На работна среща със селските управници: Забрана за паленето на стърнища и боклуци в дворовете и на заря в гористи райони наложи кметът на Благоевград М. Байкушев

Пожарната вече няма да се отзовава на сигнали за стършели, змии и спасяване на домашни любимци, предупреди шефът й Б. Кондуров

„Не можем да спрем хората да палят боклуците си в дворовете, а това е причината за почти всички пожари“, това заяви вчера на работна среща със селските кметове в община Благоевград шефът на пожарната Боян Кондуров и помоли управниците на малките населени места за съдействие. Той обясни, че най-често инцидентите са от петък следобед до неделя, когато хората ходят в имотите си по селата.

„Имали сме по 5-6 сигнала в рамките на 2-3 часа в петък следобед, тогава възрастните хора решават да чистят дворовете си и при вятър огънят за 10 минути преминава 2-3 км. Тези дни на хората им е много горещо, затова не палят, но захлади ли малко, ще започнат. При сигнал за пожар събираме техника, губим 1 час да стигнем до някоя труднодостъпна махала и там се оказва, че някоя баба си е запалила боклуците“, разказа Б. Кондуров най-честия сценарий, в който са принудени да участват. Той апелира кметовете да изискват от населението да ги информират предварително, ако планират да палят огън в имота си. Той припомни подобен случай преди 2 месеца в Падеш, когато запалени от възрастна жена боклуци станали причина за пожар, обхванал около 30 дка сухи треви и храсти до гробищния парк и стадиона в селото.


Шефът на пожарната поиска съдействие от селските кметове за евакуация на възрастни хора от къщите им в случай на пожар. „Много често те не искат да напуснат дома си и стават разправии, принудени сме насила да ги изнасяме“, разказа той.

Кондуров алармира също и за опасността за пожари заради заря на сватбени и други празненства в заведения, разположени в горски райони, и поиска съдействие от градоначалника за прекратяване на тази практика.

„Варварска практика е да се палят боклуци в дворовете, това го няма никъде другаде в Европа, а позицията си за зарята отдавна съм заявил публично и 0 лв. общински пари ще се похарчат за такова нещо“, каза кметът  Методи Байкушев. „Предупредете жителите, ако го правят, до тях да има вода и да ви уведомят предварително. Готови сме да предложим вариант от ОП „Чистота“ да минават да събират боклуците, а от по- труднодостъпните махали вие да ги сваляте“, даде идея градоначалникът.

Преди няколко дни той е подписал заповед за забрана на паленето на стърнища, храсти и други боклуци заради горещините и високия риск от пожари. Обеща да издаде допълнително разпореждане и за забрана на заря в близост до горска растителност.

Общината да осигури  при нужда водоноски поиска Боян Кондуров и получи обещание от шефа на „Биострой“ Васил Бачев, че може да разчита на до три водоноски, всяка с по 8-10 тона вода. „До няколко дни ще имате график на дежурните автомобили през цялото лято до септември с телефоните на шофьорите, които ще реагират веднага“, гарантира В. Бачев.

Наместникът на селата Обел и Клисура Спас Лазаров настоя по пътя за границата със Северна Македония да мине булдозер да изчисти растителността като превантивна мярка. „Ако дойде огън от съседите, нищо няма да можем да направим, а в годините е имало такива случаи“, отбеляза той.

Шефът на Горското Калин Зашев призна, че се опитват да поддържат пътя проходим, заради липса на средства това става често на приятелски начала от фирмите, които работят в района.

Кметът на с. Габрово Борислав Ханджийски постави въпроса за организацията на гасаческите групи в случай на пожар. „При последния инцидент в с. Падеш не можахме да се съберем и 10 човека, а накрая хората се обгазиха“, коментира той.

Кметът Байкушев посъветва селските кметове да имат списък с телефоните на местни хора, които биха помогнали при подобни случаи, и информира, че доброволческото формирование е на негово разпореждане и винаги могат да разчитат на него. „Нямаме право да организираме гасачески групи по селата, законът го забранява, защото тези хора не са обучени и при инцидент ние носим отговорност“,  посочи шефът на пожарната.

Кметът на Падеш Александър Стаменов повдигна темата за почистване на деретата и речните корита, но се разбра, че тя ще се нищи на предстояща среща в средата на юли.

Боян Кондуров използва случая да информира присъстващите, че пожарникарите вече имат забрана да се включват в акции по спасяване на животни и унищожаване на гнезда на стършели, оси и улавяне на влечуги. „Досега го правехме на добра воля, но хората ни не са обучени и имаме забрана за участие в подобни произшествия“, съобщи той.

За да се реагира на такива сигнали в бъдеще, общината ще трябва да наеме специализирана фирма, стана ясно на финала на срещата.

ДИМИТРИНА АСЕНОВА 

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *