Неврокопският митрополит Серафим на Отчовден в Рилския манастир: Никой не може да се спаси, ако не мине през покаяние

На 19 октомври Рилската света обител тържествено отбеляза Пренасяне мощите на преп. Йоан Рилски Чудотворец от Рилския манастир в гр. Средец – празник, известен като Отчовден (Денят на отеца).

В навечерието на празника в Рилската Света обител беше отслужено всенощно бдение, което води Агатополският епископ Йеротей. Днешната света божествена литургия беше водена от Неврокопския епископ Серафим, а в нея участваха Адрианополският епископ Евлогий – игумен на Рилската света обител, и Агатополският епископ Йеротей, в съслужение с братството на светата  обител. 

Рилският манастир днес беше изпълнен със сотици богомолци, дошли с вяра и надежда в помощта и застъпничеството на небесния закрилник – преподобния отец Йоан. Извършена беше и традиционната лития около храма, в спомен на тържествената процесия преди повече от хилядолетие.

„В деня на проподобния наш отец Йоан Рилски Чудотворец, в който почитаме откриването и пренасянето на светите му мощи в София, но пък имаме радостта от векове да са в неговата света обител, за да се събираме тук, за да благодарим на него и на Бога за това, че Бог първо ни е привел от небитие в битие – и сме живи хора, дарил ни е Светия дух в светото кръщение, дава ни ежедневно възможности и продължение на живота ни, дай Боже, както си пожелаваме да е за много години, защото никой не знае до къде стига земният му път“, каза в началото на проповедта си Неврокопският епископ Серафим.

Той припомни, че първите две думи от тропара на св. Йоан Рилски са покаяние и основание – основа на покаянието. „В тропара, който е най-характерното песнопение за прослава на даден светец, са записани в кратки думи онези неща, с които е най-важно да го прославим. Затова и тропара на св. Йоан Рилски започва с покаянието, защото самият той със своя живот е пример за покаяние, а никой от нас не може да се спаси, ако не мине през покаянието, т.е. промяната и преобразяването, личното преобразявяне по Божиите заповеди и живот по тях“, каза епископ Серафим. 

„Никъде в тропара не възпяваме чудесата в други части на богослужението, затова, когато се събираме тук, когато всеки от нас идва, нека първо да помолим да ни научи на покаяние, а после, ако е богоугодно – да стори чудо и ни помогне по какъвто начин знае чрез св. Йоан Рилски, но не това да бъде първото, за което най-много настояваме. Покаянието, изправянето, промяната на живота ни, за да се спасим, каза още епископ Серафим.Той изказа своята благодарност за грижите гостоприемството към домакините от Рилската света обител и онова, което вършат за прославата й и за прославянето на преподобния й основател Св. Йоан Рилски Чудотворец, за спасение и полза на онези, които целогодишно се стичат в тази Света обител.

Благодарност от името на братството за отслужената света божествена литургия и на свещениците, участвали в нея, както и на всички поклонници – за молитвеното участие с благопожеланието всеки да отнесе смирението на св. Йоан Рилски и негово благословение, се обърна към всички и игуменът на манастира, Адрианополският епископ Евлогий.БТА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *