
Гавра с Христос поруга най-емоционалния празник на разложкото с. Елешница, което единствено в цяла България посреща с кукерски фестивал Великден.
Мъж с венец от пролетни цветя на главата, влачещ кръст от бирени касетки, монтирани на платформа с колелца, и табела с надпис „Ту-туу“ на врата предизвика масиран хейт в социалните мрежи. Почти единодушно нелепият маскараден костюм бе приет като подигравка с най-светлия християнски празник. Само единици разчетоха скеча като осмиване на български политик, който ден по-рано с „Ту-туу“ описа възкресението на Христос. Още по-малко пък го приеха като оригинална хрумка – метафора, че всеки си носи кръста, пък бил той и от каси бира.
Отнесе го и кметът на Елешница Владимир Фръндев, който бе заподозрян, че има пръст в нелепия костюм. Късно в събота вечерта той изрази позицията си с пост във фейсбук, в който се извини на жителите и гостите на Елешница и нарече избора на съселянина му да се появи в този карикатурен образ на Спасителя „евтин хумор със свещената символика на християнството“.
„Категорично заявявам, че село Елешница и стотиците участници не могат да се срамуват и да носят отговорност за поведението на един човек, самостоятелно решил да провокира празника.
Кукерският карнавал на Елешница е единствен по рода си в България и интересът към него е голям.
Традиционно в него участват стотици кукери и хороводци в автентични носии, а участниците от трите махали се конкурират в представянето на кукерските маски, в огромното хоро с традиционни носии и не на последно място – в съвременните скечове и сценки.
В организацията на големия празник ръководителите на махалите не споделят какви скечове ще представят, държат ги в тайна, а понякога хората от селото се присъединяват в последния момент към тяхната група.
И в този смисъл аз, като кмет, както и ръководителите на групите не могат да носят отговорност за изявата на един човек. Ето защо няма да позволя да се хвърля петно върху селото, заради скеча с безвкусни политически препратки и „заиграване“ с образа на Исус Христос на един участник, който остро осъждаме“, написа Фръндев.





Без този инцидент празникът в Елешница премина доста емоционално. И трите махали – Плаж махала, Гуджилец и Средна махала, направиха свои групи, които се представиха на селския площад – кои облечени в кожи, кои – в красиви български носии. Всяко карнавално шествие се водеше от млади майки с няколкомесечни бебета – бъдещето на селото, следвани и „охранявани” от страховити кукери, след тях групата на артистите. Накрая се извиха пъстри хора от по стотина души, облечени в традиционни български носии.
По неофициална информация в кукерското шествие участие взеха близо 900 души. Зрителите – местни и чужди гости, също бяха стотици.
Празникът датира от 13-14 век. Възрастните разказват, че кукерското шествие се е „пренесло” по Великден, защото тукашните мъже – прочути майстори строители, работели по всички краища на страната и по Великден се прибирали, за да помогнат на семействата си за засаждане на нивите. Идеята на кукерския карнавал е местните хора да изгонят злите духове от старата година, за да е плодотворна новата.
ВАНЯ СИМЕОНОВА