На бляскава церемония отличиха призьорите в конкурса на вестник „Струма“  „Любим учител“

На бляскава церемония бяха наградени призьорите в десетото издание на конкурса „Любим учител“, организиран от вестник „Струма“, с подкрепата на Община Благоевград и Регионалното управление на образованието. Признание за своя труд, отдаденост към каузата за образованието на българските деца получиха педагози от Благоевград, Гоце Делчев, Банско, както и заслужили учители, оставили ярка следа в сърцата на своите възпитаници.

Изисканото парти събра на едно място в „Ларго мол”

общественици, политици, управници, културни дейци, директори на училища от целия регион. В ролята на водещ бе зам.директорът на Центъра за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград д-р Александра Ковачева, а събитието бе реализирано с подкрепата на спонсорите: БАНКА ДСК, „ЛАРГО МОЛ“, МОБИЛНИЯТ ОПЕРАТОР А 1, „ГРОМА ХОЛД” ЕООД, ПЕЧАТНИЦА „СМИЛКОВ“, „ХЕК СОЛАР” ЕООД , „УНИВЕРСАЛ СТРОЙ КОНСУЛТ” ООД, „ЕКО БОТЪЛС” ЕООД,  „ПИРИН ОЙЛ ГРУП” ЕООД, ВИНАРСКА ИЗБА „ЛОГОДАЖ”, ВИНАРСКА ИЗБА „ВИЛА МЕЛНИК”, СЛАДКАРНИЦА „АМЕЛИС”, РУМ ООД.

Специални благодарности бяха отправени и към Професионална гимназия по туризъм и лека промишленост „Гоце Делчев“ – Благоевград, в лицето на директора Димитрина Иванова, на учениците и техния ръководител Мирослав Маринов, които приготвиха кетъринга за тържеството.

За празничното настроение допринесоха и талантливите възпитаници на Центъра за личностно и творческото развитие на децата на Благоевград, които бяха бурно аплодирани за прекрасните си изпълнения. Първи на сцената се изявиха малките балерини от Школа по балет „Кроазе“, с ръководител Красимира Митова, а началото бе поставено с вълшебен танц. Последва „Валс“ и „Любовен романс“ в изпълнение на Вили Георгиева и Сияна Боянова от Школата по класическа китара с ръководител Михаил Златанов и танцът „Жътва“ на Фолклорен танцов ансамбъл „Пиринче“ с ръководители Симеон Стамболийски и Полина Сатиева.

Самата програма бе наситена с много емоции, думи на признателност и, разбира се, елемент на изнанада, тъй като имената на победителите бяха пазени в тайна до последно. В конкурса участваха преподаватели от Благоевград, Сандански, Петрич, Банско, Симитли, Белица, Якоруда, Гоце Делчев… приели професията като лична кауза, общественозначима мисия за възпитанието и изграждането на бъдещето на България в лицето на нашите деца.

Родители, ученици, преподаватели… имаха възможност да гласуват онлайн на сайта struma.bg за своя фаворит.  Критерият „онлайн гласуване“ формира 25% от крайния резултат, като тази година най-голяма тежест имаше есето. То бе на тема „Двете форми на обучение и как се разчупва пътят към нормалния присъствен метод с активното участие на учениците в обучителния процес“ и провокира творческия заряд и креативност на претендентите, техния начина на мислене и действие, така че да отговорят на бързо развиващото се общество и нарастването на изискванията към тях.

В унисон с това управителят на вестник „Струма“ Теодора Томова поздрави присъстващите на церемонията и изтъкна, че конкурсът е своеобразен израз на уважение и отдаване на почит към мисията на учителите. Хората, които разкриват необятния свят на възможности за реализация, но и хората, които палят  искрата за личностно развитие и самоусъвършенстване.

Пред микрофона застана и главният редактор Анелия Десподска, която сподели, че вече 30 години вестник „Струма“ отстоява на предизвикателствата, като остава верен на читателите. „30 г. вече хората в Югозападна България припознават „Струма” като нашия вестник. Това е голяма отговорност към екипа ни и тя трябва да бъде отстоявана с всеки брой.

И тази година най-големият всекидневник на Югозападна Бълагария засвитетелства своето уважение към заслужили учители. Под „светлините на прожекторите“ застана Нели Радулова – дългогодишен преподавател по физика в Политехническа гимназия „Св.св. Кирил и Методий” /бивша Солунска/, сега НХГ „Св. св. Кирил и Методий” – гр. Благоевград. Обичана от многобройните си ученици, които я уважават и са й признателни за това, че е запалила искрата в сърцата им за любознателност и непрекъснато самоусъвършенстване. Развълнувана, г-жа Радулова коментира, че не е очаквала подобен жест, тъй като се пенсионирала преди 21 години, но включително и в залата вижда свои възпитаници.

Достойно място сред заслужилите учители намери и Димитър Арабаджиев – бивш директор на Шесто СУ „Иван Вазов” – Благоевград в продължение на почти 20 години. 10 години бе учител по български език и литература и 4 години заместник-директор по учебната дейност в Техникума по строителство, сега Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Васил Левски” – Благоевград. Три последователни мандата – 12 години, е бил председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в Благоевград.

Не по-малко вълнуваща бе появата и на Владимир Алексов, който в продължение на 36 години бе  преподавател по география в Трето основно училище „Димитър Талев”, където е посрещнал своя 4-хиляден ученик. Г-н Алексов призна, че желанието и ентусиазма, така необходими за учителската професия, е взел от Талевия светилник, за да „пръска” знания в умовете на учениците.

Д-р Ковачева връчи и приза „Училище на годината“. За активност, прилагани иновативни решения, търсения, стимулиращи личностното развитие на учениците, и създадената образователна среда наградата бе присъдена на 7-мо СУ „Кузман Шапкарев“.

Трето място в конкурса „Любим учител“ завоюва Елена Георгиева Загорчина. Тя е завършила Софийски университет „Св. Климент Охридски” през 2011 г., специалност „Българска филология” – бакалавър и магистър. Преподава български език и литература в Професионална гимназия по електротехника и енергетика – гр. Банско от 2014 г. Тя е класен ръководител, убедена е в необходимостта от надграждане на образованието си и повишаване на квалификацията си. С излизането си на сцената Е. Загорчина благодари на вестник „Струма“ и на директора на ПГЕЕ – Банско инж. Сашка Тодорова и призна, че е изненадана и развълнувана от оказаното й внимание. 

С грамота, телефон, плакет, книга и цветя, връчени от кмета на Сатовча Арбен Мименов, бе отличена и класираната на втора позиция Елена Емилова Търтова – главен учител по общообразователни дисциплини в гимназиален етап и преподавател по български език и литература в НПГ „Димитър Талев“ – гр. Гоце Делчев от 2001 г. Оттогава е и редактор на училищния вестник  „Светилник“. Има авторски продукти – филми, театрални постановки, печелили награди. Интересите й са в областта на сугестопедия, психоанализа и литература, интердисциплинарно преподаване.

„Това е една комплексна награда и е резултат от взаимната обич и доверие на бивши и настоящи ученици, колеги и на ръководството на Неврокопската професионална гимназия, което през годините изключително много ме подкрепя“, каза непосредствено след церемонията в интервю за вестник „Струма“ Е. Търтова. 

В знак на благодарност за дългогодишното партньорство и сътрудничество бяха връчени и две специални награди за радетели на чистия български език. Едната бе за проф. д-р Антони Стоилов – утвърден специалист по българска морфология, правопис, правоговор, съвременен български език, преподавател в Катедра по български език във Филологическия факултет към ЮЗУ „Неофит Рилски”.

Другата специална награда бе за доц. д-р Гергана Падарева,  заместник-декан по научната, издателската и международната дейност, проекти и мобилност на Филологически факултет към ЮЗУ „Неофит Рилски” и  преподавател по фонетика и фонология, проблемни въпроси в българската граматика, интонация и значение в Катедрата по български език. Доц. Падарева сподели, че всеки има и помни своя любим учител. Тя призна, че в основата на нейното израстване и професионално развитие е учителката й по БЕЛ в СУ „Братя Каназиреви“ – Разлог Илонка Белева, която понастоящем е главен учител в НХГ.

Зам. деканът връчи книги и сборници с най-новата продукция на Филологическия факултет, като по решение на организаторите тази награда бе присъдена на Земеделската професионална гимназия „Климент Тимирязев“ – Сандански.

А че любимият учител се помни и остава завинаги в сърцето, потвърди и директорът на ЗПГ Емил Терзийски, който е възпитаник на бившата Солунска гимназия. При излизането на сцената той, развълнуван, целуна ръка и прегърна своята учителка Нели Радулова, а  самата тя се просълзи, трогната от жеста на някогашния си ученик.

Кулминацията на церемонията бе обявяването на победителя. Голямата награда бе връчена от кмета на община Благоевград Илко Стоянов, който поздрави организаторите, защото това не е просто конкурс, а признание за труда на учителя. Приза получи Радослав Бориславов Борисов, завършил Югозападен университет „Неофит Рилски”, бакалавър по специалност „Педагогика на обучението по география и история” и с магистратура по география през 2015 г., преподава по география в ПГСАГ „Васил Левски” и „История и цивилизация” в Трето основно училище „Димитър Талев” – гр. Благоевград.

„Съвсем случайно разбрах, някъде по средата на кампанията, че съм събрал гласове и съм в Топ 10 на номинираните. Но не очаквах, че ще достигна до първото място. Наистина се радвам, че учениците са оценили това, което правя за тях, и не само аз, а като цяло всички учители“, сподели Р. Борисов. Той сподели, че се стреми да се поставя на мястото на учениците, за да разпалва тяхната любознателност и стремеж за обогатяване. 

Моменти от церемонията, на която присъстваха  много общественици, политици, управници, културни дейци, образователни специалисти и директори на училища от целия регион, и от прекрасните изпълнения на талантливите възпитаници на ЦЛТРДБ 
Е. Търтова с наградатаи с началника на РУО Ив. Златанов, директора на НПГ М. Георгиева, зам. директора Т. Джонгова

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

б.р. В следващия брой на вестник „Струма четете интервюто с една от фаворитките в конкурса, учителката в НПГ „Димитър Талев” – Гоце Делчев Елена Търтова

loading...


Подобни новини

1 Коментар

  1. Ния

    б.р. В следващия брой на вестник „Струма четете интервюто с една от фаворитките в конкурса, учителката в НПГ „Димитър Талев” – Гоце Делчев Елена Търтова.
    А кога ще прочетем интервюто на първия, на любимия учител Струма. Втората я чухме още вечерта и беше супер, разбира си от работата жената, А първия – освен че чухме , че посредата е разбрал, че е в конкурса, нищо друго професионално за него.
    Ама конкурс, ако с есета се обучаваха децата

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *