Ново обвинение ще бъде повдигнато на собственика на отпадъците до моста на магистрала „Струма“ край Дупница, обяви говорителят на главния прокурор Сийка Милева. „Прокуратурата ще образува ново досъдебно производство срещу собственика на фирма „Феникс Дупница“. То ще бъде за нерегламентирано управление на отпадъците, което застрашава живота на много граждани и ще е под надзора на районна прокуратура – Дупница“, допълни Милева. Илиев се издирва втори ден, за да му връчат заповед за принудително спиране на дейността на фирмата му „Феникс Дупница“, предава 24 часа. Той не може да бъде открит, въпреки че полицаи провериха административната сграда на фирмата, цеха за балиране на отпадъците, както и всички адреси, които са им известни. По непотвърдена информация, Илиев бил болен.
Днес на място пристигнаха министърът на околната среда Емил Димитров, главният секретар на МВР Ивайло Иванов и говорителят на главна прокуратура Сийка Милева. Това стана след заседание на МС, на което премиерът Бойко Борисов нареди лично министър Димитров и МВР да се заемат с площадката за отпадъци на дупнишката фирма и да бъдат предприети необходимите действия за откриването на Илиев и прекратяване дейността на фирмата. Главният секретар Ивайло Иванов пък бе категоричен, че ще бъде поставен и денонощен полицейски пост край депото, който да следи за спазване на забраната. „Целта е държавата да си свърши работата и това нещо да се преустанови да се вземат всички необходими мерки. Илиев има многократни предписания, издадени наказателни постановления, които обалва. Използва различни юридически хватки, за да протака и избегне прилагането на мерките досега. Обектът ще бъде затворен, а дейността по приемане на отпадъци прекратена. Ще бъде осигурена постоянна полицейска охрана, за да не се допуска предприятието да работи“, каза главният секретар Ивайло Иванов и увери, че държавата ще се справи с проблема.
„До края на годината е възможно да има и законови промени, за да може, когато фирма като тази правят нарушения и не съхраняват правилно отпадъците, да могат да бъдат затваряни веднага“, каза министър Димитров. До обяд в административната сграда на фирмата имаше служители, но следобед тя бе затворена. Наложи се полицаи да се прекачат през оградата, за да отворят вратата и да влязат полицаи и прокурори, които започнаха претърсвания в офисите. Половин година след пожара под „Струма“, тръгнал от депото за отпадъци, край магистралата още има тонове от тях, което създава опасност от нов инцидент. Във вторник експерти от РИОСВ-Перник посетиха площадката на „Феникс-Дупница“, за да връчат на собственика принудителна административна мярка. Дружеството трябва да спре приемане и третиране на отпадъците и да запечати съоръженията за преработка. Целта на принудителната административна мярка е да се изчистят терените, намиращи се извън разрешените на фирмата площи. Собственикът Кольо Илиев не се отзовал на поканата за връчване на акта, нито пък е упълномощил лице, което да представлява фирмата.
Административната мярка се налага тъй като разрешените площадки на дружеството са заети изцяло с различни видове значителни количества отпадъци за третиране. Фимата не изпълнява предписанията на РИОСВ-Перник и продължава да разполага новопостъпващи отпадъци и инсталации на неразрешени за това места, нито пък почиства установените замърсени терени. Това води до опасност от замърсяването на околната среда и създаване на пречки за предотвратяване на инциденти като пожари и др. аварийни ситуации с пътната инфраструктура в района. Министър Емил Димитров коментира още и проблема с водата в района на Дупница. „Както виждате институциите работят. Днес са изрязани всички нелегални байпаси от язовир Дяково. Вчера нивото се е вдигнало с 4 см. Получи се така, че мината и завода рекетират чрез 3 села държавните институции: „пуснете вода за завода, иначе няма да дадем вода за едно село, пуснете вода за мината, иначе няма да дадем за други две села. Изпратил съм хора, които да пуснат вода на тези села, хората там не са длъжни. Язовира ще бъде пълен и ще се ползва за граждански цели, когато е над 50% ще преценя дали да се пуска за ВЕЦ-ове, ТЕЦ-ове и др. Ако не бяха предприети тези мерки вода щеше да има до месец май“, заяви министърът.