Нулева година за продажба на посадъчен материал от овошки, които се произвеждат в Института по земеделие – Кюстендил, обяви за Агри.БГ доц. Симеон Крумов от отдел „Селекция, интродукция и сортоизучаване на културните растения” на института.
“През тази година имаме по-угнетен растеж на посадъчния материал и през предстоящата кампания няма да се продават фиданки от института”, обяви той.
По думите му причина за това са големите горещини в региона на Кюстендил през лятото и проблеми с напояването на насажденията, които вече са намерили решение и през следващата година няма да бъдат спънка в производството на посадъчен материал.
“Ще продаваме фиданки през есента на 2025 г. Тогава дръвчетата ще достигнат стандартен размер и ще могат да бъдат реализирани на пазара”, каза още доц. Крумов.
От Института по земеделие в Кюстендил предлагат стандартните видове и сортове овошки, както и тези, които са най-търсени от потребителите. От черешите най-търсени са късноцъфтящите сортове, коментира специалистът, като сред най-популярните са “Регина”, “Козерска”, “Стефания”, както и едроплодните “Кордия” и “Съмит”.
“От ябълките се произвежда посадъчен материал от устойчивите на струпясване ябълки “Флорина”, както и от по-чувствителните “Грени Смит”, има и “Муцу”, “Шарден”, “Златна превъзходна” и “Червена превъзходна”, съобщи още доц. Симеон Крумов.
По данни на специалистите от института интересът към устойчивото производство на плодове все повече нараства, като през последните месеци стотици земеделски производители преминаха обучение за правилното отглеждане, формиране и растителна защита на овощните видове.