На петстранна среща в Благоевград за професионалното образование! Бизнесмени от Благоевград се оплакаха от липса на електротехници: На обява за секретарка кандидатстват 34 човека, а за оператор на машини с ЦПУ за 6 месеца – нула

  • Туроператорът Здр. Чимева поиска разкриване на паралелка за екскурзоводи* Началникът на РУО Ив. Златанов предупреди: Има дефицит от 124 кандидат-гимназисти* Кметът М. Байкушев инициира през януари още по-мащабно обсъждане на казуса и обяви, че приема номинации за поста зам. кмет по образованието*

На среща в Благоевград близо три часа представители на бизнеса, професионалното образование, РУО, Общината и Бюрото по труда обсъждаха проблемите при обучението на гимназистите по професии и търсиха допирни точки.

Както е известно, професионалното образование би следвало да се осъществява по заявки на бизнеса,а също така, съгласно държавната политика, всяка година определен процент от постъпващите  осмокласници трябва да се обучават по професии. Конкретно за тази учебна година 54% от общия брой паралелки на областно ниво трябваше да са с професионална насоченост. 

Именно за да се стиковат предложенията за държавен план-прием за учебната 2024/2025 г., да се чуят исканията и нуждите на бизнеса, могат ли и как те да бъдат удовлетворени, по инициатива на началника на Регионалното управление на образованието Ивайло Златанов са насрочени срещи в 10 от 14-те общини в областта. Първата от тях бе за община Благоевград и се проведе в БПГ „Ичко Бойчев”.

На срещата дойдоха директорите, учители от 4-те професионални гимназии в града, както и от 5-о СУ, което е единственото за общината средно училище с професионална паралелка и всъщност тази година ще изведе първия випуск по „Графичен дизайн” Участие взеха и редица работодатели от различни сектори. Както „Струма” писа, подобна среща се проведе и миналата година, а впечатление направи, че сега присъствието на бизнеса бе доста по-осезателно.

Поканата лично уважи и новият кмет на БлагоевградМетоди Байкушев, който дойде с началника на отдел „Образование” Симона Митова и новото попълнение в екипа си Боряна Шалявска. Влизайки, управникът се здрависа с всеки един от присъстващите и се извини за външния си вид /тъй като бе по дънки и маратонки/, като сподели, че идва от инспекция на анаеробната инсталация на новото депо край Бучино.

„Разбрах за срещата във вторник, когато встъпвах в длъжност. Въпреки това реагирахме много бързо и лично поканих някои от присъстващите сега работодатели”, каза М. Байкушев и подчерта, че средното образование, и по-конкретно професионалното обучение, е един от приоритетите в програмата му. Именно затова новият кмет смята да има отделен заместник, който да отговаря не за културата и хуманитарните дейности, а само за образованието.

„Стремежът ми е да проведа срещи с максимално широк кръг от хора, за да преценя кой ще е най- подходящ, с най-голяма амбиция и най-добра визия за реализирането на политиките в тази област. В тази връзка искам да кажа, че приемам номинации за поста зам. кмет по образованието”, обяви М. Байкушев. Той сподели, че предпочита да е в ролята на слушател, за да добие впечатления и да навлезе в материята, като през цялото време си водеше записки.

Самата среща започна с представяне и директорите на Професоналната гимназия по икономика – Ася Бояджиева, на Професионалната гимназия по туризъм и лека промишленост – Димитрина Иванова, на 5-о СУ – Мария Котева, на Благоевградската професионална гимназия – Антон Драгоев, както и представители на Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия, обясниха какви специалности и обучение по професии предлагат.

Старши експертът по професионално образование в РУО инж. Антоанета Николова припомни, че всяка година през месец януари училищата подават предложения във връзка с план-приема на учениците в 8 клас за следващата година.

„Няколко години подред план-приемът в някои професионални гимназии в областта е изключително проблемен. Затова и тези срещи са изключително важни. Целта ни е да се установят трайни и здрави връзки между бизнеса, образователните институции и местната власт и заедно да търсим решение на проблемите”, посочи инж. Николова.

Началникът на РУО представи информация-анализ за план-прием в период от 3 години. През 2021 г. седмокласниците в общината са били 712, през изминалата година – 711. Към настоящият момент в 11-те училища на територията на общината се обучават 715 ученици в 7 клас. Или, както е видно от данните, за посочения период няма драстични разлики в броя на завършващите основно образование. На фона на това обаче има дефицит на кандидат-гимназисти спрямо обявяваните паралелки. Традиционно 10 училища реализират прием след 7 клас, обявяват 32 паралелки, или при максимална пълняемост не достигат 124 осмокласници. И тъй като до последния момент има движение, за учебната 2021/2022 г. приемът бе завишен с една / 33-та паралелка/, но впоследствие тя бе закрита. За тази година бяха утвърдени 32 паралелки. Отнякъде, или по-скоро от други общини и области, дойдоха 124 ученици и в повече училища осмокласниците са над максимума от 26 в клас.

„Сами разбирате, че тези 124 ученици могат да дойдат, могат и да не дойдат. Никой не може да каже и предвиди това”, акцентира Ивайло Златанов и допълни, че от въпросните 32 паралелки 19 са профилирани – /по 6 в ЕГ и ПМГ, 5 в НХГ, по една в СУИЧЕ и 7-мо СУ/ и 13 са професионални /4 в ПГИ, по три в ПГСАГ и БПГ, две в ПГТЛП и една в 5-о СУ/.

По отношение на показателя 19 към 13 паралелки за профилирано спрямо професионално образование началникът на РУО коментира, че има какво да се желае, и припомни заложената целева стойност от 54% за обхващане на осмокласници в паралелки по професии.

„На тази среща, както и на другите, които организираме на територията на областта, аз отправям апел към представители на бизнеса да бъдат по-конкретни и постоянни в претенциите си към образователните институции, защото на нас ни трябват 5 години, за да произведем необходимите им специалисти. В този смисъл помощта от бизнеса е много важна не само на старта на обучение, а за целия период”, изтъкна началникът на РУО.

Директорът на Бюрото по труда в Благоевград Мария Янкулова представи информация за свободните работни места и търсенето на пазара на труда.

„Работните места, които се обявяват, са от всички сфери на икономиката, но се открояват тези в областта на туризма и са основно за готвачи, помощник-готвачи, бармани и сервитьори. В търговията се търсят продавач-консултанти, както и кадри за шивашката промишленост, строителството, машиностроенето. Има и свободни места в сферата на услугите и ремонт на автомобили”, информира М. Янкулова.

След представянето на дирекорите и на професионалните гимназии/паралелки пред микрофона застанаха и присъстващите двама кариерни консултанти, които за първи път се присъединиха към срещата. Те посочиха аспекти от своята работа, обясниха защо е важно кариерното консултиране и ориентиране на учениците, и не на последно място – посочиха, че Центърът за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград разполага с общо 6-има кариерни консултанти.

Думата бе дадена и на работодателите, а те определено имаше какво да кажат.

 Туроператорът Здравка Чимева призна, че преди години са били много напористи, за да се разкрие паралелка по туризъм в ПГТЛП „Гоце Делчев”. Тя сподели и за доброто си партньорство с училището и как това лято 16-годишна ученичка е „спасила” сезона.

„В момента не само в Благоевград, а и в цялата страна има въпиюща нужда от екскурзоводи. Наистина за обучението и подготовката на кадри по тази професия трябва да се положат повече усилия, защото задължително трябва да се знае чужд език, самите беседи за туристите трябва да са обработени и предварително изучени. Преди години имахме идея за обучение в ЮЗУ като свободно избираема дисциплина. Разработихме програма заедно с Асоциацията на екскурзоводите, с които сме в много добри отношения. Така че, ако решите, имате нашата подкрепа за стартиране на такова обучение”, отправи предложение и подаде ръка на професионалното образование Здравка Чимева.

И за да онагледи колко е сериозен проблемът с липсата на екскурзоводи, тя сподели, че наскоро получила обаждане от Международния валутен фонд. „Търсиха екскурзовод за Рилския манастир, но не успяхме да намерим. Така че нещата са наистина много сериозни”, заключи туроператорът.

Индустриалецът Сашо Въжаров и крупният бизнесмен Стоимен Горов се оплакаха, че от години търсят, но не могат да намерят електротехници. В качеството си на съсобственик на голяма машиностроителна компания инж. Въжаров разказа как на обявите за секретарка кандидатствали по 34 човека, но за търсените оператори на машини с ЦПУ /цифровно-програмно управление / в продължение на 6 месеца не е дошъл никой, или кандидатите, както се изрази инж. Въжаров, са нула.

„От средното образование трябва да излизат специалисти, и то готови, които да разбират и от математика, и от чужди езици /да знаят английски език/ и много, много други неща”, обясни изисканията си бизнесменът, а малко по-късно колега му Горов допълни, че няма как машини за по 300 000 лв. и повече да се поверят на необучени и неподготвени хора.

А иначе инж. Въжаров сподели, че при него, в дуална форма се обучават 8 ученици от Благоевградската професионална гимназия, и прогнозира, че половината от тях биха могли да станат добри специалисти.

Инж. Стоимен Горов, който има бизнес в различни сфери, включително е директор на машиностроителен завод, разказа как пуснали обява за електротехник. Предлагали обучение от 6 месеца и минимална работна заплата, както и бонус от 3000 лв. при успешно завършване на курса.

„Никой не се обади дори да попита какво търсим, какво се опитваме да направим. На следващата година отново пуснахме обява, включително и във вестник „Струма”. Вдигнахме бонуса на 5000 лв., но резултатът беше същият”, каза инж. Горов и заяви: „На нас не ни е работа да обучаваме хора, а да изкарваме пари”. В унисон с това, той предложи училищата и Бюрото по труда да организират курсове и да подготвят кадри.

Изказванията на двамата работодатели отприщиха множество коментари. Собственик на IТ компания бе категоричен, че няма как в предприятията, заводите и фирмите да постъпват напълно подготвени и всичко знаещи хора, най-малкото защото всеки е бил чирак, преди да стане майстор.  „Не мога да искам образованието да ми дава напълно готови специалисти. Напротив, аз вземам материал, който след това дообработвам, и това не е практика само в България, а навсякъде”, категоричен бе IТ специалистът, „дообработващ” програмисти на ниво инженери.  

Изпълнителният директор на строителна компания Костадин Костов сподели как вземат на практика 40 ученици от ПГСАГ, а много от тях след това започват работа.

Ползотворното и успешно сътрудничество с бъдещите графични дизайнери на 5-о СУ коментира и собственик на рекламна агенция.

Добрият пример за връзката между бизнеса и образованието посочиха и от електроенергиен системен оператор. Компанията е с 4000 служители и няма никакво текучество. И въпреки че нови кадри постъпват само при пенсионирането на някого, то от дружеството са си създали собствено училище за енергетици. За целта преработили учебните програми на МОН за електротехници, тъй като те не им вършели работа.

„На учениците от съответните професионални гимназии/паралелки им трябват 5 години, за да учат, и след това още 5 при нас, за да станат наистина добри специалисти. Затова създадохме собствено училище, стажантски и стипендиантски програми. В момента имаме 47 ученици в 11 и 12 клас, които действително работят, но за следващи приеми в гимназите имаме заявка за над 150 деца. Разполагаме със 110 ментори, включително и специалисти на ръководни позиции, които да обучават учениците”, изтъкна директорът на дирекция „Човешки ресурси” в компанията Димитрина Александрова и допълни, че от миналата година дружеството подкрепя Благоевградската професионална гимназия, а сътрудничеството продължава и с прилагане на дуална форма на обучение.

След като слуша внимателно и си води записки през цялото време, думата взе и кметът на Благоевград М. Байкушев. Той също изрази мнение, че няма как да се очаква от образователната система да излизат напълно подготвени кадри и специалисти, като даде пример със самия себе си и призна, че въпреки че е завършил с отличие „Право” в Софийския университет, не „можел да си връзва обувките” и не бил юрист. Затова го поели хора, които му помогнали и го дообучили.

„Искам да видя по-голяма ангажираност от страна на бизнеса. Г-н Горов каза, че работата на бизнеса е да дава печалба на своите акционери. Аз обаче мисля, че бизнесът трябва и да създава стойност за обществото. Тази стойност невинаги се мери с пари”, заключи кметът.

Като първи стъпки в търсенето на допирни точки и обединяването на усилията на бизнеса и образованието М. Байкушев предложи да се изготви списък с контактите на присъстващите и така да се разшири кръга за следващите подобни срещ. Другата идея на кмета е да се направи график и да се изберат подходящи форми за презентации, така че гимназиите да се рекламират пред учениците от прогимназиален етап /5-7 клас/.

„ Също така мисля, че е необходимо във всяко училище да се създадат алумни асоциации. Знам, че това ще изисква време, търсене по архивите, но нека директорите да не приемат това като допълнителен ангажимент, а като нещо наистина важно и полезно”, изтъкна кметът.

М. Байкушев бе категоричен и че преди да започнат обсъжданията и заявките за план-приема, трябва да има още една среща. Предложи тя да е през месец януари и да се проведе в зала „22 септември”, което означава, че ще бъде много по-масова и с повече присъстващи.

„Тук сега липсват представители на двата университета. За другата среща трябва да ги поканим и те също да се включат”, посочи управникът, а директорите поискаха на следващата среща да дойдат и колегите им от трите профилирани гимназии, както от средните и основните училища в града.

И макар и да не бе обявено, репортер на „Струма” научи, че отговорната задача да осъществява връзки и контакти между бизнеса и образованието е поверена на новото попълнение в екипа на кмета – Боряна Шалявска, която преди дни бе назначена за директор на дирекция „Икономическо развитие” в Община Благоевград.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

3 Коментара

  1. Имаше екскурзоводи, Здравче, имаше!

    Езиковите паралелки на българската бивша Солунска гимназия Свети Кирил и Методий произвеждаше специалист „Екскурзовод“. В дипломите ни го пише.
    Обачее, 1991 г. Андрей Луканов доведе Джордж Сорос в България (по конституционния съдия Георги Марков, пряк участник в демократичните промени)
    И откакто сороския крак е стъпил в райската ни градина България, 33 години по-късно България райската градина се превърна в дрипа, гето и прочие разруха.
    ===
    Огледайте се наоколо – българите сме най-бързо изчезващата нация, децата си все по-неграмотни, в България върлува епидемия от рак – по над 200 деца годишно се разболяват от рак, и над 36 000 възрастни българи годишно, умираме по 20 000 на година само от рак!
    Вмешателството на Сорос и Америка за България във вътрешните работи доведе да тази чудовищна национална катастрофа – изчезва българската нация!
    Факт пред очите на всички.
    И днес правителството на Америка за България (Киро беше посочен от Байдън), и респ. на Сорос най-големия донор на Демократическата партия, управляваща Америка, доразкоства България с енергетиката – АЕЦ, НЕК, БЕХ се премахват, тоест разрушава се единното национално централизирано захранване на държавата България с енергия.
    Което явно е целта, териториален разпад и нахлуване на нахален чужд народ сред нас.

    След 1997 г. първата работа на соросоидите беше да вкарат делегираните бюджети в образованието и втората задача беше ДА ПРЕМАХНАТ ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ СРЕДНИ УЧИЛИЩА и го направиха много успешно.
    Реформи в образованието, несъвместими с българските традиции, нрави и ценности, резултатите – катастрофа за България.
    За пример – в Гърция има един единствен учебник по История, така се възпитава патриотизма и любовта към Родината.
    ….
    Загрижеността на Сорос за България е гротеска – от една страна НПО-та натискат как да възпитаваме и образоваме българчетата, а от друга страна – УНИЖАВАТ българската нация, като се присмиват, че не можем да управляваме успешно държавата си и децата ни все по-неграмотни, и българите все по-разделени…
    Това се нарича цинизъм, злоупотреба с добронамереността на интелигентните българи!
    Оставихме шепа продажни индивиди да разсипят държавата с ЛЪЖА, с лъжливи обещания и усмивка на лицата.
    Та днес виждаме представител на соросоидите да се загрижил за образованието на децата и да възвръща професионалното образование, което беше ликвидирано с партийната активност преди години на баща му.
    Тъжен смях ли?
    Както казват по древните български македонски земи… абе, търпението е до време!

    Отговори
  2. Маги Стралка

    Никой не сака да си цапа ръките у производството, а виж за секЛеЦарки има много мераклийки, там се стои на топло, пие се безплатно кафе, а и шефа може да те надупи, ако хващаш окото…

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *