Знаете ли, че съставките в някои плодове могат да усилят действието на определени медикаменти и да причинят сериозни странични ефекти? Затова те никога не трябва да се приемат заедно.
Става въпрос за статините, които представляват група от лекарства, приемани за понижаване нивата на холестерола. LDL холестеролът често се нарича „лош холестерол“, а статините намаляват производството му в черния дроб.
Последните изследвания обаче показват, че тези медикаменти могат да взаимодействат със съединения в сока от грейпфрут, а в някои случаи това може да причини сериозни странични ефекти. Някои молекули в сока от грейпфрут могат да повишат нивото на статините в кръвта и това може да „влоши“ ефекта им. Консумацията на малка чаша сок от грейпфрут със сигурност няма да доведе до сериозни последици. Но човек, който приема статини, винаги трябва да се консултира с лекар, преди да консумира грейпфрут или сок от него. В някои случаи, макар и рядко, този плод може да взаимодейства със статините, което води до опасни странични ефекти. Изследванията показват, че съединенията в грейпфрута пречат на нормалния метаболизъм на статините в организма, което увеличава тяхната концентрация в кръвта. Обикновено при приемът на тези медикаменти ензимът CYP-3-A ги разгражда в червата и черния дроб. Този процес намалява количеството статини, които влизат в кръвта. Фуранокумарините – съединения, които се срещат естествено в грейпфрута – убиват този ензим и следователно предотвратяват разграждането на статините. По този начин тялото абсорбира по-голямо количество лекарствено вещество от червата в кръвта и това води до потенциално опасни последици, а някога дори и до фатални. Според изследователския екип повече от 85 лекарства могат да взаимодействат с тези съединения в грейпфрута, а не само статините.
Освен грейфрута трябва да избягвате и други плодове като портокали от Севиля, лайм и помело, докато приемете този тип медикаменти.