Дискусия и информационна кампания за превенция на вандалските прояви в Кюстендил поиска общинският съветник Огнян Атанасов. Това предложение той направи в началото на редовната сесия на минипарламента. „Тя трябва да е под егидата на председателя на Общинския съвет Михаела Крумова, с участието на всички общински съветници, представители на РУО, МВР, училища. Трябва да се набележат нормативни промени, да се вземат мерки и да има по-сериозни санкции при вандалски прояви. Сега ремонтираме изпочупените детски площадки, след това пак се чупят, пак ги ремонтираме и това продължава, трябва да спрем да сме толерантни”, заяви Огнян Атанасов.
Той предложи още всеки общински съветник да отдели от заплата си по 50 лв., с които да подпомогнат усилията на общината в ремонт на детски площадки и съоръжения, изпочупени при вандалски прояви.
„Става дума за цялостна кампания в училищата и сред родителите. Към момента не е проблем толкова санкционният режим, а по-скоро залавянето и безучастното поведение на някои от нашите съграждани, които стават свидетели на подобни действия. Те обаче не ни сигнализират своевременно. Докато не си дадем сметка, че всичко счупено се заплаща в троен размер от бюджета, проблемът няма да се реши.
Наскоро млада майка заедно с нейна приятелка стана за пример как счупеното може да се възстанови. Само за 15 минути те поправиха Мостчето на влюбените в лесопарк Хисарлъка“, каза Петър Паунов.
Вече работи съвместен център за видеонаблюдение с ОД на МВР – Кюстендил Преди 10 дни са заловени и първите вандали – шестима души, изпочупили общинска собственост. „Една сутрешна акция по площадки и частни обекти – и ние ги установихме“, уточни още Петър Паунов.
Община Кюстендил планира да инвестира нови 856 400 лв. за неотложни текущи ремонти по уличната мрежа в града и селата, стана ясно на заседание на минипарламента. С докладна до Общинския съвет кметът Петър Паунов предлага да бъде трансформирана 50% от целевата субсидия за капиталови разходи.
Най-много средства са предвидени за улиците: „Родопи” – от ул. „Цар Симеон 1” до ул. „Неофит Рилски” – 78 172 лв.; „Неофит Рилски” – от пл. „Велбъжд“ до ул. „Цар Михаил” – 67 793 лв.; и „Бузлуджа” по цялата дължина – 61 125 лв.; ул. „Хаджи Йоаким” – 32 000 лв.; ул. „Спартак” – 32 815 лв., и др.
В десетки села от общината се предвижда инвестиране на средства за запълване на дупки по улиците, като най-много пари са заделени за селата Берсин, Граница и Търновлак.
Съветниците решиха да удостоят със званието „Почетен гражданин на град Кюстендил” генерал-майор Константин Ламбринов. Освен това се прие Общинска програма за закрила на детето за 2018 г.
Съветниците приеха още и отчет на изпълнението на дейностите по Програма за развитие на туризма в община Кюстендил през 2017 година и проект на Програма за развитие на туризма през 2018 година. Прие се и финансовият отчет за общинското търговско дружество „Хигия” ЕООД в Кюстендил за 2017 г.
В структурата на Общинската администрация в Кюстендил се предвижда обособяване ново звено за подпомагане дейността на Общинския съвет. Това звено ще бъде на пряко подчинение на председателя на ОбС, а служителите ще се включат в общата численост на Общинската администрация. Звеното ще подпомага дейността на председателя на Общински съвет – Кюстендил при осъществяване на правомощията му по подготовката, свикването и провеждането на заседанията. Самите служители ще се назначават от кмета на общината, но след предложение от страна на председателя на местния парламент. Същото важи и за процедурата по тяхното освобождаване.
За промяната в правилника беше избрана временна комисия от деветима общински съветници, които в рамките на 60 дни трябва да внесат своето предложение.
ГЕРГАНА ИВАНОВА