Топ теми

НОВА ТАКСА УДРЯ ПАЦИЕНТИТЕ! Лични лекари В Пиринско взимат от 20 до 50 лв. за обработка на документи за ТЕЛК

Лични лекари взимат такса за обработка на документи за ТЕЛК, която варира между 20 и 50 лв. Затова сигнализираха читатели  на „Струма“ с молба да проверим дали това е законово уредено, при положение че си плащат здравните осигуровки. Отправихме  запитване до РЗОК – Благоевград чрез пресаташето Даниела Петкова, откъдето ни отговориха, че такава такса не е включена в пакета от здравни дейности, които се заплащат от бюджета на Здравната каса. Оказа се, че ситуацията с таксите за ТЕЛК е идентична като с електронните медицински бележки за извиняване на отсъствия на учениците. Някои лични лекари ги издават безплатно, а други – не. В масовия случай обаче услугата е платена, като цената на медицинска бележка варира от 2 до 10 лв., докато за ТЕЛК е в пъти повече.  За коментар потърсихме д-р Дафина Тачова, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пиринско.

„Подготовката на документи за ТЕЛК е най-обемният труд, който един общопрактикуващ лекар извършва, защото е свързано с обобщение състоянието на пациента, изготвяне на етапна епикриза и сканиране на документи, които се изпращат до РЗИ. Поради тази причина колегите са абсолютно прави да искат доплащане на труда си. Такса от 20 лв. е дори малко, но тя е съобразена със социалния статус на пациентите”, заяви д-р Тачова.

„По принцип навсякъде в страната личните лекари взимат такса за обработка на документи за ТЕЛК, която отнема доста време. Понякога е нужно половин час за прецизното оформяне на документите”, потвърди и благоевградският лекар д-р Емил Цветков.

Оказа се, че има и изключения. Джипито д-р Виктория Каракостова заяви, че не взема допълнителни такси на пациентите си за изготвяне на медицинско направление и протоколи за ТЕЛК, тъй като този труд е включен в потребителските такси, които плащат. Общото мнение на личните лекари обаче е, че вместо работата им да се облекчи с въвеждането на електронното здравеопазване, тя се е усложнила.

Пациенти с увреждания, които са имали „челен сблъсък“ с ТЕЛК в Благоевград, са категорични, че въпреки множеството сигнали за системно закъснение на лекари, за неприветливо и  грубо отношение към хората в неравностойно положение и забавяне на експертни решения, проблемите не са решени и всичко е постарому.

БЕТИНА АПОСТОЛОВА 

loading...


Подобни новини

2 Коментара

  1. ТОЧЕН

    ДЕБЕЛАНАТА ТАЧОВА, СЪС САМОЧУВСТВИЕ НА МЕДИЦИНСКО ВЕЛИЧИЕ,А ВСЪЩНОСТ ЕДНО ГОЛЯМО НИЩО,КАК НЯМА ДА ТЪРСИ ОЩЕ МЪНИ . НАЛИ ТРЯБВА ДА ПОДДЪРЖА СЛОНСКИЯ СИ АС/ГЪЗ/ И РАЗЧЕПАТЕНАТА СИ УВИСНАЛА ТРЪТКА . ОТВРАТ ЖЕНИЩЕ,НА ВСЯКА МАНДЖА-МЕРУДИЯ.

    Отговори
  2. Спасова

    „Подготовката на документи за ТЕЛК е най-обемният труд, който един общопрактикуващ лекар извършва…“ – самата Вие казвате, че в останалото време и в повечето случаи общопрактикуващият лекар не е натоварен. Със сигурност има и натоварени, и отговорни лични лекари, но повечето не са от тях. Д-р Каракостова много ясно определя, че за всеки пациент личният лекар взима пари от Здравната каса и потребителска такса. Останалото е сребролюбие, неуважаеми общопрактикуващи лекари! Половин час били работили, ужас!!!

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *