко време са осигурявани в чужбина. По-често те носят документи за безработица, които им издават след напускане на съответната държава. Ние служебно изясняваме колко осигурителен стаж имат за пенсиониране, който изискваме от чуждата институция, сумираме и преценяваме индивидуалния размер.
- Колко време отнема да се пенсионират българите, работили в чужбина, например в страни от ЕС?
- За всички страни е различно. Трябва да ви кажа, че много трудно работим заради забавяне във времето с Гърция, Кипър и Португалия, и в последно време с Англия. Изпратените документи се бавят, в момента имаме такъв проблем с Португалия. Въпреки няколкото консултации в Гърция, последната беше през април, там също процесът е много бавен във времето. Работим по международни преписки със страни от ЕС и с други, с които имаме международни договори. Когато се изпускат сроковете, през 6 месеца изпращаме напомнителни писма. От Гърция ни отговарят, че не трябва да ги притесняваме в рамките на две години. Другите страни, членки на ЕС, изготвят документите в рамките на сроковете, указани в регламента.
- Колко хора са консултирани в първите дни от вашите изнесени приемни?
- В общинските центрове през мобилните екипи минаха около 30 човека, изчислили сме 10 прогнозни пенсии. Отделно от това, още 90 граждани, които идват в изнесените работни места на НОИ в общините всяка втора сряда на месеца.
- Има ли интерес от страна на благоевградчани?
- Днес лично обслужих един учител, който поиска консултация. Но не носеше никакви оригинални документи и в следващите дни ще се възползва.
- Има ли възможност за корекция, в случай че някое лице е предпочело по-неблагоприятен вариант за пенсиониране?
- Всичко, което е направило лицето, и това, което ние правим сега при нашите посещения по общините, е прогнозно. Първо, и това е разписано в указанията ни, ние не категоризираме труд. Това става след представяне на документи за пенсиониране. Ако лицето има право на пенсия през октомври 2019 г., в момента изчисляваме прогнозен размер със средно осигурителен доход за януари и март, но ние нямаме така наречената подложка да изчисляваме пенсията, която ще придобие през месец октомври. Затова е казано, че става въпрос за прогнозен размер.
Страницата подготви
БЕТИНА АПОСТОЛОВА