НА ПОСЛЕДНАТА ЗА 2022 Г. СЕСИЯ СЪВЕТНИЦИТЕ РЕШИХА! Млечната кухня в Разлог поскъпва от 1,70 лв. на 3,60 лв., въпреки нежеланието на Медицинския съвет местната МБАЛ вече ще носи името на д-р А. Велев

От 1,70 лв. на 3,60 лв. скача от следващата година цената на храната в детската млечна кухня, решиха вчера общинските съветници на Разлог. В последната за годината сесия те одобриха драстичното увеличение след дълго обсъждане ще могат ли родителите да си позволят поскъпването, няма ли възможност общината да поеме увеличението, или пък да се намали цената с подмяна на скъпите съдове за еднократна употреба, които ползва кухнята, с някакви други, по-евтини.

По сметки на зам. кмета Иван Гюров, ако общината реши да поеме увеличението, това се равнява на 52 000 лв., които трябва да се вземат от друго перо. Замяната на съдовете бе отхвърлена като възможност, тъй като здравните власти не позволяват внасяне на бурканчета и съдини отвън.

Общинският съветник и екскмет Георги Икономов излезе с неясно предложение ОбС да приеме увеличението, но да направи така, че да се увеличат доходите на хората, за да не са им проблем 1,90 лв. увеличение.

Председателят на ОбС Мария Копанарова приземи дебатите с констатацията, че повечето от майките, които ползват млечната кухня, всъщност са в майчинство, и ако им се вижда скъпо 3,60 лв. за 3 яденета, то тогава да готвят на децата си у дома.

Не по-малко коментари глътна и предложението на общинския съветник Георги Крънчев МБАЛ – Разлог да носи занапред името на д-р Асен Велев.

Съветниците внимателно изслушаха становището на Медицинския съвет към болницата, който се събрал на 20 декември специално да обсъди предложението и го отхвърлил с мотива, че не само д-р Велев, но всички лекари имат заслуги към болницата, освен това от уважение към разложани здравното заведение държало да си остане с името МБАЛ – Разлог. Последва масов отпор от страна на съветниците, които бяха категорични, че д-р Велев има огромни заслуги за сегашното състояние на болницата и предложението той да стане неин патрон дори е закъсняло. Тук отново д-р Копанарова обобщи мнението на колегите си с личните впечатления, които имала от бившия главен лекар на здравното заведение, на когото тя била ученичка.

„Д-р Велев построи настоящата болница през 1962-1967 г. и само за него съм чувала в София: „Защо ви изпращат тук, като вие в Разлог си имате професор?”. Той уважаваше всички и всички се държаха уважително с него, а пациентите го наричаха „Баче Асене“, спомни си лекарката.

Решението болницата вече да се нарича МБАЛ „Д-р Асен Велев“ бе прието с 16 гласа „за“ и бе единственото от дългия дневен ред на вчерашната сесия, аплодирано от съветниците.

Изненадващо дебати възникнаха и около една от двете молби за еднократни помощи, които по принцип съветниците гласуват без замисляне, защото се отпускат на болни хора.  Препъникамъчето се оказа името на болния – Илия Бележков от с. Годлево, за когото съветникът Христо Зайков се сети, че човекът работи в кметството в селото и става въпрос за трудова злополука – контузил се след падане от строително скеле, където бил обаче на частно в работно време. Селската кметица за пореден път не дойде на сесията, за да обясни дали тя го е пуснала да се изявява като строител във времето, когато му тече заплатата в кметството, но в крайна сметка съветниците се съгласиха, че не са разследващ орган, и отпуснаха помощта на пишман строителя.

Не мина много гладко и продажбата на 3 общински жилища, след като пак Зайков се възпротиви, че оценките им нямат нищо общо с пазарната продажна цена. „Продаваме апартамент от 160 кв.м за 80 000 лв., в Разлог такъв апартамент струва 80 000 евро и повече“, възмути се той, но предколедният дух видимо бе завладял колегите му и те направиха 3 щедри подаръка на собствениците на общински жилища.

Съветниците съкратиха максимално сесията от 47 точки, като гласуваха анблок 15 ПУП-а и набързо приеха общината да кандидатства по „Красива България“ за ремонт на покрива на детската градина в с. Елешница, за намаляване капитала на „Баня и перални“ ЕООД и всички кметове в общината да получат коледни премии за добре свършена работа.

Извън дневния ред  Христо Зайков повдигна още един любопитен въпрос – за прокурорска проверка, която тече в момента в Професионалната гимназия по механизация. Въпросът му беше защо директорката не е отстранена временно от работа, докато държавното обвинение не приключи там работата си.

Оказа се, че проверката е инициирана от учител, когото директорката уволнила 4 месеца преди пенсия.

Зам. кметът Гюров обясни, че е запознат със случая, дори се срещал с учителя и му предложил да го върнат на работа за по-висока пенсия, но човекът бил обиден и отказал. „Знам, че инспекторатът е наложил на директорката наказание, но не съм чул за проверка от прокуратурата. Дори и да има такава, общината обаче не може да направи нищо, защото не е в нашите правомощия. Директорите се контролират от инспектората. В училището само сградата е общинска, бюджетът е делегиран и минава през нас, но ние го превеждаме на директора, като можем само да следим да не се надвишава“, обясни Гюров.

В крайна сметка последната за 2022 г. сесия завърши с добра равносметка и оптимистично. От общинската администрация съобщиха благата вест, че същия следобед държавата е отпуснала на общината 1,8 млн. лв. за ремонт на улици и още 100 000 лв. за ремонт на салона в гимназията, с което общата външна субсидия за Разлог през 2022 г. става 8,5 млн. лв. Освен това общината за пръв път отчела над 6,1 млн. собствени приходи, тъй като успяла да събере 900 000 лв. вземания, просрочени от 6 г.

ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *