НА ИЗВЪНРЕДНА СЕСИЯ: Съветниците казаха „не” на референдум за бъдещето на ВиК – Дупница (ОБНОВЕН)

Емил Гущеров от ГЕРБ отново поиска оставката на кмета Първан Дангов и му подари детската книжка „Приключенията на Пинокио”


Дупничани няма да бъдат питани за бъдещето на местното ВиК на референдум, решиха общинските съветници на своя извънредна сесия. Всеки един от тях гласува поименно дали да бъде проведено подобно допитване и в крайна сметка предложението не бе прието. 14 съветници гласуваха „против”, 4-ма се въздържаха, само 7 бяха „за”.
Въпреки че общинските съветници се водят във ваканция и заседанието беше извънредно и само с няколко точки за разглеждане, то отново не мина без поредната доза скандали, нападки и закани.
Съвсем очаквано, най-бурни дебати предизвика първата точка от дневния ред, свързана с провеждането на референдум относно бъдещето на ВиК – Дупница.
Припомняме, че първият въпрос от допитването трябваше да бъде „Желаете ли ВиК – Дупница да стопанисва, поддържа и експлоатира ВиК системите и съоръженията и да предоставя ВиК услуги на територията на община Дупница?“.

Второто питане към дупничани пък трябваше да е дали желаят община Дупница да напусне асоциацията по ВиК на обособена територия, обслужвана от „Кюстендилска вода“ ЕООД.
 Както вече писахме, на 25 юни от дупнишката структура на партия „Възраждане“ внесоха в деловодството на Общинския съвет подписката за провеждане на референдум за излизане на ВиК -Дупница от „Кюстендилска вода“. Те започнаха да събират подписите в последните дни на март и обявиха, че са събрали над 7000 подписа, от които 5117 са на електронен носител.
След като направиха нужните справки, от ГРАО се произнесоха, че 4355 от подписите са валидни, което се равнява на 11% от жителите на община Дупница. Така шефът на местния парламент Костадин Костадинов свика извънредно заседание на 8 август, на което трябваше да бъде определена дата за допитването и да бъде подготвено провеждането му.
Първоначалните очаквания бяха, че провеждането на референдум ще бъде допуснато, но след много дебати така и не се стигна до това. В началото на обсъждането дори се коментираше и евентуална дата, като най-често споменаваната беше 6 октомври.
 Главният инициатор за референдума – общинският съветник от „Възраждане“ Виктор Мантарков, пък предложи датата да бъде изместена по-рано, а именно на 22 септември, за да не се спекулира с това, че партията ще трупа дивиденти заради предстоящата предизборна кампания.
След него думата взе Ивайло Петров от БСП, който директно попита дали тези 217 000 лева, колкото би струвало допитването, няма да се окажат пари на вятъра. Той допълни, че с тези средства съвсем спокойно биха могли  да бъдат платени заплатите на работещите в местното водно дружество.
Ася Давкова от „Народен съюз“ пък попита съвсем уместно как ще бъдат убедени останалите осем общини във ВиК асоциацията на Кюстендилска област да гласуват за излизане на община Дупница, ако референдумаът се окаже успешен. Тя добави, че за да бъде допитването легитимно, трябва да  излязат и гласуват по закон 40% от избирателите, което възлиза на около 16 000 души. Това веднага провокира съветниците да ловят басове, че няма как толкова много дупничани да отидат до урните заради бъдещето на ВиК.


„Как ще бъдат покрити над 3 милиона лева задължения на ВиК, дори и да се вдигне цената на водата? И как ще бъдат убедени хората, напуснали вече ВиК, да се върнат обратно и да работят без пари? И как ще се обясни на жителите на Самораново, че вместо за ремонт на водохващането, трябва да се харчат пари за изплащане на задълженията на ВиК?”, попита Ася Давкова.
На свой ред инициаторът В. Мантарков й отговори, че първата крачка за решаване на всички тези проблеми е именно провеждането на референдум.
Емил Гущеров от ГЕРБ пък заяви, че неговата група ще подкрепи референдума поради това, че подобни допитвания са механизъм за демократични процеси.
Председателят на местния парламент Костадин Костадинов внесе пояснението, че общинските съветници не са длъжни да гласуват и да се съобразят с искането за провеждането на референдум.
„ВиК -Дупница не съществува в правния мир и така още първият въпрос е некоректен от страна на вносителите на референдума. Ще го има ли ВиК -Дупница до 22 септември? Няма персонал, няма финансиране и е твърде вероятно то да се обяви в несъстоятелност преди референдума. Тогава какво ще питаме гражданите? Разбира се, съществува и вариант за учредяване на ново дружество. Но то трябва да получи разрешение за воден оператор от КЕВР, както и разрешение от „Басейнова дирекция“, аргументира се той.
„В този вид референдумът не може да бъде подкрепен, още повече че у хората ще има очаквания, които ние няма да можем да изпълним“, завърши Костадинов.
След него отношение взе и кметът Първан Дангов, според когото ВиК – Дупница е била златна кокошка, от която всеки е скубал по едно перо след края на управлението на инж. Бельовска.
К. Костадинов се опита да накара П. Дангов да спре да говори. На свой ред кметът го попита: „Като яде кюфтета, защо не рева, а сега ревеш?“, намеквайки, че председателят на ОбС е имал дивиденти от ВиК -Дупница.
 По темата не пропусна да се включи и Емил Гущеров: „От 2009 година е цената на водата от 1,37 лв. за кубик. Като ветеринарен доктор в главата са Ви само кюфтаци, а в последно време в събота и неделя ми се обаждат да ми разказват как ядете кюфтета в „Горна махала“ и „Каваклия“ (б.а. – два от ромските квартали в града) и едва си тръгвате от там. Как ще ни обърнат внимание в МРРБ, след като ги набедихте за рязане на дървета? Дангов пита откъде ще се платят задълженията. Ами както държавата плати задълженията на „Кюстендилска вода“, и този референдум е начин да напълним вода във вашата мелница. И ако искате да оправдаете тези граждани, които са гласували за вас, направете нещо! Защо не искате да има референдум?“, каза Емил Гущеров и подари на кмета детската книжка „Приключенията на Пинокио“.
Преди да бъде приет дневният ред на сесията, отново Емил Гущеров бе в центъра на вниманието. Той обяви, че община Дупница е изправена пред огромно бедствие. Той прочете декларация от името на неговата партия, в която за пореден път призова Първан Дангов да подаде оставка.
 „Размерите на това бедствие вече започнаха да се очертават. То рефлектира върху всички ни, но най-вече ще се отрази в следващите години. За съжаление това бедствие има свое име и то се нарича „Дангов и сие“. Начело имаме избран кмет, който веднъж вече бе на тази позиция и остана в историята като единственият, не забил и един пирон в полза на хората за 4 години. Ако поне мъничко Ви е останало уважение към всички жители на тази община, направете най-силния ход на управлението си, като подадете оставка. С това ще помогнете на община Дупница отново да продължи. Вярваме, че поне това го можете“, прочете декларацията от името на ГЕРБ -Дупница Емил Гущеров.
Кметът Дангов не удостои с отговор общинския съветник от опозицията, но бе запазил своите думи за по-късно. Той поиска местният парламент да даде своето съгласие да бъде направен цялостен анализ на актуалното финансово и икономическо състояние на ВиК – Дупница и изготвяне на предложение за предприемане на съответните мерки на база изготвения анализ от назначения за ликвидатор на водното дружество инж. Георги Георгиев до 5 октомври тази година. Внесената ден преди извънредното заседание докладна отприщи още бурни спорове за водния оператор, които са до болка познати на цялата общественост и бяха почти същите, изказани по време на обсъждането на референдума.
ДИМИТЪР ИКОНОМОВ

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *