В днешно време с помощта на социалните мрежи хората от всяка точка на света са по-свързани от всякога. Комуникацията ни е толкова улеснена, че човек може да контактува с милиони хора от различни култури и религии. Този постоянен контакт ни позволява да се доближим до съвсем нови езици. Защо пък да не се опитаме да научим някой от тях? Макар че това не изглежда като най-забавното занимание, с което да запълните свободното си време, ще ви дадем няколко хубави причини да научите нов език.
Доближаване до чужди култури
Езикът свързва хората и е най-директният начин да се докоснем до нечия чужда култура. Общуването с местни е идеален начин да опознаем традициите и вярванията на различна от нашата държава. Когато човек научи езика на страната, която иска да посети, успява да разбере културата ѝ по един по-интимен начин. Човек показва повече съпричастност към останалите около себе си, защото успява да ги разбере по-добре.
Разбиране на собствената култура по-добре
Когато разговаряме с чужденци научаваме много нови неща за тях и културата им. В същото време получаваме по-голяма перспектива за света, който ни заобикаля. Може би някога сте се чудели как нашата собствена култура изглежда през очите на човек, който не е част от нея. Няма как да разберем нeщо истински, докато не сме го погледнали от различни гледни точки.
Развитие в кариерата
Научаването на нов език ще отвори повече врати във вашето кариерно развитие. На дадените работни места с говоренето на чужди езици може да си осигурите по-добро работно място и дори по-високо заплащане. Също така владеенето на нов език ви прави по-атрактивни кандидати за желани позиции.
Мислене извън рамките
Научаването на нов език помага на човек да бъде по-креативен. Освен че може да подобри артистичните умения, езикът ни помага да разширим мирогледа си и начина, по който разрешаваме различни проблеми в живота си.
Създаване на нови приятелства
С говоренето на чужди езици човек може да създаде много повече приятелства, които иначе биха били невъзможни. Когато разбираме добре хората, с които общуваме на техния език успяваме да се свържем с тях на по-душевно ниво.
Подобряване на здравето
През 2011 година американските учени Виориа Мариан и Антони Шук провеждат интересно изследване. В него участват 450 пациента. Едната половина от тях са монолингвисти (говорещи само един език), а другата са билингвисти (говорещи два езика). Резултатите от изследването показват, че билингвистите притежават по-голямо количество сиво вещество в мозъка. Това означава, че те обработват информацията по-лесно от хората, които владеят само един език. Също така, когато им се пускат различни звуци имат по-силна реакция към тях, което показва, че притежават по-добро слухово внимание.
Най-интересният резултат от проучването обаче показва, че билингвизмът може да забави появата на Алцхаймер в по-късна възраст с поне 5 години. За жалост, владеенето на чужди езици не може напълно да предотврати болестта, но поне може да намали вредите ѝ върху мозъка. Когато учените сравняват пациенти с Алцхаймер от двете лингвистични групи откриват, че билингвистите показват повече положителни резултати от монолингвистите, въпреки че са в една и съща степен на заболеваемостта. Това означава, че ако мозъкът се тренира от по-ранна възраст с нови лингвистични знания, ефектите на болестта могат да бъдат забавени и дори изкарани по-леко.