Нова тенденция да се предлагат турски стоки в зеленчукови магазини и такива за домашни потреби в Благоевград предизвика наплив на българи по пазарите в Турция заради значително по-ниските цени там. Сирене, кашкавал, масло, зехтин, подправки, изобилие от сладкиши, та до характерни продукти от тяхната кухня – като мантъ и трахана, се предлагат на цени доста по-високи от тези на турския пазар, но пък конкурентни на българските.
„Не само в Благоевград, навсякъде в страната се предлага напоследък турска стока, защото хората имат интерес“, обясни Мустафа Шатъров от с. Бабяк, който от около 3 години в пазарните дни сряда и събота предлага собствена продукция на пазара за мляко и млечни продукти в Благоевград.
На щанда до произведените в личната му ферма сирене и кашкавал е наредил вносните , които дори подбиват цените му.
Мустафа призна, че никак не се притеснява, че стоката, която семейството му произвежда, ще залежи заради турската: „Всичко ново е интересно и затова е така. Турското сирене го продавам на 11 лв. килограма, а моето, произведено в семейната ни ферма, е 13 лв. Кашкавалът ми е на 16 лв., а техния го предлагам на 15 лв. Зареждам от Одрин, не ходя лично, поръчвам да ми доставят. Всичко започна преди няколко месеца, когато на пазара в Благоевград една жена дойде и ме попита дали мога да й намеря ей този крем за ставни болки с извлек от масло от пъстърва. Имаме роднини в Турция, звъннах и ми го изпратиха. И така един търси маслини, друг – сладки и зехтин, и започнах да зареждам и турска стока на щанда“, разказа Мустафа Шатъров.
С охота той показва клипове на телефона си, на които се виждат условията и процесът на производство на масло, сирене, извара, мътеница и домашни консерви от диворастящи плодове и гъби – манатарка и пачи крак. „Всичко е при пълна чистота“, набляга той и с гордост разказва за птицефермата си, откъдето е месото в бурканите на рафта, и допълва, че имат и пчелни кошери, от които вадят чуден мед.
„Направил съм затворен цикъл, в който е включено цялото семейство, защото без родителите ми няма как да се справим. Сега, като сме тук с жената, някой трябва да гледа стоката вкъщи. А вносната стока не подбива моята, защото през нас минават много туристи на път за Орцево, знаят ме и търсят продукцията ни“, откровен е Мустафа.
В магазин за домашни потреби в Благоевград от години сред най-търсените стоки са турските препарати, съдове за хранене и порцелан . Собствениците правят планове да започнат да зареждат и хранителни и са в процес на получаване на разрешително. „Препаратите са много по-качествени и евтини, те държат на алпаката, емайла, порцелана и керамиката, хората ги предпочитат пред китайските“, обясни търговката и допълни, че от 10 г. продават основно омекотители и прах за пране от Турция, защото клиентите ги търсят.
Сред най-заредените с турска стока е магазин в кв. „Еленово” .
Цените на турските стоки в благоевградските магазини са 2, 3 до 4 пъти по-високи, отколкото ако ги купите в Турция, но инфлацията и скокът на цените на родната продукция често ги прави предпочитани от клиентите.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА
Европейският център за контрол на заболяванията (ECDC) алармира!
Мистериозно избухване: Защо деца в Европа изведнъж се заразяват с хепатит?
автор Томас Уинтъл, 21.04.2022
………………
Случаите на мистериозен вирус на хепатит в Европа и САЩ предизвикват безпокойство сред международните здравни органи, след рязкото нарастване на съобщенията за инфлация (inflation – инфлация, надуване, надутост) на черния дроб сред британските деца по-рано този месец.
Дания, Ирландия, Холандия и Испания вече имат докладвани случаи на деца под 10 години!!!, страдащи от необичаен вирус на хепатит. В няколко случая децата са имали нужда от чернодробни трансплантации.
„В момента точната причина за хепатит при тези деца остава неизвестна“, каза Европейският център за контрол на заболяванията (ECDC), като добави, че разследванията са в ход във всички страни, съобщаващи за случаи.
Ето какво трябва да знаете за епидемията:
Хепатитът е медицински термини за възпаление на черния дроб, жизненоважен орган за обработка на хранителни вещества, филтриране на кръвта и борба с инфекциите.
Най-често причинени от вирус, симптомите могат да включват висока температура, умора, загуба на апетит, гадене, повръщане, коремна болка, тъмна урина, светли изпражнения, болки в ставите и жълтеница.
Докато различните видове хепатит имат сходни симптоми и ефекти върху черния дроб, тежестта и продължителността на заболяването се определя от вида на вируса.
……………..
В САЩ са открити девет случая при деца на възраст от една до шест години в щата Алабама, като двама се нуждаят от чернодробна трансплантация.
Различното при това огнище е, че случаите досега не са били свързани с по-често срещаните вируси на хепатит, така че учените обмислят алтернативни възможни причини, включително други вирусни инфекции.
Здравният орган на Обединеното кралство казва, че една от редицата потенциални причини, които се разследват, е, че група вируси, наречени аденовируси, може да причиняват заболяванията.
АДЕНОВИРУСИТЕ са семейство от често срещани вируси, предавани чрез докосване, които обикновено причиняват редица леки заболявания и симптоми, включително настинка, повръщане и диария.
Въпреки че обикновено не причиняват хепатит, това е известно рядко усложнение на вируса.
………………………..
СЗО и здравната агенция на ЕС предупредиха други страни да бъдат нащрек и ги помолиха да докладват за всички подобни случаи.
Цивилните също са помолени да бъдат бдителни, като д-р Меера Чанд, директор на отдела за клинични и нововъзникващи инфекции в UKHSA, призова родителите и настойниците „да бъдат нащрек за признаците на хепатит – включително жълтеница – и да се свържат с медицински специалист, ако са загрижени “
Тя продължава да препоръчва редовни хигиенни мерки като добро миене на ръцете и респираторна хигиена, за да помогне за намаляване на разпространението на много от инфекциите, които разследваме.
Здравната агенция на ООН заяви, че като се има предвид скока в случаите и нарастващото наблюдение, е „много вероятно“ да бъдат открити повече случаи, преди да бъде идентифицирана причината за огнището.
………………..
цялата статия на сайта Поглед.инфо
Това е добре, ама храната нали е под контрола на БАБХ? Отделно трябва да се плащат и данъци, защото повечето търговци са „безработни“ и „социално слаби“ и са на помощ от държавата.