Топ теми

На извънредна сесия местният парламент в Дупница определя датата на рефендума за бъдещето на местното ВиК

Председателят Костадин Костадинов свиква извънредно заседание на Общинския съвет в Дупница, на което ще се гледат три точки. Първата от тях е обсъждането и насрочване за провеждане на местен референдум, свързан с бъдещето на ВиК – Дупница.
 Припомняме, че на 25 юни от дупнишката структура на партия „Възраждане“ внесоха в деловодството на Общинския съвет подписката за провеждане на референдум за излизане на ВиК – Дупница от „Кюстендилска вода“. Те започнаха да събират подписите в последните дни на март и по думите им са събрали над 7000 подписа, от които 5117 са на електронен носител и за тях са сигурни, че са достоверни.
„Общият брой на подписите в листовете е може би над 7000. Обработените на електронен носител, за които смятаме, че отговарят на изискванията, са 5117. Ако от ГРАО намерят някакви кусури при проверката, смятаме, че дори и 500 от тях да отпаднат, пак ще имаме достатъчния брой за провеждането на референдум. Очакваме, че на следващата сесия на Общински съвет – Дупница на 18 юли точката да бъде внесена. На тази сесия трябва общинските съветници да гласуват „за“ и така да задължат г-н кмета в срок не по-рано от 45 и не по-късно от 60 дни от вземане на решение да бъде насрочена дата за провеждането на референдума“, коментира общинският съветник от „Възраждане“ Виктор Мантарков, когато внесе подписите.
 По думите му, ако референдумът бъде признат за редовен и поне 40% от имащите право на глас излязат и гласуват, решенията от него ще станат валидни и ще придобият силата на закон.
 След като направиха нужните справки, от ГРАО се произнесоха, че 4355 от подписите са валидни, което се равнява на 11% от жителите на община Дупница. Сега шефът на местния парламент свиква общинските съветници, които ще трябва да определят дата за допитването и да подготвят провеждането му.
Първият въпрос от допитването ще бъде „Желаете ли ВиК – Дупница да стопанисва, поддържа и експлоатира ВиК системите и съоръженията и да предоставя ВиК услуги на територията на община Дупница?“. Второто питане към дупничани ще е дали желаят община Дупница да напусне асоциацията по ВиК на обособена територия, обслужвана от „Кюстендилска вода“ ЕООД.
  Както вече писахме, на сесията миналата седмица общинските съветници отказаха да бъде стартирана процедура по ликвидация на ВиК, въпреки че от 1 август „Кюстендилска вода“ официално встъпва на територията на община Дупница. Те обаче избраха за ликвидатор бившия общински съветник Георги Георгиев, който бе предложен от Костадин Костадинов и представен като човек с опит. Той ще взима заплата от 2000 лева, като пред него стои непосилната задача да събере вземанията на ВиК – Дупница, които според запознати възлизат на повече от 1,5 милиона лева.
 Припомняме, че когато от „Възраждане“ стартираха събирането на подписи в последните дни на март, кметът Първан Дангов обяви, че за провеждането му ще са необходими около 150 000 лева. По думите му, ако тези пари, които не са предвидени в бюджета, бъдат одобрени от Общинския съвет, ще трябва да се увеличат местните данъци и такси. Градоначалникът бе категоричен, че няма друг начин, по който да се съберат тези средства.
 „Това отново ще удари по джоба на гражданите. Защото ако подписите за референдума се събират, откъде ще намерим тези пари? Да не би организаторите от „Възраждане“. Единственият начин, за който се сещам, е да бъдат събирани от дупничани след увеличаване на местните данъци и такси“, каза пред репортер на „Струма“ Първан Дангов на 3 април.
Репортер на „Струма“ потърси градоначалника с въпрос дали близо три месеца по-късно е на същото мнение.
 „Категорично мога да кажа, че мнението ми по този въпрос изобщо не се е променило. Няма откъде общината да намери тези пари. Така единственият начин, за да се проведе този референдум, е да вдигнем местните данъци и такси на дупничани, защото в бюджета ни няма такива пари и няма как да ги извадим. Или пък общинските съветници ще ги дадат от себе си? Аз ще им предложа, ако искат, да останат без заплати до края на годината и по този начин да бъде финансиран този референдум… Само ще кажа, че резервът в бюджета ни за извънредни разходи е в размер на 200 000 лева. Това означава, че не дай Боже утре да има един пожар и на общината да се наложи да плаща на външни фирми, които да карат вода, няма да има пари за това. Горе-долу по предварителни разчети референдумът ще струва толкова – секции,комисии, бюлетини, кутии“, заяви Първан Дангов.

Попитан за мнението му за самия референдум, градоначалникът каза:

,,Това е изцяло политически мотивирана кампания, която няма нищо общо с истинските решения. На мен за пореден път ще ми бъде много интересна позицията на политическа партия ГЕРБ, при положение че самите те са заложили влизането в консолидираната асоциация със знанието, че това е неотменимо решение. Как така днес ще гласуват за референдума? За мен всичко това е необяснимо. Аз в момента изпълнявам политиката на ГЕРБ и Костадин Костадинов от 2016 и привеждам в изпълнение тяхното решение и съм последователен в това. Забележете, че още не се знае дали ще има референдум, а вече от някои партии говорят за политическите дивиденти от едно или друго решение…”.

ДИМИТЪР ИКОНОМОВ

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *