НА СРЕЩА В ОБЩИНА БЛАГОЕВГРАД! Финансистът Ст. Иванова с предложение: Завеждащите АТС да се преназначат за лелки, след като отпаднат таксите в детските градини

„Крайно време е детските градини в Благоевград да преминат на делегирани бюджети”, това заяви областният координатор на Синдиката на българските учители /СБУ/ Бонка Ичкова на среща между директори на детски заведения и представители на община Благоевград в лицето на началник-отдел „Финанси и бюджет” Стояна Иванова и директора на отдел „Образование” Симона Митова.

Конкретният повод за срещата бе обсъждане на формулата за финансиране на предучилищното образование, като бяха коментирани и редица други важни въпроси. Един от тях бе свързан с приема на всички 4-годишни деца в ДГ.

Както е известно, със законови промени от 2020 г. задължителното предучилищно образование обхваща и децата от тази възрастова група, и редица общини предприеха действия и вече осигуриха условия. Основното е, че наред с възпитанието и социализацията, държавата осигурява и по-голяма издръжка /единен разходен стандарт/ за четиригодишните деца. Самият процес се регламентира с гласуване на Общинския съвет, а срокът това да се случи е до 2023 г.

„Тъй като нямам доверие в капацитета на Общинския съвет, а в община Благоевград няма зам. кмет по образованието, искам да попитам към кого да се обърнем, за да предложим 4-годишните, които така или иначе са в градините, да бъдат обхванати от задължителното предучилищно образование, защото е много по-високо ЕРС-то /единият разходен стандарт/?”, попита Б. Ичкова.

Ст. Иванова поясни, че преди време колегите й обследвали децата и се оказало, че много малко 4-годишни са обхванати. Директорките обаче бяха категорични, че всеки месец подават справки за посещаемостта и действително малчуганите на тази възраст са в детските градини. Това на практика означава, че община Благоевград не се възползва от държавните средства, тъй като обхватът на 4-годишните не е приет на Общински съвет.

„Всички общини го гласуваха, защото разбраха, че им носи финансов ресурс, само ние не сме и накрая ще изпуснем срока”, алармира Ичкова и подчерта, че задължително просто означава да има регламент, по който 4-г. деца да посещават образователната институция. Така след направените констатации за обхвата, още повече че са осигурени и помагала за посочената възрастова група, представителите на общината заключиха, че възможно най-бързо трябва да се внесе предложение до Общинския съвет за актуализиране на Наредбата за условията и реда за записване в ДГ по отношение на 4-годишните деца.

„Крайно време е детските градини да преминат на делегирани бюджети”, каза Б. Ичкова и заяви, че единствено детските градини в Благоевград не са на делегирани бюджети.

Стояна Иванова заяви, че нямат нищо против преминаването на делегирани бюджети и коментира, че освен в Благоевград това все още не се е случило и в Чепеларе.

Тъй като подобни срещи не се провеждат често, присъстващите коментираха отделни казуси и проблеми. Чуха се предложения да се въведе квотен принцип при разпределението и приема на социално уязвимите деца, за да няма сегрегация.


След срещата разговорите продължиха и навън

„Групите в детските градини в Благоевград са прекалено големи”, заяви Б. Ичкова и подчерта, че има групи с по 29 деца. „Общинските съвети непрекъснато разтягат броя на децата в групите, вече не става въпрос за обучение, а за някакво звероукротяване”, заяви Б. Ичкова и отчете, че някои детски градини са пренаселени, а други са с недостиг на деца. Този проблем може да бъде разрешен единствено с волята на първостепенния разпоредител, смята тя.

„Средната брутна заплата на педагогическите специалисти в детските градини е с няколкостотин лева по-ниска, отколкото в училищата. Това е несправедливо и трябва да бъде променено чрез вътрешните правила, още повече че има пари и преходни остатъци“, обърна внимание и на друг проблем Ичкова.

Началникът на отдел „Финанси и бюджет“ Ст. Иванова пък попита директорите какво ще правят със завеждащите административно-техническата служба, след като отпаднат таксите за детските градини. „Колеги, непрекъснато се оплаквате, че лелките не ви стигат, че в кухните нямате достатъчно персонал. Помислете за варианти, за включването като лелки, може и на половин щат, в кухни, където и да било“, даде идея за преназначаване Стояна Иванова.

Директорите заявиха, че завеждащите АТС не се занимават само със събиране на таксите, но и с други дейности, а Б. Ичкова коментира, че за преназначаване се изисква и съгласието на самия работещ.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *