Топ теми

Областната комисия по заетостта утвърди 121 паралелки за кандидат-гимназисти, благоевградските 8 СУ и СУ „Иван Вазов” отново няма да приемат бъдещи осмокласници (ОБНОВЕНО)

Началникът на РУО Ив. Златанов: Само след 3 години ще сме на минус 20 паралелки

Прием в 121 паралелки след 7 клас за учебната 2024/25 г., или със седем по-малко от тази година, утвърди Комисията по заетостта към Областния съвет за развитие. Заседанието откри областният управител Мария Димова, след което началникът на РУО Ивайло Златанов направи анализ на училищната мрежа и запозна присъстващите работодатели, синдикалисти, представители на институции с предложенията за план-прием за предстоящата учебната 2024/25 г.

Проектът за държавен план-прием за област Благоевград е изготвен по предложение на директорите на училища, като са отчетени разпоредбите на Закона за предучилищното и училищното образование, Наредба 10 за организацията на дейностите в училищното образование, прогнозните целеви стойности за STEM профилите и професионалната подготовка, определени в правилата, разработени от МОН, възможности за осигуряване на полудневна организация на учебния ден, състоянието на училищната мрежа и броя на учениците, завършващи основно образование, по населени места и общини. Анализирани са и изпълнението план-приема за предходните три години, постъпилите в Регионалното управление на образованието заявки за обучение по специалности от професии от работодателите, наличната материално-техническа база, както и възможността за обезпечаване на обучението с педагогически специалисти.

Броят на образователните институции, които съгласно статута си имат право да планират и реализират държавен план-прием, е 60. От тях 18 са професионални, 6 профилирани гимназии, 26 средни и 10 обединени училища, които обучават ученици до 10 клас – първи гимназиален етап.

Мотивирани предложения са представени от директорите на 54 училища, а съответно от 6, сред които обединените училища в Смолево, Юруково, Корница, Лъжница, благоевградските 8 СУ и СУ „Иван Вазов“, са постъпили уведомителни писма отново с отказ за планиране и осъществяване на държавен план-прием.

За настоящата учебна година бяха утвърдени 128 паралелки в 8 клас и реализирани 123. А иначе към 1.12.2023 г. седмокласниците са 2944. Факт е обаче, че не всички ученици завършват успешно учебната година, респективно основно образование. Налице е и движение на ученици към други области и държави.

„Към същия период на учебната 2022/2023 година в НЕИСПУО са регистрирани 3091 ученици в седми клас за област Благоевград. Наблюдава се намаление на броя на учениците в седми клас на ниво област със 147 ученици.

„В процеса на планиране и реализиране на държавния план-прием в областта е необходимо да се вземе предвид този факт, както и да се отчете намаляването на   броя на действително записващите се ученици в VIII клас“, посочи Ив. Златанов и акцентира, че план-приемът е балансиран, като се дава голям избор от специалности, профили и професии на завършващи основно образование и техните родители.

С предложените 121 паралелки се осигуряват 3146 места за бъдещи осмокласници. Балансът е отрицателен и с очакван недостиг на 202 кандидат-гимназисти, при пълняемост от 26 ученици в клас. При средно 24 осмокласници в паралелка, балансът е отново отрицателен с недостиг на 40 ученици.

Както е известно, според новите правила, изисквания и въведения от МОН през 2019 г. определен процент ученици трябва да се обучават в т.нар. СТЕМ профили /софтуерните и хардуерните науки, математика, природни науки/, технически и ИТ професии, както и в професионални гимназии/паралелки. Съгласно приложение към Правилата за планиране, утвърждаване и реализиране на държавния план-прием в VIII клас и на допълнителния държавен план-прием в XI клас в неспециализираните профилирани и професионални гимназии, средните и обединените училища целевата стойност за област Благоевград е постигане на 62.04% ученици в STEM профили и професионални паралелки. С изготвеното обобщено предложение за държавен план-прием за учебната 2024/2025 година за област Благоевград са постигнати 62,81% STEM профили и професионални паралелки, което е 0,77% над заложената целева стойност. 

Прогнозната целева стойност за ученици в професионални гимназии и паралелки с професионална подготовка за област Благоевград е определена на 52,51%. С изготвеното обобщено предложение са постигнати 56,20%, което е 3,69% над заложената целева стойност. 

„С обобщените предложения за държавен план-прием за 2023/24 г. се цели недопускане на закрити паралелки в различните етапи на класирането, избягване на условия за формиране на маломерни паралелки, съществуването на които е застрашено във всеки един момент. Също така по-високата средна пълняемост на паралелките има пряко отношение към качеството на образованието, в това число и конкурентността между учениците“, изтъкна началникът на РУО.

3 училища предлагат нови за областта специалности за обучение на осмокласници. Професионалната гимназия по икономика „Иван Илиев“ в Благоевград е със заявка за разкриване на специалност „Съдебна администрация“ /професия „Съдебен служител“/. В Професионална лесотехническа гимназия „Никола Вапцаров“ – гр. Банско искат да стартират обучение по професия „Техник – механизатор“ /специалност „Механизация на горското стопанство“/, в Средно училище „Св. Паисий Хилендарски“ – с. Микрево, общ. Струмяни, предлагат професия „Социален асистент“ /специалност „Подпомагане на възрастни хора“/.

Наред с това три училища са заявили нови за съответната община специалности от професии: „Техник на електронна техника“ /специалност „Промишлена електроника“/, предложена от Професионална техническа гимназия – гр. Сандански, професия „Икономист-информатик“ /специалност „Икономическа информатика“/, предложена от Средно училище „Йордан Йовков“ – с. Рибново, общ. Гърмен, професия „Програмист“ /специалност „Програмно осигуряване“/, предложена от Неврокопска професионална гимназия „Димитър Талев“ – гр. Гоце Делчев.

За паралелките с професионална подготовка са представени становища относно необходимостта от кадри за дадена специалност от професия и са приложени заявки за обучение от работодателите и /или техните представителни организации.

За учебната 2024/2025 г. са предложени 2 паралелки за обучение чрез работа (дуална форма обучение) от следните 2 образователни институции: Благоевградска професионална гимназия „Ичко Бойчев“ – Благоевград предлага 1 паралелка с две специалности: 0,5 паралелка в дуална форма на обучение по професия „Машинен техник“, специалност „Машини и системи с ЦПУ“, и 0,5 паралелка в дуална форма обучение по професия „Електротехник“, специалност „Електрообзавеждане на производството“; СУ „Антон Попов“, гр. Петрич, предлага 1 паралелка в дуална форма обучение по професия „Оператор в производството на облекло“, специалност „Производство на облекло от текстил“. По този повод началникът на РУО изтъкна, че на областно ниво образователната система е длъжник на дуалната форма.

Както „Струма“ писа, при отправянето на заявките за план-приема директорът на Математическата гимназия в Благоевград Николай Каращранов коментира, че са съгласни да се откажат от една паралелка в 8 клас, но да имат една повече след 4-и. Или да имат 5 паралелки за кандидат-гимназистите и две за петокласници. Както и тогава, така и сега в областната управа Ив. Златанов бе категоричен, че исканията за втора паралелка в 5 клас са неоснователни. Съгласно нормативните документи броят на местата за прием в 5 клас не може да бъде повече от 2% от броя на учениците, завършващи четвърти клас в областта, за съответната учебна година.

Данните в НЕИСПУО към 01.12.2023 г. показват, че броят на учениците в четвърти клас в областта е 2659, 2% от които са 53,18 ученици. Предложението за държавен план-прием в 5 клас за учебната 2024/2025 година за област Благоевград включва 2 паралелки с 52 места в тях, при пълняемост 26 ученици, а именно: една паралелка в ПМГ „Акад. Сергей Корольов“, Благоевград, и една паралелка в ПМГ „Яне Сандански“, гр. Гоце Делчев. Броят на местата не надвишава 2%, което е в съответствие с нормативно определеното изискване.

На заседанието на областната комисия бе съгласуван и допълнителният държавен план-прием след 10 клас. Общо за област Благоевград в 10 клас в обединените училища през учебната 2023/2024 г. се обучават 72-ма ученици, разпределени в 5 паралелки, в 3 общини: 11 ученици в паралелка по профил „Природни науки“ в ОбУ „Св.св. Кирил и Методий“, с. Плетена, общ. Сатовча; 13 ученици в паралелка по профил „Софтуерни и хордуерни науки“ в ОбУ „Св. Паисий Хилендарски“, с. Долно Осеново; 48 ученици по професия „Програмист“/специалност „Програмно осигуряване“/ от ОбУ „Христо Ботев“, с. Долно Дряново, общ. Гърмен – 17 ученици, ОбУ „Христо Ботев“, с. Дъбница, общ. Гърмен – 16 ученици, и ОбУ „Св. Климент Охридски“, с. Дебрен, общ. Гърмен – 15 ученици.

Предложение за допълнителен държавен план-прием за учебната 2024/2025 година е направено от НПГ „Димитър Талев“, гр. Гоце Делчев, за приема на учениците от ОбУ „Христо Ботев“, с. Долно Дряново, общ. Гърмен, и ОбУ „Христо Ботев“, с. Дъбница, общ. Гърмен, за две паралелки по специалност „Програмно осигуряване“ от професия „Програмист“.

Запознавайки присъстващите с предложенията и данните, Ив. Златанов отново се спря на въпроса доколко целесъобразно е съществуването на обединените училища, които бяха разкрити след влизането в сила на новия Закон за предучилищното и училищно образование.

Връщайки се на статистиката за броя на седмокласниците – 2944, и четвъртокласниците – 2659, началникът на РУО акцентира на  демографския срив и прогнозира: След 3 години ще трябва да сме на минус 20 паралелки. Представител на областната администрация пък посочи, че първокласниците са 1800.

Коментирайки темата за план-приема, областният управител М. Димова изрази надежда, че направеното е най-доброто за учениците, за общините и нуждите на работодателите. Самият план-прием трябва да бъде защитен и в Министерството на образованието и науката.   

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *