
Животът за благоевградчанката Василка Цекова е непрекъснато движение и пътуване. Тя е на 93, но не бих й дала годините, защото обича да ходи и така поддържа бодри тялото и духа си. Преди години изминаваше километри по пътеките към село Дъбрава, сега се разхожда по един час край река Благоевградска Бистрица. Стриктно спазва своите правила за живота, които сама си е избрала. Съгласи се да разговаряме, но не за нея, а за съпруга й д-р Стефан Цеков, когото поставя на по-високо ниво от себе си заради аристократичното му потекло и заради това, което е дал на своите съграждани като лекар.
Василка Цекова като дете е живяла в Орлин махала. Нейният баща Стойчо Крекмански е бил занаятчия, коларо-железар, а майка й Гюргя – домакиня. Честни, добри и работливи хора, уважавани от съгражданите си. И тъй като тогава селата са били цветущи, казва Василка, са имали в дома си всичко, което ражда земята. Баща й е купувал животни, имали са мляко, правили са сирене, консервирали са месо. Съхранявали ги в качета със сол. Не били богати, но винаги са имали какво да сложат на трапезата.
За себе си казва, че е завършила с отличие без особени усилия гимназията „Св.св. Кирил и Методий” в Благоевград, която навремето беше само една. И тъй като тогава в семейството й се говорело повече за образованието на момчетата, нейните двама братя Крум и Кирил били изпратени да завършат техническо училище в София и по-късно станали строителни техници. За себе си е мислила, че няма перспектива, и затова записва курсове по готварство, поне да бъде добра домакиня.
Но след една година баща й я изпраща да кандидатства литература в Софийския университет. Тя преспива в дома на негов приятел в София и в деня на изпита изпуска трамвая и закъснява .Един от квесторите я заварил с мастилница и перодръжка в ръка да плаче пред вратата, която се затваря под носа й. Смилил се, пуснал я да влезе. Литературата й била любим предмет и темата много й харесала: „Творческият труд, изразен в поезията на Иван Вазов”. Тя веднага слага мотото на своята писмена работа: „Да работим! Тази славна дума нека екне кат камбанен звън”. Изкарва 4,35 на изпита, но не я приемат. След това записва акушерство в София. На държавния изпит проф. Иванов силно извикал: „Браво, мойто момиче, трябва да учиш медицина”, но животът подготвил друг сценарий за нейното бъдеще. Работила е две години като акушерка в село Падеш. Там се запознава с д-р Стефан Цеков, женят се и след като им изтича разпределението, се местят в Благоевград. Василка започва като възпитателка в детска ясла, защото като акушерка трябва да дава много нощни дежурства, а няма кой да й гледа децата.
И с нетърпение чакаше да я попитам кой е д-р Стефан Цеков, защото искаше да ми разкаже за неговия родословен корен. Дядо му Цеко Дамяновски и баба му Мара са от село Койнаре, днес град в Плевенско. След това се преместват да живеят в Плевен. Двамата имат трима синове. Стефан Цеков е учител, който също има син лекар – Любен, ръководещ здравния отдел в Плевенски окръг, женен за лекарка. Вторият син на Цеко и Мара е отец Дамян, който е завършил семинарията в Самоков и е свещеник във Враца, той има две дъщери – Свобода и Надежда, завършили архитектура в София. По-голямата, Свобода, става главен архитект на Копривщица. Имат и син, който завършва инженерство в Сорбоната в Париж. Третият им син е отец Константин Цеков. Той също завършва семинарията в Самоков. В средата на зимата Константин взима един кон, с който пристига в Самоков, започва да учи и надминава всички със знанията си. След семинарията става учител и известен журналист и писател. Негови статии и книги се съхраняват в Народната библиотека в София.
Внукът му, който носи неговото име, знае, че освен теми, свързани с духовната семинария, той пише и статии за музика, но още не може да намери произведенията му. Скоро и това ще стане, обещава той, защото му е интересно да разбере какво е вълнувало неговия дядо, когото си спомня като много мил човек и заклет пушач. Приличал е на баща му.
Свещеническото расо свекърът на Василка облича, след като се жени за Пенка, жена от богат род в Койнаре. Баща й е имал магазин в Койнаре и е търгувал с производители от Виена. Двамата имат три деца. Двете дъщери завършват Софийския университет. Мара завършва литература и става преподователка в Плевенския учителски институт, а Анка учи педагогика и става учителка в Своге. Третото дете е Стефан Цеков, който като младеж играе в българския национален отбор по художествена гимнастика. Бил е добър и печели стипендия, за да продължи образованието си във Висшия институт по физкултура в Будапеща. Баща му не е съгласен да продължава в тази насока, продава мелницата, на която е съсобственик, и го изпраща в Неапол, Италия, за да учи медицина.
Като студент Стефан е имал много красива приятелка, която е учила италианска филология, споделя Василка, и го казва без ревност, защото събитията са ги разделили. По време на Втората световна война затварят границата и той не може да се върне при нея. Доскоро е пазила нейна снимка и съжалява, че не може да ми я покаже.
Но съдбата е отредила за Стефан след завършване на медицинското му образование в Италия да се прибере в родината си и да се срещне с Василка тук, в село Падеш, Благоевградско, където е изпратен по разпределение. Това се случва през 1951 година. Той специализира кожно-венерически болести и го назначават в Областния диспансер за кожно-венерически заболявания, където по-късно става главен лекар и „работи много усърдно за намаляване на венериченските болести до минимум. В един момент е сам лекар в тази специалност в целия окръг”, споделя Василка. Дори й се оплаква, че трудно издържа, но тогава за тази му дейност го награждават със сребърен орден на труда. Д-р Цеков преподава и в Медицинския колеж в Благоевград. Умира през 1991 година. Правят му операция на простатата в София и при втората операционна намеса в „Пирогов” една доцентка признава на Василка, че е допусната лекарска грешка, която коства живота му.
През 1952 г. се ражда синът им Константин Цеков. Той е кръстен на дядо си по бащина линия. Като малък баща му купува акордеон и започва да свири. И от шестгодишен, преди да научи буквите, научава нотите. Самият Константин Цеков споделя, че майка му, която непрекъснато е пеела вкъщи, му е повлияла в любовта към музиката. Записват го към музикалната школа към читалището, след това му купуват и пиано. От ранна възраст го водят за по-добро образование при музикални специалисти в София. На 14 години Косьо отива в София и завършва с отличие музикалното училище. Всички са им казвали да не си пращат детето толкова рано в столицата, за да не се провали. Но той не само че не се проваля, но е един от най-добрите в музикалното училище при известната педагожка Лидия Кутева, се хвали Василка. При един от вътрешните концерти в музикалното училище тя и съпругът й слушат коментар на две учителки от училището: „Това дете е от Благоевград – чудно, чудно дете”.
Като ученик Косьо е правил концерти с цигуларката Камелия Дамова в Благоевград. След това учи в Консерваторията, където получава стипендия за висок успех и завършва с отличие. Там майка му също присъства на вътрешни концерти и един от доцентите му казва: „През девет стени да свири, ще знам, че свири Цеков!”.
Учи класическо пиано при проф. Лили Атанасова, която е била и ректор на Държавната консерватория тогава. Но в един момент Косьо започва да харесва рок музиката. Майка му много се ядосва, дори му се заканва, че ще вземе пръчката – „та да види той един джаз”. Споделя с проф. Атанасова своите притеснения, защото казва: „Аз съм от Орлин махала в Благоевград, но класиката я познавах преди той да се роди, музикална съм. Тревожа се, че клони към рока”. А тя й отговорила: „Ако бях на неговата възраст, аз щях да избера същото, защото това е модерно”.
След това Косьо започва да пише съвременна симфонична музика. Приет е в Съюза на българските композитори. Пише музика за филми и театрални постановки. Авторската си музика на българския игрален филм „Инкогнита” на Михаил Пандурски Косьо записва със симфоничния оркестър, хор и солисти на Мариинския театър в Санкт Петербург, Русия, под диригентството на световноизвестния маестро Валерий Гергиев, който лично го поздравява.
През 2016 година Константин Цеков получава наградата на артистите в България „Икар” за музика в спектакъла „Последен квартет” на Театрална работилница „Сфумато”.
Василка се гордее със своя син и не пропуска наградите му. Не може да ги изреди всички, но няма да забрави, че през 2018 година Константин Цеков стана почетен гражданин на Благоевград.
Косьо е женен е за Живка Шопова, поетеса, дъщеря на известния детски композитор Михаил Шопов. Заедно са от 38 години. Тя е написала повечето текстове за албумите му и тези, които прави с ФСБ. Имат дъщеря Яна, която завършва „Публична реч” в НАТФИЗ и сега работи като мениджър в книжарницата на Съюза на композиторите. Тя пък има дъщеря Ида в 8 клас и син Михаил в 4 клас. Косьо и Живка имат и син Стефан, който завършва Българската консерватория при проф. Христо Йоцов, но по-късно учи в консерваторията в град Грьонинген в Холандия, където преподавал един от любимите му американски барабанисти, заради когото отива там за второ висше образование. Стефан е известен барабанист. Работи в оркестър към община „Искър” и свири вече втора година в мюзикълите „Шрек” и „Mamma mia” на Софийската опера и балет. Живее със Симона, която е завършила „Танцов театър” в НАТФИЗ и имат син Константин Цеков. Така имената Константин и Стефан се повтарят в рода им. А Косьо Цеков днес е щастлив дядо на три внучета – Ида, Михаил и Константин.
Групата ФСБ създават през 1976 година заедно с Александър Бахаров и Румен Бояджиев. По случай Деня на народните будители през 2021 година президентът Румен Радев награди музикантите в групата със званието „Съвременни будители”. И Василка съобщава с радост този факт. Константин Цеков продължава да пише музика, последната е за постановка на Сатиричния театър. Вече 10-а година продължава да играе с Рашко Младенов в спектакъла „Ла”, който няколко пъти гостува и в Благоевград. Две са новите песни, които правят с ФСБ по време на пандемията. Едната е „Дано си там” по текст на Живка Шопова, а другата „За мен светът си ти” ще бъде готова след няколко месеца.
През 1955 година на Василка и Стефан Цекови се ражда дъщеря – Светла, която завършва със златен медал Политехническата гимназия „Св.св. Кирил и Методий” /бивша Солунска/. След това завършва Факултета по вътрешна търговия на Икономическия университет. Заради отличен успех е наградена с екскурзия до Германия. Ректорът на университета изпраща похвално писмо до родителите й. Назначена е за зам. директор в Търговия на едро, след това става и директор. Там приключва професионалната й дейност. Омъжена е за Румен Станков, който за съжаление умира от нелечима болест. Светла и Румен имат две момчета. Константин учи право, но се отказва, защото не приема тази професия за своя, става интериорен дизайнер в София и от това се изхранва. Баба му Василка е изумена от красотите, които измисля в оформлението на жилищата, които купува карабина и ги продава обзаведени. Брат му Владимир живее в Благоевград, семеен е и има дъщеря в пети клас.
Василка живее сама в Благоевград и ежедневно поддържа телефонна връзка със сина си Косьо. С дъщеря си не се чува, защото прекалено дълго са живели заедно и са си казали всичко, споделя тя. Щастлива баба е и се гордее с внуците и правнуците си. Надява се да ги покани всички на своята стогодишнина.
Д-р Стефан Цеков /последният вдясно/ на стаж в София
Василка Цекова като млада Константин Цеков – дядо
Д-р Стефан Цеков и съпругата му Василка Василка Цекова на 93
Светла и Румен Станкови Василка Цекова в Женева по време на турне на ФСБ
Василка с родителите си – Стойчо и Гюргя, и двамата си братя
Живка Шопова със сина си Стефан Цеков Василка с внука си Константин – син на дъщеря й Светла
Константин Цеков със сина си Стефан Д-р Стефан Цеков
Константин Цеков със съпругата си и двете си дъщери
ЮЛИЯ КАРАДЖОВА