Само месец след като Върховен административен съд забрани окончателно на столичната фирма „Интерпром“ ЕООД да прави кариера за добив на инертни материали до благоевградското с. Логодаж, дружеството е атакувало ресорните институции с ново искане за кариера в същото село, макар и малко по-встрани от първоначално харесания участък. За това алармира кметът на Логодаж Пламен Червенков, който с колегите му от съседните села Селище и Зелен дол и петима логодажани 4 години води битка, за да попречи на софиянци да разкрият трета кариера на територията на селото, и накрая успя да отмени в съда разрешение № 454/15.04.2016 г. на министъра на енергетиката Теменужка Петкова за проучване на строителни материали в площ Логодаж. Предишното искане на „Интерпром“ бе за разработване на кариера върху площ от 700 дка, стигаща на 500 метра от къщите в селото и на 600 м от кладенеца, който е основен водоизточник, а силен гръб на фирмата се оказа министър Петкова, която допоследно отказваше да отмени даденото от МС разрешение за концесия и твърдеше, че страховете на логодажани били неоснователни.
Този път в сондиране на намерението си с МВР, Министерството на отбраната, ДАНС и Министерството на културата същата фирма е посочила, че желае да разработи парцел от „само“ 300 дка – правоъгълник с размери 1 км на 300 метра, обясни Червенков. Парцелът се намира едва на 200 м до съществуваща кариерата, но по-лошото е, че е на 300 метра от махала Кумбарска и на 600 метра от Велкова махала, а най-притесняваща е близостта му до селската чешма, която захранва с питейна вода 10 от селските махали, уточни кметът. Освен опасността при врзивните работи подземните пластове да се разместят и да пресушат подземното езеро, което захранва чешмата, а оттам – и чешмите в 10-те махали, тук са разкрити основите на стара турска казарма, както и парцел, обявен през 2012 г. от екоминистър Нона Караджова за защитена територията заради откритите в него екземпляри на защитения вид балканско часовниче.
Според Пл. Червенков след събиране на разрешителни от министерствата по процедура фирмата трябва да прокара инвестиционното си намерение през Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ и РИОСВ – Благоевград и да го обяви в кметството на Логодаж и община Благоевград, където по закон съобщението трябва да остане поне месец, за да могат по него да бъдат направени възражения, ако има такива.
„Не само че ще има, но и дотогава ще сме готови да посрещнем наглеците с нова подписка, която вече започнахме да събираме“, категоричен е логодажкият кмет.
Около скандала с предишното инвестиционно намерение на фирмата в. „Струма“ разкри, че „Интерпром“ ЕООД е с капитал от 2 650 000 лв. и неин едноличен собственик е софиянецът Калоян Теодосиев. Фирмата се занимава със строителство, консултантски услуги и партньорство с фондове за изкупуване на земя, има сертификат за изпълняване на обекти на НАТО и лиценз за търговия с ток. Работила е като изпълнител на водни цикли с еврофинансиране, участвала е в строителството на отсечки от метрото, в бензиностанции, ваканционни жилища по морето, подстанция на НЕК, газостанции и др. К. Теодосиев беше технически сътрудник на депутата от ГЕРБ ген. Стоян Тонев, който подаде оставка след медиен скандал за развиване на частен бизнес с държавни пари и злоупотреби за милиони левове в клиниката по дерматология на ВМА по времето, когато беше директор на академията.
Преди 2 г. „Интерпром“ ЕООД получи разрешително за търсене и проучване за срок от 3 г. на метални полезни изкопаеми в санданското село Петрово, където също не я посрещат с отворени обятия.
След като благоевградските селски кметове провалиха намерението й за добив на инертни материали в красивото с. Логодаж, до което се намират стотици декари земеделски култури и най-големият язовир в общината, в началото на тази година Калоян Теодосиев насочи дейността си към община Бобов дол, където задейства процедура за получаване на концесия за добив на трошен камък – в селата Мали Върбовник и Голям Върбовник. Собственикът на „Интерпром” ЕООД се кани през следващите 35 г. да разрови там площ от 232,2 дка в извличане на варовици и доломити. Заради факта, че 16 500 кв.м от източната част на находището попадат в санитарно-охранителната зона „Черешарнико”, около водовземното съоръжение за питейно-битово водоснабдяване на с. Мали Върбовник, селяните се вдигнаха на бунт и в общоселско събрание обявиха категоричното си решение да последват примера на благоевградчани, за да се отърват от неканения инвеститор.
ВАНЯ СИМЕОНОВА