„Ако училищата не бъдат дотирани, има реална опасност през зимата да преминем към онлайн обучение заради скъпото гориво”, това алармира директорът на ПМГ „ Яне Сандански” Елка Божикова по време на работно съвещание за новата учебна година. Така ръководителят на Природо-математическата гимназия в Гоце Делчев открито и в прав текст изрази опасенията на мнозина свои колеги, че ако държавата не подпомогне финансово образователните институции, то очакванията са през зимата да се стигне до затваряне и преминаване към онлайн обучение.
Причината за този мрачен сценарий не е коронавирусът, а фактът и очертаващата се реалност, че заради рекордното поскъпване най-вече на природния газ училища няма да бъдат в състояние да плащат сметките си, ако не бъдат дотирани.
На работната среща бяха обсъждани редица въпроси, а един от тях бе свързан именно с предстоящия отоплителен сезон и предизвикателствата пред образователните институции.
„За всички е ясно, че ще имаме проблеми с горивата и отоплението. Газ и да има, ще е скъп. Разбрах, че в „Топливо” въглищата са станали 1000 лв. Проблемни са и дървата – едно че ги няма, а и са скъпи”, описа ситуацията началникът на РУО Ивайло Златанов и сподели, че е коментирал тези проблеми с областния управител Николай Шушков. Губернаторът е изразил готовност да съдейства и проведе разговор с шефа на ЮЗДП инж. Дамян Дамянов за това училищата приоритетно да се снабдяват с дърва.
На прага на новата учебна година от Регионалното управление на образованието изискаха справка от училищата за необходимите финансови средства за обезпечаване на отоплителния сезон. Данните и разчетите показват, че разходите за въглища, дърва и течни горива скачат тройно. В тази връзка Ив. Златанов призова директорите да предприемат начинания и дейности както за финансовата обезпеченост, така и за реализиране на икономии и оптимизации, свързани със затваряне на отделни части, помещения в училище и съчетаване на отопление с други източници, като например ел. енергия.
„Идеята е в максимална степен да задържим всички ученици в училище и поради липса на горива и енергия да не се преминава към обучение в електронна среда от разстояние. Разчитам на вас”, каза на директорите Ив. Златанов и обърна внимание, че в РУО вече има постъпили заявления за изплащане на допълнително материално стимулиране /ДМС/ за 15 септември.
„Прави ми впечатление, че при някои колеги директори заявките са за четирицифрени суми. Това буди недоумение в мен. Да, законосъобразно е, но дали е целесъобразно за 15 септември да се изплащат по 1300-1600 лв.”, попита началникът на РУО подчинените си, а мнозина от присъстващите се споглеждаха, очевидно смутени от огромния размер на „бонусите”, които в някои училища се готвят да си раздават за началото на новата учебна година. По този повод шефът на РУО заяви, че е стопирал процеса. „По-рано от 5 октомври няма да получите от нас по мое разпореждане какъвто и да е документ, който да дава картбланш за изплащане суми на вас, респективно пък вие на учителите”, категоричен бе Ив. Златанов и препоръча на директорите да направят допълнителна преценка на ДМС-тата и техния размер.
Както е известно, въпросните допълнителни трудови възнаграждения са регламентирани с колективния трудов договор. Те се изплащат три пъти в годината – най-често за 15 септември, 24 май и 1 ноември, и размерът има зависи от преценката на директора, финансовия ресурс на училището и водената политика. През годините в някои училища въпросните бонуси са били по 50 лв. /или чисто 30 лв. след удръжките/, в други са давали на учителите по 200-300 лв. Затова и обявените заявки за по над 1000 лв., и то само за плащането за 15 септември, шокираха мнозина и породиха редица коментари.
Говорейки по темата, началникът на РУО подчерта и че в Наредба 4 е заложено и вече е факт новото увеличение на заплатите – с 5% на педагогическия персонал и 4% за непедагогическия. Фиксирани са и правилата за корекции и на директорските заплати.
Ив. Златанов се върна и на въпроса за икономиите, като обърна специално внимание на транспортните схеми. „Няма как да преминаваме от едно населено място през населено място с училище и да се отива в друго с училище. Това е нарушение”, предупреди той. Като пример за извозването и пътуването на деца през населени места с училища бяха посочени Дамяница и Сандански, Горно и Долно Драглище и Разлог. Именно по тази причина преди няколко години бе закрито училището в Добърско, а от тази учебна година остава пусто и училището в Беласица.
По отношение на оптимизациите община Разлог реши в кризисен случай училища да ползват обща сграда. С цел икономия на средства от отопление Начално училище „Никола Парапунов“ затваря третия етаж в основната сграда, а началният етап ще се обучава в отделената по-малка такава. Професионална гимназия по транспорт – Разлог търси вариант за отопление на нафта, ПГТХТ „Никола Стойчев“ води преговори за ползване на помещения на ПГМСС, която се отоплява изцяло на пелети, а СУ „Братя Каназиреви“ има и резервен вариант за отопление на ток. Доколко кризистният план на община Разлог ще се сработи, не е ясно, но идеята за обединения, ползване на общи помещения и концентрация на ученици на едно място предизвиква разнопосочни коментари, още повече че веднага излиза проблем с коронавируса. Факт е, че на 9 септември служебният министър на здравеопазването издаде нова заповед, с която се въвеждат нови Ковид мерки за училищата и детските градини. От 15 септември в училищата трябва да се спазва физическа дистанция между учениците от отделни паралелки; между педагогическия персонал и между родителите и персонала. При възможност трябва да се въведе различно начало на учебните занятия и различен график за междучасията за отделните паралелки и класове; да се премине на двусменен режим на присъствено обучение с оглед намаляване броя на паралелките в даден период от деня; да се определи отделна класна стая за всяка паралелка; да се ограничат учениците в групите за целодневна организация на учебния ден в рамките на паралелката.




Въпросната заповед също поражда редица коментари. По логиката на министъра излиза, че ако например в една гимназия досега са учили само сутрин, то сега трябва да минат на две смени, което пък означава да харчат още повече средства за отопление. Успокояващото в случая, е че заповедта на министъра на здравеопазването е със срок до 14 октомври.

А иначе в края на работната среща директорите имаха възможност да задават въпроси. Думата взе ръководителят на ПМГ – Гоце Делчев Елка Божикова. Тя попита дали в Министерството на образованието се говори за това държавата да направи постъпки за дотации за скъпото гориво. „Заплахата от това да нямаме гориво, или ако има, да не можем да си го позволим, е много голяма. И вероятността училища да излизат в онлайн среда може да бъде по-голяма заради отоплението, отколкото заради пандемията. Това нещо би трябвало да се знае от управляващите, а хората да са наясно, че не директорът е виновен за преминаване към онлайн обучение”, каза Елка Божикова.
Началникът на РУО коментира, че споделя казаното. Въпросната справка за отоплителния сезон и финансовата обезпеченост на училищата е събирана от РУО по инициатива на Министерството на енергетиката. Подобни справки ще бъдат събирани и през общините, след което ще се правят анализи.
Самата работна среща се проведе в рамките на два дни и за пръв път бе обособена в отделни панели, наситени с множество информация, детайли и аспекти. Участие взеха старши експерти, сред които по начално образование – Анета Марянска, по БЕЛ – Юлиана Христова, по математика – Славка Манова, както и началникът на отдел ОМДК Методи Попов. За новостите за предстоящата учебна 2022/2023 г. разясненията и насоките, дадени от експертите и началника на РУО, както и по редица други важни въпроси четете в следващ брой на вестник „Струма”.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА
