Собственици на новостроящи се кооперации „прескачат” агенциите и сами търсят купувачи, цените гонят 1200евро/кв.м
Тотален спад има на продажбите на апартаменти и къщи в Сандански и околните села, съобщи брокерът в една от агенциите за недвижими имоти Мариана Ангелиева. По думите й причината е, че много украинци са се настанили след началото на войната в Санданско, като са наели квартири. Това отказва собствениците на имоти да продават, тъй като наемът върви от 300 до 500 лева, в зависимост от квадратурата на жилището, и е добър бизнес. Почти всички свободни апартаменти в Нишан Куши и ул. „Поленишки път” са наети от украинци. Там е много трудно да намериш за продан апартамент, каза М. Ангелиева. Тя сподели, че освен че е налице тотален срив на продажбите на апартаменти се наблюдава и срив в предлагането на частни квартири през агенциите. Същата е картината и с отдаване под наем на търговски помещения по централната улица в Сандански. Там през последните шест месеца се наблюдава една вълна собствениците сами да си намират наематели на помещенията, без помощта на агенции. За помещение от 10 кв.м на бул. „Свобода“, което е на метри от централния площад „България“, наемът е 1200 лв.
Отказ от посредничеството на агенциите има и при продажбата на новите жилищни кооперации в града, като собствениците сами си търсят купувачи. Строят се няколко нови кооперации на бул. „Свобода“, на второстепенната улица „Тодор Каблешков“, но в разговор със собствениците те отказват да продаваме техните апартаменти. Научавам, че продажбите им са нищожни. Като пример ще посоча, че една голяма жилищна кооперация на булеварда, в района на бившето предприятие „Монопола”, едва 6-7 от жилищата са продадени на зелено, а там те наброяват над 50 и цената на квадратен метър е 1200 лева на зелено, като получаваш жилище карабина на мазилка, само с дограма. Интересът е към имоти, които са сравнително поддържани, тоест готови за живеене. Такива имоти се търсят в близост до града. В случаите, когато къщата ще се обитава само през уикендите, се търсят по-евтини имоти, макар и с необходимост от ремонт. Водещо и в двата случая е наличието на голям двор.
Търсенето на имоти в селата се увеличи значително след пандемията от Ковид-19, когато хората търсеха имоти сред зеленина и спокойствие, така че да могат да работят от вкъщи, каза още брокерът.
„Пандемията направи така, че цял отрасъл да се развие доста скоростно по отношение на къщите, започнаха да се строят много къщи и да се купуват на високи цени и това даде тласък на предприемачите да купуват парцели. Оттам скочиха цените и на парцелите, скочиха цените и на някои земеделски земи, които има възможност да се преустроят на парцел с добър достъп, добра локация“, заяви още Ангелиева.
Увеличението в цените е около и дори повече от двойно, посочи Ангелиева, която от 12 работи в сферата на недвижимите имоти.
ЛИДИЯ МАНЕВА