Жителите на сапаревобанското село Сапарево за два дни отпразнуваха три повода – Голяма Богородица, 160 години от строежа на храма в центъра на селото и 160 г. от прокопаването на Сапаревската вада.
Първият ден бе за децата в селото, в което дори няма училище. Те пяха и танцуваха до насита за радост на родители, баби и дядовци. В програмата на празника беше предвидена детска вечер с изпълнения на детската група към читалището. Аниматори от Дупница забавляваха малчуганите. Имаше и детска дискотека със сапунени балони.
Във втория ден, на Голяма Богородица, малки и големи се хванаха на хорото под съпровода на оркестър „Дупница” и фолкгрупа „Перун“ от Разлог.
Александра Бедола, 7-годишна ученичка в музикалното училище в София „Любомир Пипков”, профил „Цигулка“, изпя песен на Айрин Кара. Внукът на читалищната секретарка Спаска Кудева – Борис Паризов, поздрави гостите на събора със стихотворението „Бяла спретната къщурка”. Той е внук и на бившия собственик на ФК „Марек“ Борис Паризов.
Тройният празник завърши със заря около 1 часа след полунощ.
Малко преди това секретарката на местното читалище Спаска Кудева, която заема поста от 40 години, разказа историята на църквата и легендата за построяването й: „Храмът представлява умален вид на църквата в Рилския манастир. Дори в изографисването и при изработването на дърворезбата художникът и майсторът резбар също са се стремили да подражават на образци от Рилската обител. Строена е в периода 1861-1864 г. На мястото й в началото на 19 век имало само един каменен кръст, което подсказва, че там се е намирало старо оброчище. Църквата е изградена по инициатива на Костадин Грахльов, който бил най-бедният човек в селото. Към това го подтикнало съновидение, в което му се явила Богородица и му казала да построи църква. Пак по такъв чуден начин му било подсказано къде да копае, за да намери необходимите за строежа пари. Открил златните монети в закопан котел, който и до днес се пази като реликва в църквата. За строежа били наети майстори от Трън, прочути със своите строителни умения, а за украсата били поканени дърворезбар и иконописец от Банско-Разложката школа. Църквата е най-голямата в общината и е изключително красива. Четирите колони, крепящи централния купол, са увенчани с позлатени образи”, разказа читалищната секретарка и допълни: „От Сапарево са и първите мелиоратори в България. Хаджи Иван Велков, Петре Пугьов и Митьо Банджилов преди 160 години решили да спасят селото от безводието и на общоселско събрание било взето решение от всяка къща мъжете да изкопаят определени метри, за да се направи водното съоръжение и в селото да има вода за напояване на нивите и за битови нужди. Тримата се ориентирали за наклона на местността, през която минава вадата, като използвали паница, пълна с вода, и вътре пускали перо – на която страна се завърти перото, в тази посока копаели. Упоритите сапаревци в желанието си да има вода в селото копаели и в скали. Цялото село се включило в работата, кой с каквото може.
Исторически факти говорят ,че за тръбопровод са използвани кори от дървета, за да не се разпилява водата по местата, където минава.
ЙОРДАНКА ПОПОВА