Никола Калистрин след премиерата на филма за епичното изкачване на 30-те върха: Надявам се да провокирам повече хора да излязат в планината, а банскалии да се замислят какво имат в „задния двор”

В големия салон на Народно читалище “Никола Вапцаров“ – Банско се състоя премиерната прожекция на документалния филм за банскалията ски-алпинист Никола Калистрин, който тази година въведе нов стандарт в планинските спортове, като премина през 30 върха в Пирин за по-малко от 9 часа. Филмът на режисьора Димо Петков, озаглавен „Пирин: предизвикателството на 30-те върха“, показва наглед непосилното предизвикателство, което поставя пред себе си Никола Калистрин. Това е първото по рода си скоростно преминаване със ски на северния дял на Пирин в рамките на един ден. В 43 минути, зареждащи с адреналин, филмът разкрива предизвикателствата, издръжливостта и силата на духа, необходими за покоряването на неукротимата планина.
„Идеята дойде в началото на 2024 година. Замислих се по какъв начин мога да направя ски-алпинизма по-популярен в България, как да мотивирам повече хора да го практикуват и най-вече да предизвикам себе си с нещо, което не бях правил досега в подобен мащаб“, сподели за „Струма“ Никола Калистрин.



„Пирин и в частност северният й дял е най-красивата и с ярко изразен алпийски характер планина в България. Това, от една страна, я прави притегателна за голяма част от планинарите, алпинистите и екстремните скиори, но в същото време крие своите опасности и всяко подценяване на условията носи нерядко фатални последици“, предупреждава банскалията.

„Проектът „30 под 10″ официално стана факт на 5 април 2024 година. Тогава успях да измина разстоянието от връх Пирин (най-севрната част на северния дял на Пирин) до Бойков връх, който пък е най-южният връх от тази част, и съответно граничен с началото на Среден Пирин. Разстоянието между тези две коти е 42 км, преодолях над 4600 метра денивелация за 8 часа, 19 мин. и 30 сек.“, сподели за своето постижение ски-алпинистът.

„Надявам се, че чрез този филм и проект да провокирам колкото се може повече хора да излязат в планината, а на банскалии да се замислят какво имат в „задния двор“ и да започнат да го ценят и пазят най-вече. Защото, ако я нямаше Пирин, Банско нямаше да е това, което е“, сподели още за „Струма“ Никола Калистрин.

Събитието събра множество жители и гости на планинския град в две препълнени зали на НЧ „Никола Вапцаров“. Сред официалните гости бяха кметът на Банско Стойчо Баненски, председателят на Общинския съвет Димитър Русков и заместник-кметовете Магдалена Юсева и Георги Доневичин.

След прожекцията на филма публиката имаше възможността да се срещне с главния герой и екипа, реализирал проекта. Никола Калистрин благодари поименно на всички спонсори и на община Банско, които са подпомогнали реализирането на инициативата. Специални благодарности изказа и на пилота на хеликоптера, превозващ снимачния екип.
Думата взе и режисьорът на филма Димо Петков. „Работили сме по много подобни проекти, но този на Никола ни качи няколко нива по-нагоре и ни помогна много да се доразвием като снимачен екип и като продукция. Това бе изключително сложен проект за иницииране и за заснемане и много се радвам, че все пак успяхме, хванахме най-добрите моменти. През повечето време Никола бе абсолютно сам в планината, ние го виждахме за по една минута на всеки два часа, беше адски трудно за заснемане, човекът с хеликоптера спаси проекта, сподели пред препълнените зали създателят на документалния филм.

„Сигурността трябваше да е на първо място при реализирането на проекта“, сподели кметът на Банско Стойчо Баненски и допълни: „Целият град беше притихнал в деня на постижението на Ники, имам чувството, че никой не се занимаваше с нищо, всеки следеше джипиеса, координатите му, всеки се интерсуваше дали Ники е добре и дали всичко върви по план“.

„Ники ни показа, че няма невъзможни неща, просто има амбициозни. Благодаря му, че създава нови стандарти“, обърна се към ски-алпиниста кметът Баненски. Той му връчи почетен плакет ,,За популяризирането на Банско като световна спортна дестинация” и му пожела още много сили, здрав дух и кураж за осъществяване на следващите му мащабни мисии.

Никола Калистрин разказа пред репортер на „Струма” любопитни подробности за стъпалата на успеха му в спорта.

„Със ски алпинизъм започнах да се занимвам през 2013 година, или от 17- годишен. Помня първите ми ски с панти „силврета“, с които се сдобих по случайност, след като в средата на сезона при едно падане счупих автомат на туинтиповете, които карах тогава. На следващия ден намерихме един чифт автомати с панти, монтирахме ги и така започна всичко.

Първото ми официално състезание от календара на БФКА (Българска федерация по катерене и алпинизъм)  беше през 2015 година, когато много добър приятел от клуба по катерене към НСА ме покани на държавно първенство на Мальовица. Нямах си и представа какво точно представлява, но ме убедиха, че щом карам ски и „пантя“, ще се справя. Тогава станах втори в Б маршрут, беше кратко индивидуално състезание, но тогава искрата за състезания се запали.
Още с първите призови места в състезанията по ски-алпинизъм през 2014-2015 година разбрах, че това е моят спорт и с всяка следващо състезание „гладът“ за още и още стартове нарстваше непрестанно. През 2017 г. за първи път участвах на международни състезания. Първото ми световно първенство в Италия и международното състезание Elbrus Red Fox Race в Русия допълнително увеличиха стремежа ми да се състезавам на международно ниво. През същата година заедно с Ивона Михайлова и Петя Тотева успяхме да се изкачим и спуснем със ски от най-високия връх в континентална Европа – връх Елбрус (5642 м.).

През следващите години станах и абсолютен шампион на България във всички дисциплини – индивидуално, спринт, отборно и скоростно изкачване в ски алпинизма. Успях да участвам в редица международни състезания, световни купи, европейски и световни първенства.
По време на подготовката за зимния период през лятото участвам и на много планински състезания по бягане, най-вече в най-силната ми дисциплина (скоростно изкачване, или позната още като вертикален километър).

До момента в България съм определян като един от най-добрите вертикални бегачи, а в чужбина най-добрите ми класирания са 7-мо място на младежко световно първенство, 11-то място в генералното класиране на световната купа по скоростно изкачване – мъже, 8-мо място на Европейско първенство – мъже.
През 2022 година ски алпинизмът официално бе приет за част от програмата на Зимните олимпийски игри през 2026 година в Италия. Оттогава насам най-голямата ми цел е да се опитам да спечеля квота за участие в игрите и да представям Банско и България.

Спечелването на квотите ще бъде дори по-трудно от самата олимпиада, защото само 18 мъже и 18 жени ще имат право да участват. През последните 4 години фокусът ми е изцяло насочен върху подготовката за сезон 24-25, когато ще се се печелят квотите.

НАДЕЖДА ДАМЯНОВА

loading...


Коментар с Facebook

Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *