Недостиг на научни работници има в Регионалния исторически музей в Кюстендил, а проблемът с кадрите се задълбочава, обясни директорът Валентин Дебочички.
„Ние винаги сме се стремели, като търсим специалисти, да разчитаме на конкурсното начало и наистина да изберем обективно хората, от които имаме нужда. През последните години младите хора бягат, както се вижда и от различните статистики – за най-престижни професии, за рейтинги на отделни университети, за съжаление направлението история и археология не се ползва с висок такъв“, коментира директорът Валентин Дебочички.
Специфично при конкурсите е изискването да са родом от Кюстендил, иначе другите са стандартни – да имат необходимия ценз по специалността. „По отношение на млади колеги и тяхното постъпване в музея усилията и възможностите ни са твърде символични. На родени извън Кюстендил не можем да осигурим битови условия, като жилище например и всичко останало, нито пък можем да дадем по-висока заплата“, допълни директорът.
Основната заплата на уредник в Регионалния исторически музей е 690 лева и това прави професията недотам атрактивна, а не толкова демографската криза. „Аз отчитам, че има по-ниска раждаемост, по-малко ученици и по-малко студенти. Но явно младите хора търсят специалности, които да им осигурят по-висок стандарт на живот. Заплащането в музеите не е на добро ниво, а пък трудът не е малък и лесен“, споделя Дебочички.
Въпреки ограничения бюджет музеят поощрява развитието на кадрите си, като финансира защитата на научните звания и степени, както и хабилитацията за главен асистент, доцент и професор.
На фона на недостига на кадри през 2018 година историците от РИМ са взели участие в 16 научни конференции в страната и чужбина. Отпечатали са и 28 научни статии.
ГЕРГАНА ИВАНОВА
Няма кандидати да работят като научни работници в музея под Хисарлъка за 690 лева заплата
loading...