Д-р Румен Новоселски е кореняк благоевградчанин. Дълго време е работил в РЗИ – Благоевград, специализирал е инфекциозни болести в една от най-натоварените болници УМБАЛ „Св. Анна“ в София, където работи от 2015 г . Преди три дни спечели конкурса за началник на инфекциозно отделение в МБАЛ – Благоевград, вече е на новото си работно място и се съгласи да даде първото си интервю за в. „Струма“.
- Д-р Новоселски, в какво състояние заварихте инфекциозно отделение в МБАЛ – Благоевград и как бяхте приет от екипа, сред който имаше брожения?
- Съгласно стандарта за инфекцизни болести в отделението могат да се приемат заразно болни от всички възрасти, включително деца от 29- ия ден, тъй като дотогава новородените се обгрижват от лекари неонаталози. На практика в отделението пациенти до 1-годишна възраст не са лекувани. Постъпих на работа преди два дни и първите срещи с екипа преминаха сравнително добре. В отделението има доста неща, които не ми харесват, които не отговарят на моите разбирания за инфекциозни болести, и ще бъдат променени. Заразните заболявания са много голяма група от болести, които имат страхотен потенциал за разпространение и една епидемия може да обхване за часове целия свят. Състоянието на пациента може да се влоши за часове. Реално за инфекциозните заболявания се оказва спешна помощ. Болните могат да търсят медицинска помощ дори без направление. Първо се преминава през спешно-приемно отделение и след консултации с лекар инфекционист и диагностика, ще се преценява състоянието на болния. Дали той може да бъде лекуван амбулаторно, т.е. в домашни условия при спазване на определени карантинни мерки, или ще бъде приет в болница, за да се извърши необходимата рехидратация и терапия.
– В момента има ли хоспитализирани пациенти?
– Да, трима, основно с чревни заболявания. Сега е сезонът на тези заболявания. Но в България са регистрирани първите случаи на грип, а ковидът продължава да съществува, и то в много големи размери. Искам да предупредя хората, че няма характерни симптоми и много често си приличат при двете вирусни заболявания. Наша работа е да преценим дали един човек се нуждае от противовирусно лечение за грип, или лечение на ковид инфекцията. Лечението е коренно различно и затова още веднъж апелирам хората да се обръщат към инфекционисти и да се преценява състоянието и симптомите им.
– Колко лекари и медицински сестри работят към момента в инфекциозно отделение?
– В момента сме двама лекари с д-р Лазарова, бившата завеждаща. Очаквам всеки момент да постъпи още един лекар, който освен иинфекционист е и педиатър. Това е д-р Славова, лекар с дългогодишна практика и много богат опит като инфекционист. Работят 8 медицински сестри, заедно със старшата. Ние сме и база за обучение на специализанти и можем да обучаваме нови лекари, които в бъдеще да станат специалисти по заразни заболявания. Това е перспективата и вратите ни са отворени за лекари, които искат да специализират. Целта ми е хората от Благоевград и областта да получат висококвалифицирано лечение и здравни грижи.
– Д-р Новоселски, какво е мнението Ви за ваксините?
– Противогрипните ваксини са един от най- добрите начини за профилактика, предпазване и ограничаване от тежките усложения на грипа. В аптечната мрежа има два вида ваксини – инфлувак и ваксигрип, като отзад пише „тетра“. Трябва да се поглежда дали пише 2024/2025, тъй като това са щамовете, които в момента се разпространяват в Северното полукълбо. Изграждането на имунитет отнема около 20 дни от поставянето на ваксината. Т.е., ако сега направим имунизация, в края на месеца може да се смята, че сме профилактирани. Аз лично съм си закупил и препоръчвам на всички. Искам да подчертая, че за хората над 65-годишна възраст такава ваксина се осигурява на личните лекари безплатно от държавата. След закупуване трябва да се сложи веднага или да се съхранява в хладилник. Страничните реакции са много малко, има минимална вероятност от алергия. Не трябва да се пие алкохол и да се яде шоколад след поставянето на ваксината, а мястото, на което е убождането, не бива да се мокри, като това е в рамките на 24 ч. Ковидните ваксини имат своето място на приложение, тъй като болните изкарват значително по-лесно вирусното заболяване. Нека да го имат предвид хората с диабет – независимо дали са на перорална или инсулинова терапия, хората над 65 г., които са в рисковите групи и е желателно да се имунизират. Ваксините срещу новия щам са доставени и ще се прилагат безплатно от РЗИ и личните лекари.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА