По-малко от месец, след като цената на хляба бе намалена с 20% след приемането на нулевата ставка на ДДС за хляба и брашното, благоевградските хлебопроизводители започнаха обратен процес – ново поскъпване. Пръв вчера го въведе Нейчо Гръчки, който пусна по търговската верига хляба си от 700 грама с 10 ст. увеличение и той вече струва 1,50 лв.
„Не е неочаквано, цената на брашното се вдига, виждате какво става и с горивата, и в крайна сметка това се отразява на крайния продукт”, обясни дъщерята на хлебопроизводителя, която вчера отговаряше на служебния фирмен телефон. „Още миналия месец колеги предупредиха, че премахването на ДДС-то няма да реши проблема, защото освен данък в цената на хляба се калкулират още редица консумативи – като брашно, гориво, ток, заплати. При това мисля, че това няма да е последното увеличение до края на годината. Да, зърно има, но явно производителите предпочитат да го изнасят за повече пари в чужбина, затова брашното поскъпва“, обясни тя.
Това е първи пробив в балона на бившия министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова, която от 1 юли не е спряла да се хвали с поевтиняването на насъщния, резултат от премахването на 20-процентния ДДС.
„Поскъпването е закономерен процес и още преди 3 месеца прогнозирах, че килограм хляб може да скочи над 3 лв. през есента и да стигне и 5 лв. през зимата”, обясни един от най-крупните производители на закуски в региона Димитър Бакалов, който е в бранша повече от 30 г. „Аз специално работя още с миналогодишната пшеница, която беше 35-40 ст./кг, но тазгодишната е 70-80 ст. Според зърнопроизводителите 1 дeĸap пшeницa им излизa oĸoлo 350 левa дa ce пpoизвeдe, пpи 500 ĸилoгpaмa дoбив излизa 70 cтoтинĸи нa ĸилoгpaм. Това е основна суровина и няма как да не повлияе на цената на хляба. Досега са прибрани 4 млн. тона пшеница, има още толкова за прибиране, но никой не иска да я продава, защото от Украйна влиза по-евтино зърно заради директива на Европейския съюз, позволяваща премахване на вносните мита за стоки, идващи от там.
Другият голям разход е токът. За него наистина получаваме компенсации, но само за част от изразходваното количество, и в крайна сметка държавата ти взима много, а ти връща малко. Цената на тока скача, на пшеницата – също, яйца, брашно, сирене поскъпват непрекъснато, за олиото не ми се говори, и няма как премахнатият ДДС да покрие всички тези увеличения. Ами вземете торовете – миналата година бяха 200 лв./тон, сега са 800 лв.
Работим с качествен полски кашкавал, който допреди 2 седмици беше 10 лв./кг, сега е 13,50. Поляците го вдигнаха заради поскъпналите газ и мляко. Млякото у нас все още е 1 лв. литъра непреработено, но това е, защото фермите още работят с миналогодишните смески, които бяха около 40 ст./кг. Тази година обаче цената им скочи на 80-90 ст./кг и няма как млякото да не поскъпне до 1,50 лв. Оттам чакам и скок на месото поне с 3-4 лв. кг. Всичко е вързано и води до небивала хиперинфлация, която ще усетим в края на годината“, мрачно прогнозира Димитър Бакалов.
ВАНЯ СИМЕОНОВА