На първо четене: И частните болници ще купуват лекарства след процедура по Закона за обществените поръчки

И частните болници ще купуват лекарства след процедура по Закона за обществените поръчки. Това реши Народното събрание с приетия на първо четене законопроект за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки. Вносител на промяната е парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ).

Първоначално законопроектът беше отхвърлен с 87 гласа „за“, трима – „против“ и 50 – „въздържал се“. 

След процедура по прегласуване, мотивирана от народния представител Божидар Божанов, законопроектът бе приет с 98 гласа „за“, шестима – „против“ и 81 – „въздържал се“. Промяната подкрепиха депутатите от „Възраждане“, „БСП – Обединена левица“, „Демокрация, права и свободи“- ДПС, „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) и „Величие“. Депутатите от ГЕРБ-СДС и „Има такъв народ“ гласуваха с „въздържал се“. 

Законопроектът беше представен от вносителя Надежда Йорданова, която заяви, че целта е да бъде преодоляно едно грешно решение в Закона за обществените поръчки, а именно да бъдат изключени лекарствата, които се купуват от частните болници, но се заплащат със средства от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) от приложното поле на Закона за обществените поръчки и съответно за тяхната покупка да не се прилагат състезателни процедури. Йорданова каза, че по журналистически проучвания е установено, че за един и същ лекарствен продукт в частна болница се заплаща 26 пъти по-висока цена от тази, която се заплаща за същия лекарствен продукт в държавна или общинска болница, в която е извършена процедура за закупуването по Закона за обществените поръчки. Това означава, че по този начин фондовете на НЗОК се източват и отиват не по предназначение, добави тя. Оценката за това неправилно разходване на средства възлиза над 100 млн. лв. годишно, посочи Йорданова.  

Сто и шестнайсет болници  са частни от общо 341 болници, или 34% от всички болници в страната, добави Надежда Йорданова, която каза още, че действащото европейско законодателство за обществените поръчки не допуска подобно изключение. БТА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *