Неврокопският митрополит отслужи света литургия в храм в благоевградското село Рилци, изграден преди 25 години от местните хора

Негово високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим отслужи света литургия в храм „Свети пророк Илия“ в благоевградското село Рилци. Храмът тази година отбелязва 25 години от своето освещаване и е изграден по инициатива на местните хора, които дотогава не са имали църква в селото.

В проповедта си след служението Неврокопски митрополит Серафим посочи огнената ревност, в която е горял свети пророк Илия във вярата към Бог. Името на светия пророк свързваме с летните горещини и молитвите за дъжд, които в този горещ сезон всяка година отправяме, но онези, които повече се интересуват да познават вярата си, ще свържат свети пророк Илия както със старозаветното време, така и с новозаветното, и със самото явяване на света на Господ Иисус Христос, а и с последните времена и края на този свят, отбеляза митрополит Серафим. Той посочи, че свети Илия ни е познат от иконографията с неговото заминаване от този свят, взет жив на огнена колесница и възнесен на небето, а в историята на цялото човечество само двама са удостоени с това.

За свети пророк Илия има много важни неща, които трябва да знаем, за да не остане той само един светец, свързан с народните традиции, които в продължение на десетилетия и дори столетия са достигнали до доста голямо отдалечаване от същината на християнската ни вяра, посочи Неврокопският митрополит. Той отбеляза, че свети пророк Илия, във времето в което е живял, е свидетелствал за истинния Бог и е помогнал на мнозина свои сънародници да се отвърнат от идолопоклонството и езическото суеверие и да се върнат към почитанието на истинския Бог. 

Митрополит Серафим припомни житието на свети пророк Илия, за времената, в които живее, за цар Ахав и царица Йезавел, които въвели в израелския народ почитание към идола на езическото божество Ваал. Те се опитвали да убият и преследвали всички Божии пророци, сред тях и свети пророк Илия, но воден от Бога, той се укривал дълго време. Неврокопският митрополит разказа за сушата, застигнала хората в продължение на повече от три години, за възкресение, извършено от свети пророк Илия, който с Божията благодатна сила върнал към живота сина на вдовица, при която се укривал. С това той дава първия образ на нашето възкресение, призовавайки Бога с молитвата си, посочи митрополитът.

Владиката припомни и предложението на пророк Илия към цар Ахав за принасяне на жертва в планината Кармил и на когото жертвата се запали с огън от небето, неговата вяра се счита за истинска. Жертвеното животно на божеството Ваал така и не се запалило, а върху жертвата на пророка паднал огън от небето, който изгорил дори и жертвеника, и всичко около него.

Ние, събрали се тук в храма на свети пророк Илия, нека се опитаме да размислим за това, което той е направил, когато принася на планината Кармил жертвата, можело е само жреците да повика, но Илия е казал да дойде целият народ. По този начин показал как трябва да се служи и принася жертва Богу, че тя се пренася от събранието на вярващите, каза митрополит Серафим и допълни, че в новозаветното време, в което живеем ние, това събрание на вярващите е църквата Христова и всички ние, които сме нейни членове чрез светото кръщение. Ние в нашите събрания принасяме безкръвната жертва тялото и кръвта на Иисус Христос, отбеляза владиката. 

В храма дойдоха много хора както от селото, така и хора от близкия Благоевград. За някои от тях историята на храма е свързана със семейната им история, както е в семейство Томови. За БТА Албина Анева – Томова разказа, че преди 25 години дъщеря й е първото дете, кръстено в храма. Това беше желанието на кръстника, чийто баща е сред инициаторите за построяване на храма, каза тя.

През годините за църквата се грижи църковното настоятелство. В него сме двама мъже и три жени, каза Румен Петков. Той разказа и за самото изграждане на храма, в което са се включили много хора – някои с труд, някои със средства, с което вече 25 години хората в Рилци имат свой храм, в който да отправят молитвите си към Бога. 

В службата в храма се включиха и архиерейският наместник на Делчевско – Каменичката епархия протойерей Александър Васев и йеромонах Висарион Данчев. 

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *