Административен съд даде ход на делото по жалбата на областния управител Мария Димова срещу решението на ОбС – Благоевград от 29.12.2023 г. за премахване на сръбското знаме от фасадата на зала „22 септември”, където е разположено консулство на западната ни съседка. В съдебна зала бяха юристката Веска Михалчева от областна администрация и почетният консул на Република Сърбия, бизнесменът Митко Солаков, който като заинтересована страна дойде на делото с адвокат. Никой не се яви от страна на ответника ОбС – Благоевград. Това не попречи на съдия Марияна Мицева да даде ход на делото. Юристката Михалчева бе лаконична и заяви, че поддържа жалбата за отмяна решението на местния парламент. Това поиска и адвокат Керезова, която се позова на Виенската конвенция, че на сградата, в която се помещава консулство, може да се поставя държавното знаме. Тя представи документ за плащане на наем на общинския имот, в който е базирано консулството. Почетният консул, бизнесменът Митко Солаков, заяви, че бил много изненадан от решението на ОбС – Благоевград. Посланикът на Сърбия бил много разочарован, по случая били информирани премиерът и президентът на съседната държава, които чакали с интерес решението. Солаков добави, че той не се занимава с политика, а само с развитие на добросъседските отношения между двете държави в областта на туризма, спорта и културата. Поради липса на нови доказателствени искания съдия Мицева счете делото за изяснено и даде 7-дневен срок на страните за представяне на писмени защити, след което ще се произнесе с решение в законовия срок.
След делото почетният консул Митко Солаков заяви пред репортер на „Струма“, че не е очаквал това решение, и добави за подчертания интерес на сръбските туристи към зимните курорти Пампорово и Банско. Хора от Банско и Разлог всеки уикенд са в Сърбия заради хубавата кухня и добри отношения. На въпроса защо не е базирано консулството в Банско, а в Благоевград, той заяви, че той е предпочетен от посланика, тъй като е областен град.
„Хората тук са много добри. Аз също съм чел история, но не бива да се връщаме назад във времето и да търсим символите на омразата“, заяви Митко Солаков, който има разностранен бизнес. Той допълни, че докато е бил почетен консул на Казахстан в Благоевград, пак е ползвал същото място в общината и е имало знаме, но не е имало такива реакции.
Както „Струма” писа, до решението на ОбС в края на миналата година се стигна след подписка на 250 благоевградчани, които декларираха, че е недопустимо знаме на друга държава да се вее на фасадата на залата, в която местният законодателен орган на една българска община провежда редовните си заседания. Подписката бе представена на 29 декември 2023 г., на последната за годината сесия, и въпросът бе подложен на гласуване. „За” махането на сръбското знаме гласуваха 34-ма и никой „против”, като на основание чл. 21, ал. 1, т. 23 от ЗМСМА, Общински съвет – Благоевград задължи консулството на Република Сърбия в Република България със седалище и адрес на управление Благоевград, пл. „Георги Измирлиев“ №1, представлявано от Митко Тонков Солаков – почетен консул, да свали знамето на Република Сърбия от фасадата на сградата на зала „22 септември“ на пл. „Георги Измирлиев“ №1.
Разрешението за откриването на почетното сръбско консулство беше дадено от служебното правителство на президента Румен Радев. Консулството беше открито на 19 май 2023 г. с официална церемония, на която присъства сръбският посланик Желко Йович, който бе посрещнат от кмета на Благоевград Илко Стоянов. По време на събитието благоевградчанин издигна плакат с надпис: „Провокация! 19 май 1934 г. – черен ден за България! Просръбски преврат ! Радев, защо в Благоевград ????“. Демонстрацията продължи не повече от минута, тъй като цивилни полицаи изведоха моментално настрани протестиращия и го отведоха в полицейското управление. Впоследствие се оказа, че благоевградчанинът, издигнал плаката, е Кирил Марчев, на когото е съставен предупредителен протокол, че не си носи личната карта.
„Вдигнах високо плаката, за да избоде очите на нашите управници. Причерня ми пред очите, не виждах нито камери, нито микрофони“, обясни по-късно пред „Струма“ Кирил Марчев. Според него откриването на почетно консулство на Сърбия на тази дата не е случайно, а ако пък не е целенасочено, показвало историческа некомпетентност от страна на българските власти. На същата дата, 19 май 1934 г., се извършва преврат от проюгославски настроени офицери, които искат да ликвидират България и династията, като я присъединят към Югославия.
„Съседите обичат България, ние се наричаме братя. Повече от 15 г. комуникирам пряко със сърби. Ще цитирам тенисиста Новак Джокович, който казва, че Григор Димитров е най-добър, защото е българин. Бизнесът, икономиката и спортът ще са приоритет в нашата бъдеща работа, но на първо място ще бъде туризмът“, заяви почетният консул Митко Солаков на официалната церемония по откриването на консулството, което е второ в страната. Първото е в Пловдив и там почетен консул е неговата съпруга Анастасия Солакова.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА