Бизнесменът Николай Димитров затвори двете си баничарници в Дупница и пусна персонала в неплатен отпуск. Той е един от потърпевшите частници от извънредното положение заради коронавируса.
Репортер на „Струма“ се свърза по телефона с него и го попита как ще издържи малкият и среден бизнес в създалата се ситуация, на което той отговори: „Затворих баничарниците и пуснах 10-те души персонал в неплатен отпуск. Нямам свежи пари да им плащам заплати. За да отворя баничарницата пред ГУМ, изтеглих кредит. С тези хора работя около 8 г. и винаги съм бил коректен към тях. Надявам се и те да са коректни, но след като не получават заплати, може да започнат работа на друго място, това е тяхно право. Очаквах, че на 12 април ще се вдигне карантината, но очакванията ми не се оправдаха. От два дни работи само баничарницата ми в кв. „Горна махала“. Там имам петима души персонал. Преди появата на коронавируса се продаваха по 250 банички средно на ден. Тези дни продават едва по 80 броя и не могат да си покрият само надниците. С предлаганата от държавата помощ 60/40 не мога да свържа двата края. Като си направя сметката, парите не стигат. На 610 лв. заплата удръжките са 260 лв. месечно. Аз нямам наличен ресурс да платя останалите 40%. Държавата ще ми отпусне по 360 лв. за всеки от 10-те работници, но как ще ги разпределя, ако с част от тези пари платя осигуровките им…
Ако каринтината продължи месец-два, ще фалирам. Няма да мога да си изплатя и кредита, който теглих за едната баничарница. Дано по-бързо се оправят нещата, за да отворя и баничарницата пред ГУМ. В момента не работи, няма човешки поток, улиците са пусти”, обяснява Димитров.
Срещу баничарницата в сградата на ГУМ бившият общински съветник Славчо Павлов в момента извършва ремонт на помещение, което работеше като кафе преди въведените забрани. То е собственост на ГУМ.
Пред „Струма“ Павлов заяви, че прави ремонт, но все още не бърза да обяви дали ще е кафе, или нещо друго, защото ситуацията в държавата е неясна. Той е собственик и на кафене на пъпа на Дупница на площад „Свобода“.
Бившият съветник също с охота коментира извънредното положение и отражението му върху неговия бизнес: „Част от перносала се записаха на трудовата борса, други помагат в извършването на ремонта. За март успях някак си да изплатя заплатите им. Ако продължи извънредното положение обаче, ще му мисля как да се справя със създалата се ситуация. Аз не мога да се възползвам от помощта на държавата 60/40, тъй като кафенетата не влизат в списъка на тези, които ще получат подкрепа от държавата“, каза Павлов.
ЙОРДАНКА ПОПОВА