Първото в български университет обучение за филолог – фолклорист и етнограф, стартира в ЮЗУ „ Н. Рилски“ – Благоевград. Новата магистърска програма към катедрата по „Литература и етнология“ на Филологическия факултет се предлага в два варианта. Първият е за срок на следване от два семестъра и е за специалисти за завършили бакалавърски специалности от професионално направление 2.1. Филология, Факултета по изкуствата и историци, в чието обучение е включено изучаване на български /балкански/ фолклор, фолклористика, етнология, етнография, етноархеология и етномузикология.
За неспециалисти /тоест, завършили други професионални направления/ срокът на обучение е четири семестъра.
„В първите два семестъра са заложени дисциплини, които да въведат студентите в теорията за фолклора и за етнографията.
Идеята е през първите два семестъра да дадем базови знания, така че бъдещите магистри да се почувстват в свои води и вече 3-и и 4-и семестър да ги профилираме“, коментира преподавателят в катедрата по „Литература и етнология“ гл. ас. Венцислав Божинов, който съвместно с колегите си проф. Ана Лулева, зам. ректора доц. Илия Недин, ас. Павлина Солачка разработват новата магистърска програма. В самото обучение за заложени курсове на специалисти от Факултета по изкуства, които да запознаят студентите с традиционните фолклорни танци. Освен това има и курс, който разглежда различните религиозни общности, а наред с това е поставен и важният въпрос за традициите и културното наследство. Също така се акцентира на култури и субкултури, тоест магистрите да познават не само официалния аспект на културата, но и всички субкултурни явления, които са част от културния спектър на страната ни. Предлагат се и доста интересни избираеми дисциплини, като „Пътеписи, пътешественици, туризъм“, „Медии и традиционна култура“, „Българският фолклорен етност“ , „Българската диаспора“…
„Когато изготвяхме програмата, първото нещо, което трябваше да проверим, е дали нещо подобно се предлага първо в нашия университет и след това на национално ниво. Оказа се, че такъв тип програма, даваща базови знания към фолклорното и етнографското, няма. В този смисъл ние сме пионери“, заключи гл. ас. В. Божинов. Той подчерта и че новата специалност е с приложен характер, тъй като тези, които я завършат, могат да се реализират като музейни работници с всичките степени – уредник, главен уредник… етнолог, фолклорист, читалищен деец, специалист по културен туризъм.
„Специалността е насочена и към действащи учители. Има много педагогически специалисти, които провеждат извънкласни дейности в областта на фолклора, етнографията. Магистърската програма е с пряко отношение и към работата на общински служители, които се занимават с културата на съответната община“, посочи гл. ас. Божинов и допълни, че още миналата година на среща в ЮЗУ интерес към разкриване на такава специалност са изявили и
Учители, преподаващи в български училища в чужбина.
„Мисля, че новата магистърска програма е много необходима. Напоследък се наблюдава засилен интерес към фолклорното, традиционното, към материалното наследство в чисто етнографски аспект и е хубаво да има хора специалисти, които да се занимава с това”, каза в заключение преподавателят, който е специалист именно по етнология и фолклористика.
В момента тече срокът за подаване документи за новата магистърска програма.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА
Глупости на търкалета! Обществото и държавата се нуждаят от специалисти, произвеждащи материални блага. Лозето иска мотика, а не мотика (тумба-лумба)! Като пие три ракии, на българинът не му трябват “специалисти“ с виЩу по фолклор, сам запява “Ако умра ил загина…“!