Неврокопчанка отказа работа като шивачка и Бюрото по труда й спря кранчето от „френската безработица“

Бюрото по труда в Гоце Делчев спечели дело срещу безработна от района, възползвала се от най-популярния начин през последните години за източване на българското осигуряване – прословутата „френска безработица“. С промяна в законодателството преди дни депутатите сложиха край на порочния метод срещу едноседмична работа в страна от ЕС после българите да се регистрират в Бюрото по труда и до 1 г. да получават помощи за безработни в размер на около 1800-2000 лв., докато неработилите в чужбина вземат за същото по 500 лв. на месец. Към момента обаче все още има стотици безработни с кратка трудова дейност в чужбина, които продължават като заварено положение да получават високите доходи.

Една от тях обаче вече не е П. Черкез, на която Бюрото по труда в Гоце Делчев прекратило регистрацията и й спряло помощта. Причината – те й предложили работно място, но тя отказала да го заеме.

Черкез се регистрира като безработна на 12.09.2022 г. и в продължение на 6,5 месеца получава солидно обезщетение като безработна от ЕС. На 18.04.2023 г. при посещение в дирекция „Бюро по труда“ – Гоце Делчев на нея обаче й е предложено работното място в местната шивашка фирма „Пирин Текс“. Черкез посещава фабриката, но отказва да е шивачка. В Бюрото по труда обяснила, че работата не е подходяща за нея, но без да сочи каквато и да е конкретна причина. На 26.04.2023 г. регистрацията й е прекратена. Останала и без помощи, и без работа, Черкез атакува в Административен съд – Благоевград решението на борсата да й спре помощите. В съда тя депозира здравни документи, според които работата като шивачка би увредила здравето й, и печели делото. Според ВАС обаче Черкез не е могла убедително да защити тезата си за „неподходяща“ работа. „Регистрацията на безработните лица се прекратява в случаите, когато откажат да приемат предложената им подходяща работа и/или включване в програми и мерки за заетост и обучение за възрастни, както и в програми и проекти, финансирани със средства от европейски и други международни фондове, затова решението на Бюрото по труда е мотивирано в достатъчна степен“, смятат в последната по казуса съдебна инстанция.

Освен че загуби делото,Черкез трябва да плати на Агенцията по заетостта 400 лв. разноски.

Случаят е емблематичен за суматохата, която настана около решението на НС да въведе законовите промени. Точно Гоце Делчев беше градът, където безработни организираха пред Бюрото по труда протест с искане да се запази досегашното положение.

ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


Подобни новини

1 Коментар

  1. чичо Скрудж

    Помпоните от Долината на дългите гащи ще научат правилото по трудния начин!

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *