МБАЛ – Благоевград е в добро финансово здраве, като за 9-те месеца на 2024 г. приходите са се увеличили с 30% и с над 2 млн.лв. в сравнение със същия период от предходната година. Това съобщи изпълнителният директор на болницата д-р Димитър Димитров на пресконференция, в която участваха председателят на СД на „МБАЛ – Благоевград” АД адвокат Магдалена Симеонова и административният директор Нина Чимева, а поводът за нея беше „слухове и инсинуации, които се ширят в общественото пространство“.
„Преди 8 месеца, когато след спечелен конкурс поех ръководството, заварих болницата в критично състояние. Под критично състояние в медицината се смята такова състояние на болния, което е гранично. В зависимост от действията на лекуващия персонал вариантите са два. При правилен подход на лечение и премахване на причината, която е предизвикала това състояние, болният постепенно се подобрява и оздравява. Когато тактиката е неправилна и причината не се премахва, състоянието на болния прогресивно се влошава, системите започват да отказват и настъпва летален изход. По същия начин може да се случи с едно лечебно заведение или предприятие. Преди 8 месеца болницата беше в тежко кадрово и финансово състояние. В наследство получихме „счетоводен минус” от няколко милиона лева, натрупан през годините, който не се е обслужвал. След предприети спешни мерки и промени за първите 6 месеца значително увеличихме броя на пациентите и съответно на приходите от НЗОК, и сега болницата е в стабилно състояние. Увеличихме заплатите по КТД, голяма част са и по-високи, отколкото бяха изискванията.
В МБАЛ – Благоевград работят 108 лекари, 173 медицински специалисти по здравни грижи и 109 санитари.
Нашата минималната заплата от 1 април се доближава до тази, която се предвижда за страната от 1 януари 2025 г. Кадрови дефицит имаше във всички отделения, но имаше няколко фрапиращи, които бяха под мининума за лекари и медицински персонал, със стотици часове извънреден труд месечно. Благодарение на финансовата стабилизация започна голяма приливна вълна на водещи специалисти от София”, заяви д-р Димитров. Петима лекари от „Пирогов“ постъпиха в ортопедично отделение, чийто завеждащ е д-р Илиан Алексиев, в екипа е още д-р Тихов, специалист по хирургия на ръка. В хирургично отделение работи д-р Стоян Петров от „Пирогов“, който е гръден хирург, и там предстои да се извършват гръдни операции.
В критично състояние е било кардиологично отделение след напускане на двама лекари. Първо си тръгва кардиолог заради неразбирателство с началника на отделението д-р Гергана Стоянова, а след това и тя самата. Налага се отделението да бъде затворено за кратко, като през това време се прави ремонт. Сега завеждащ на кардиологично отделение е д-р Балджиев, там работи проф. Пламен Гацов, медицинско светило, и на работа се е върнал д-р Николай Петров.
Болничният директор заяви, че активно се работи за подобряване на битовите условия на работа. В момента се строи новото СПО в сградата на поликлиниката, ремонт се извършва в Кръвна банка след проекти, финансирани и контролирани от Министерство на здравеопазването. Успоредно с това върви и въвеждането на високотехнологична апаратура, предстои да се закупи нов ядрено-магнитен резонанс и нов дигитален рентгенов апарат, добави д-р Димитров. „Плановете ни са в перспектива приходите да бъдат инвестирани именно във високотехнологична апаратура. За 9-те месеца на 2024 г. приходите ни са нараснали с 30%, надлимитната ни дейност се е увеличила 3 пъти. Досега са постъпили 25 нови лекари, от които 13 са със специалност, другите са специализанти. Целта ни е да се превърнем в малкия „Пирогов“ и като областна болница да осигурим висококвалифицирано лечение на хората, защото ореолът й доста беше помръкнал“, каза болничният шеф.
Д-р Димитров не скри, че има и проблеми, които се решават постепенно, както в медицината се изисква време за лечение и оздравителен процес. Кадрови дефицит има в отделението по урология, в което работи само д-р Атанас Цветков. В детско отделение също има глад за педиатри, поради което майките предпочитат да лекуват децата си в болницата в Дупница. По-малко са и лекарите в спешно-приемно отделение. Но пък са намалели жалбите за недобро отношение към пациенти. Окомплектовани са и Първи и Втори ТЕЛК – Благоевград като и в двата има очни лекари специалисти.
„Едно от най-проблемните ни отделения е инфекциозно, което е уникално, тъй като там работи един-единствен специалист. От нееднократните проверки на ИА „Медицински надзор“, последната от които е от декември 2023 г., е направено предписание, че не може да има само един лекар. Опитвали сме се да намерим специалисти, които отказват да започнат работа там заради напрежението в отделението. Ние научаваме за това от пресата, от други организации, от апели, от слухове, и за съжаление, никой не е дошъл да разговаря с нас. Всичко, което правим е в рамките на закона. В правото си на директор аз обявих конкурс за началник на инфекциозно отделение и може би това ескалира напрежението. Не може да има частно отделение и да се диктува на ръководството какво да прави. След неколкократните ни опити да се срещнем с работещите в инфекциозно отделение с нас се свърза адвокат. Нещо, което излиза извън рамките. Все едно да ме извика министърът и аз да кажа, че адвокат ще отиде вместо мен. Това е парадоксална ситуация. Повтарям, че никой не е дошъл при нас да постави проблемите си. Ние няма как да тушираме това напрежение, защото между нас и отделението се появява адвокат. За мен това е обида. Аз съм работодател и е логично и нормално да разговарям с работещите . Проблемите започнаха, след като обявих конкурс за завеждащ”, заяви д-р Димитров. Той добави, че се разпространяват слухове в „апел“, че в първите 6 месеца на ковидната пандемия инфекциозно отделение е било оставено само да се справя.
„От първите дни на пандемията в инфекциозно отделение са били командировани 4-ма лекари и медицински сестри от други отделения. Парадоксът е, че част от тях са имали повече извънредни часове, отколкото работещите там”, каза д-р Димитров и показа папка с отговори , които е давал по повод сигнали до различни институции, включително и до здравно министерство по повод депутатски въпрос за уволнени лекари. „Нито един лекар не е уволнен. 5-има лекари са напуснали, но това е станало с предизвестие или по взаимно съгласие. В момента тече проверка на финансовото състояние на болницата, което се извършва от вътрешния одит на Министерство на здравеопазването. Предстои проверка и от ИА „Медицински надзор“ и други институции по повод сигнали. Промените в инфекциозно отделение обаче ще се случат”, категоричен е болничният директор.
Каква е позицията на шефката на инфекциозно отделение д-р Елена Лазарова-Пандева и на работещите ще стане ясно на пресконференция, която е обявена за четвъртък.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА