Началникът на РУО Ив. Златанов обяви: Пенсионирам през юли всички директори, придобили право и основание

Школските шефове получиха инструкции как да водят отчетност на 15-те дни отсъствия с бележка от родителите

„През юли ще пенсионирам всички директори, придобили право и основание”. Това обяви началникът на Регионалното управление на образованието в Пиринско Ивайло Златанов по време на работно съвещание с школските шефове от областта. По време на двудневната среща, която се проведе в Разлог, бяха засегнати множество теми, като предстоящите кампании – националните външни оценявания в 4, 7, 10 клас, държавните зрелостни изпити, промените в нормативната база, приключването на учебната година, пуснатите нови национални програми, план-приемът…


В последната част от съвещанието думата взе началникът на РУО.

„Искам да попитам колко от вас имат вътрешни правила за пенсионирането на учители?”, започна изказването си с директен въпрос към директорите Ив. Златанов, а в залата настана мълчание. Шефът на РУО припомни, че още през 2018 г. е поискал във всяко училище да се разработят и прилагат такива правила. Въпреки това обаче и към настоящия момент експерти констатирали, че директори не знаят за дадените преди 6 години указания.

„Молбата ми е да погледнете тази кореспондениция от 2018 г. и да създадете правила, които да са единни за всички – от първия до последния човек в училище. Дали ще е до края на учебната или до календарната година, това вие ще прецените. Мен и нас ни интересува да има правила“, заяви Ив. Златанов и прогнозира, че логично въпросът към него ще бъде дали има правила за пенсионирането на директорите. В тази връзка бе съобщено, че се е минало през различни дилеми. Така например проф. Сашо Пенов /служебният министър на образованието в правителството на Гълъб Донев/ е казал директорите да бъдат пенсионирани, а по-късно променил мнението си. Объркани от противоречивите сигнали, началници на регионални управления на образованието в страната първо пенсионирали директорите, отговарящи на условията, а на следващия ден пак сключили договори с тях и ги върнали на работа.

„Ние не стигнахме до ситуация да пенсионираме директори и после да ги връщаме, но се създаде голяма каша. Тези компромиси, които бяха направени в последните 2- 3 години, доведоха до настоящото състояние, но аз имам позиция и тя е: През месец юли всички, които са продобили право и основание за пенсиониране, ще бъдат пенсионирани. Казвам ви го в прав текст и ви моля да не ме атакувате, с когото и да е“, заяви бе началникът на РУО и апелира  директорите да действат единно, според правилата. Ако нямат такива, да разработят, а не да пенсионират учители избирателно – едни през март, декември, в края на учебната година, а други да остават на работа, защото например са им по-близки.


Макар и да не бе съобщено в залата, репортер на „Струма“ научи, че за пенсиониране са към 20 от общо 117 директори  на училища в областтта. Сред тях е и дългогодишният директор на СУ „Христо Смирненски“ в Кочан Гълъб Чаушев, който малко по-късно поиска думата.

„Не мога да говоря от името на всички колеги, които сме навършили годините за пенсия, затова ще кажа от мое име. Имам 42 години педагогически стаж и 35 от тях съм директор и се радвам, че се намирам днес сред вас. Мога да си представя как се чувстват колегите като Вальо /б.р Валентин Доленски,  спечелил конкурса в обединеното училище в Плетена/, който е директор само на няколко дена. Искам да ви уверя, че предизвикателствата, които имаме днес и някои колеги се притесняват, са същите, каквито са били преди 30 или 40 години. Смятам, че имаме потенциал и може да спазваме едно правило, което ми го дадоха колеги от Америка и стои на бюрото ми. То гласи: „Teamwork makes  dream work“, тоест, работата в екип сбъдва мечтите в работа. Всички тук – присъстващите директори и екипът на РУО сме един общ екип“, заяви директорът на СУ – Кочан и поименно изброи експертите от Регионалното управление, които през последните години са посещавали училището и са помагали. Вземайки си довиждане с колегите, Г. Чаушев, който бе аплодиран, пожела на присъстващите да са един задружен екип и усшешно да изпълняват задачите.


Още в началото на срещата бяха представени и 8-те нови директори, които на 18 март встъпиха в длъжност, след като спечелиха конкурсите, провели се по нови правила.   

На съвещанието бе коментирана и темата за въведеното ново правило, а именно възможността учениците да отсъстват от училище до 15 дни /до 5 наведнъж/ в една учебна година с мотивирано писмено заявление от родител до класния ръководител. Досега учениците можеха да отсъстват до три дни по семейни причини и до 7 с разрешение от директора. 

С влизането в сила на нововъведенията класни ръководители  извадиха листове и тетрадки, за да контролират кой ученик по колко дни си взема, тъй като няма точно регламентирана процедура как да се осъществява този процес.

„Промените в нормативната уредба са факт. Класните ръководители трябва да измислят някакъв механизъм, с който да информират периодично или ежедневно родителите колко дни са използвали, колко им остават“, коментира началникът на отдел ОМДК /организационно-методическа дейност и контрол/ в РУО – Благоевград Методи Попов и подчерта, че не е допустимо въпросните дни да се ползват в края на учебната година.

 
И за да не се стигне до ситуации семейства да „хукнат” на море две седмици преди края на учебната година, когато се  оформят срочните и годишните оценки, то въпросното ограничение трябва да бъде регламентирано през вътрешните правилници на училищата.

За да няма злоупотреби и за да се следи кой родител по колко дни взема на детето си, М. Попов предложи на директорите: „Правейки аноанс за следващата учебна година, може в края на всеки месец, когато класните ръководители ви подават информация за отсъствия, тази информация да бъде съпътствана и с бележките за дните, на които родителите имат право, и това да бъде регистрирано в деловодната система. Търсете начин да не се натоварва административно-деловодната система, но в същото време да останат като следа  тези бележки от родителите“, бе препоръката към директорите как да се води отчетност на полагащите се 15 дни отсъствия с бележка от родителите.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

5 Коментара

  1. До Елина

    Какво като им се работи??? Да си намерят работа извън институцията, за да освободят място, което вече не им се полага. Не слагайте всички “млади” под общ знаменател, и от тях има такива, на които им се работи по специалността. Колкото до личното решение на директорите – редно е да бъдат санкционирани, щом не спазват закона.

    Отговори
  2. Елина

    Даскал Ботьо, справки се изпращат, но работодател на учителите е директорът на училището. Той действа според приетите училищни правила за пенсиониране или по своя преценка. Все по-малко учители имат намерение за работа след придобиване на право за пенсиониране по обясними причини. Но има и такива, на които им се работи…

    Отговори
  3. Живко Петров

    Пак се изказа неподготвен, дали си вярва, че това ще се случи. По скоро него ще отстранят.

    Отговори
  4. Силвия Спасова

    А учителите пенсионери кога? Взима първи клас в годината, в която трябва да се пенсионира, и хоп – още четири години на работа. И после младите напускали страната, ами какво да правят като училищата в Благоевград са пълни с бабички?

    Отговори
  5. Даскал Ботьо

    В Благоевград има много учители навършили пенсионна възраст и все още работещи. Златанов защо се прави, че не знае? Директорите защо не пращат справки? Прави се и той на “началник”. Мъмри ги, а после…нищо.

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *