НДК след дълга летаргия започна да се събужда и да става енергийно ефективна сграда, спестяваща експлоатационни разходи за ток и топлинна енергия. Предвидените и изпълнени на този етап от адаптацията на сградата за Европредседателството мерки за повишаване на енергийната ефективност дават старта и началния потенциал НДК да се превърне в модерна, „умна” сграда, щадяща околната среда и допринасяща за намаляване парниковите емисии чрез пестене на енергия за отопление, осветление и климатизация.
В сградата са подменени над 13 000 морално остарели електрически лампи (с нажежаема жичка), като на тяхно място са поставени LED с над 10 пъти по-нисък разход при завишени параметри на осветеност.
Следващото сериозно мероприятие е ремонтът на 15 климатични камери, осигуряващи подаването на топъл и студен въздух в залите и общите части. Доставени и монтирани са и 4 нови климатични камери от последно поколение, за зали 7, 8. 9 и служебна зона. Модерното проектно решение за подмяна на радиатори с управляеми от BMS (Building Management System) конвектори предоставя за първи път възможността за зониране и поддържане на различни температурни параметри в отделни зони и помещения, като по този начин се спазват санитарните норми в ползваемите в момента зони и помещения от 20-21 градуса, а в другите се поддържа температура 10-12 градуса.
Не на последно място като принос в общия енергиен баланс се нареждат и 6-те нови асансьора, сертифицирани за клас „А“ по енергийна ефективност. Това са най-интензивно ползваните асансьори в сградата, които ежедневно правят стотици качвания. Предвид повишения си с над 30% капацитет и намаления с над 20% разход на еленергия те ще осигурят надеждно, отговарящо на най-новите евро норми обслужване с възможно най-нисък енергиен разход.
С акцент върху комфорта и спестяванията са новите тавани в зали 3, 3,1, 3,2 и 10. Тези помещения бяха с отворени тавани към подпокривното пространство и техническите помещения над тях. Отопляемият обем посредством новите пожароустойчиви и топлоизолационни тавани е намален почти наполовина и това води до 50% спестявания за климатизирането им. Осветлението в тях е димируемо и позволява контролирано намаляване на осветеността и съответно на разходите според вида мероприятие, провеждано в тях.
Вложени са средства и в обновяването на Абонатната станция и осигуряването на топла вода за високите нива на сградата, което в последните години поради технически причини е било невъзможно. Топлообменници и циркулационни помпи от последно поколение, изолирани тръби и още много други мероприятия по рехабилитацията и обновяването на системата ще намалят значително сметките на НДК към „Топлофикация”.
Всички зали и фоайета са с подменени настилки от висок клас, съобразени с функциите на обществени сгради. Положени са около 14 000 кв.м гранитогрес, както и значителна част от мокетите. Мраморните настилки, характерни за автентичния интериор на НДК, са запазени и реновирани чрез шлайфане, полиране, запълване на пукнатини и дефекти и допълнително импрегниране със специализирани материали.
Зала 3, където е основното пространство на Европредседателството, е с нов таван, който дава възможност за голяма функционалност, нови преводачески кабини и двоен под, където се намират комуникациите. Тук могат да се проведат събития от порядъка на 1500-2000 човека. Направеният ремонт на НДК постигна и подобряване на достъпността в сградата за хора в неравностойно положение и ползването всички зони, предназначени за Европредседателството, много по-лесно и функционално. Това не означава обаче, че не е помислено и за обикновените граждани и посетители на сградата и общите части, използвани за културни и търговски мероприятия на партерния етаж.
На първо място е възстановен вход А4, който с години стоеше затворен поради планирано преустройство в дигитален център. Сега този вход е напълно обновен с нови тавани, настилки, осветление, отопление и интериорни щори. Това ще е и входът за регистриране на депутатите, където те ще бъдат проверявани, и тяхната акредитация.
За централния вход, макар и в последния момент, е предвидена подмяна на външните врати, които са в много лошо състояние, и нова изтривалка, чиито монтаж изчаква приключването на планирани търговски мероприятия в централното фоайе и полуетажите. Със сигурност те ще бъдат монтирани преди коледните празници и гражданите ще имат възможността да ги ползват с удоволствие.
По основните маршрути на придвижване на участниците в Председателството, както депутати и министри, така и преводачи, обслужващ персонал, кетъринг и други са монтирани рампи. НДК за първи път разполага с инвалидни тоалетни. В общо напълно реновираните 58 санитарни възела 15 са напълно оборудвани тоалетни за хора в неравностойно положение. За всички, които поне веднъж са се губили в НДК, е подновена информационната система, която е на български и английски език. Изцяло е подменена по пътя на евакуацията светлинната индикация и указателните табели за ИЗХОД.
Изпълнителят на ремонта твърди, че няма вече неосветени зони и места, в които посетителите могат да се объркат. За това спомага и допълнителното зониране на общите части с нови стъклени прегради, обособяващи нови многофункционални зони и разделящи човекопотоците по групи и мероприятия. Инвестицията в сградата на НДК не е единствено за Председателството, тя е стратегическа за най-важната обществена сграда в София. След Председателството НДК ще има нов живот и ще бъде лидер на пазара на конгресни, конферентни прояви и културни събития.