Още раждането на човек се отбелязва с хляб. Той присъства и във всеки следващ момент от живота му, независимо дали е свързан с добро или лошо – прощъпалник, кръщене, рожден ден, годеж, сватба и др. Хлябът е с особено значение в живота на българина и има многопластова символика. С хляба са свързани и много поверия, които имат своите корени както в народното творчество, така в от ежедневието.
Ако влезеш в къщата на някого, докато той яде хляб (или друга храна), значи му мислиш доброто. Хляб и сол са едни от големите подаръци, които се правят на приятели и непознати. С хляб и сол се посрещат и скъпи гости. Грях е да се газят хлебни трохи. Хлябът не се подава през прозореца. Може да се дава през вратата. Хляб не се отказва. Дори да го иска непознат или враг. Хлябът не се поставя с горната част надолу. На лош късмет е.
Хлябът се разчупва само с добре измити ръце. Ако се пипа с немити ръце, човек ще ослепее. На малко дете горещ хляб не се дава, за да не се разболее. Хлябът се разчупва, като винаги се държи с двете ръце. С хляб не може да се прави магия. Обредният хляб (питка или погача) никога не се реже с нож. Той се разчупва (ломи) само с ръце.