Нови правила за наемателите на общинско жилище влизат в сила в община Разлог. На провелата се вчера редовна сесия на ОбС – Разлог местните парламентаристи единодушно решиха при необитаване на общинско жилище повече от три месеца наемните правоотношения да се прекратяват. Стъпката се прави поради постъпили сигнали за това, че отдадени под наем общински жилища не се ползват по предназначение и са необитаеми, а в същото време има хора с жилищни нужди и отговарящи на условията за ползване на ведомствено жилище, но чакат за такова, понякога с години. Така „хитреците“, които са наели апартамент в Разлог, но живеят на друго място, ще трябва да го освободят, а от него да се възползват наистина нуждаещи се хора. Новата промяна ще се впише като т. 10 в чл. 11, ал. 3 на Наредбата за условията и реда за установяване на жилищни нужди и настаняване под наем в общински жилища. Според решението промените влизат в сила веднага след приемането им от ОбС, което означава, че те действат от вчера. По досега действащите разпоредби наемните правоотношения се прекратяваха поради неплащане на наемната цена или на консумативните разноски за повече от 3 месеца; нарушаване на добрите нрави; извършване строителни и ремонтни дейности, които засягат обитаваните помещения; неполагане грижата на добър стопанин при ползване на жилището; прекратяване на трудовите или служебни правоотношения на настанените във ведомствени жилища лица; изтичане на срока за настаняване; отпадане на условията за настаняване на наемателя в общинско жилище; използване на жилището не по предназначение.
Мини парламентът в Разлог гласува и друго важно решение. Те отмениха свое решение от декември месец 2016 година, с което бе преустановено издаването на разрешителни за водовземане на минерална вода от водоизточниците Сондаж № 1хг, КЕИ № 4 и КЕИ № 5, Сондаж № 2 и КЕИ № 8 на находище “Гулийна баня”, с. Баня. Според решението забраната бе със срок до въвеждане в експлоатация на новата помпена станция с черпателен резервоар. Тя бе открита преди около два месеца. Съоръжението вече е получило и разрешение за ползване и има възможност да захрани допълнителни обекти с минерална вода.
„Тези, които са заявили желание за ползване на минерална вода от извори 4 и 5 Сондаж 1 хг, трябва да си променят заявленията, като място на водочерпене трябва да се посочи черпателен резервоар, поясни кметът Красимир Герчев и допълни, че с предимство ще бъдат тези, които са подали заявления и са с вече изградени и функциониращи обекти.
С пълно мнозинство ОбС – Разлог даде съгласие още новоучреденото общинско дружество „Благоустройство и чистота“ да закупи на лизинг два нови специализирани автомобила за нуждите на предприятието на стойност общо 220 хил. евро и упълномощи управителя Илия Благоев да обяви обществена поръчка и да сключи договора за финансов лизинг и определи условията по него. Общинския съвет даде съгласие и община Разлог да отпусне и безлихвен заем на дружеството в размер на 140 хил. лева, с които да покрие първоначалните разходи по лизинговия договор, които според определените условия са в размер на 120 хил. лева и включват авансова вноска, ДДС и разходи за комисиона и регистрация. Останалите 20 хил. лева се отпускат, за да може предприятието до оперира с тези средства през първия месец. Кредитът трябва да бъде усвоен до края на годината, а срокът за погасяване е 31 декември на 2020 година. В случай че новото общинско предприятие просрочи връщането на кредита, то ще трябва да плаща и лихви по него.
Общинският съвет прие и годишния отчет за изпълнение на бюджета на община Разлог за 2018 година, който миналата седмица мина през обществено гласуване при пълна незаинтересованост от страна на жителите на общината. Според отчета община Разлог е с добре реализиран през предходната година бюджет, като не е допуснала преразход на средства и влизане в дефицит, а разходите са сведени до предварително планираните.
Приети бяха и промените в Наредбата за условията и реда за записване, отписване и преместване на децата в общинските детски градини и детски ясли на територията на община Разлог. Част от тях засягат най-малките – малчуганите, навършили 2 години към началото на учебната година на постъпване. Те вече ще могат да се записват в първа група на детската градина, ако в населеното им място, където живеят, няма детска ясла и съответно при наличие на свободни места в детската градина. Промени има и в общите условия за прием и засягат записването, отписването и преместването на деца. С новите правила са разписани и срокове, в които, ако след записване на дете в детско заведение то не започне да посещава групата или яслата, където е прието, губи мястото си и то се обявява за свободно. Този срок е до 60 календарни дни за децата, записани в детска ясла и до 30 календарни дни за деца, записани в детска градина.
По време на сесията бе гласувано и отдаване под наем на земеделски земи от общинския поземлен фонд и бе допуснато изработването на няколко ПУП-а, сред които и този на съпругата на зам. кмета В. Гърменов – Анелия, който е с отреждане за „Крайпътен обслужващ обект – мотел”, за който „Струма” вчера писа.
ЯНА ЙОРДАНОВА