Вълнуващ подарък, изненада от снахата Александра, получиха областният лидер на КТ „Подкрепа“ в Пиринско Димитър Марчев и половинката му Нели. Младата дама, майка на внучката им Ивана, ги покани на рождения ден на малката принцеса в дома на родителите си в Милано, като без дори да ги пита, взела самолетни билети и им съобщила датата и часа, когато ще ги чакат в Италия. Оказало се, че същия ден е насрочена отчетно-изборната конференция на синдикалната организация и подкрепаджия №1 в Пиринско бил на ръба да откаже пътуването, но по щастлива случайност полетът бил в полунощ, та двете събития се разминали.
2-3 часа сън били достатъчни на фамилия Марчеви да заредят „батериите“, а срещата с внучката им подействала достатъчно енергизиращо, за да не усетят умора на следващия ден, когато сватята им Десислава Баркова в ролята на екскурзовод им разкрила красотата на Лаго ди Гарда, най-голямото езеро в Италия. Благоевградчани изцяло се доверили на вкуса на домакините за местните заведения и опитали не само прочутото италианско джелато и бира „Морети”, но и турски кебап, китайска храна и морски деликатеси в специализирани ресторанти.
„И италианците отбелязват Деня на труда, 1 май, като не работят, но не видях по улиците протестиращи колеги синдикалисти“, отбеляза Митко Марчев.
За рождения ден на внучката си 2 май той и съпругата му отнесли от България специални, ръчно правени бонбони с послание и уцелили „десетката“. Датата за семейство Марчеви е специална отпреди 36 г. заради сватбата, а през последните 4 празникът е двоен и заради Ивана. За тържествения обяд в чест на най-малката издънка на фамилия Марчеви домакините били запазили предварително места в популярно заведение в малко градче в покрайнините на Милано, а обслужването, обстановката и изобилието от вкусна храна силно впечатлили синдикалния лидер.
„Заведението е огромно и беше пълно. Държат го китайци, храната е на блок-маса с над 100 вида ястия, всичко прясно сготвено. Цената е 17 евро на човек и можеш да ядеш каквото и колкото искаш. Отделно се плаща само алкохолът, но цените му също са напълно разумни – 50 г уиски е 5 евро, грапата – 4 евро, а литър хубаво италианско вино бе 7-8 евро. Имаше, както се казва, от пиле мляко, ако искаш нещо на грил, само отбелязваш с клипс продуктите и след 5-6 минути ти ги сервират още цвърчащи. Беше ми любопитно защо няма музика, но се оказа, че причината е, че хората отиват там, за да общуват, да се видят и да си поприказват. И предпочитат да е за обяд, защото храната е фантастична и се случва често да преяждат“, разказа впечатленията си Димитър Марчев.
Екскурзиантите не пропуснали да разгледат забележителностите на Милано с панорамните автобуси, като слизали за по-интересните за тях забележителности и продължавали със следващ рейс.
Голяма емоция се оказало пътуване до градчето-мол Серавале, най-големия аутлет в Европа, на 93 км от Милано. „Автобусите вървят на 2 часа, докато чакахме на спирката, пристигна един и спонтанно решихме да се качим. 15 евро е билетът и само след час бяхме там. В Серавале чак сега, на 60 г., осъзнах защо на по-модерно облечените преди години у нас казвахме гъзари. Не съм знаел, че има такъв моден италиански бранд Gazare, но явно марката се е превърнала в нарицателно“, искрен бе Митко Марчев.
Признава, че много неща са го впечатлили – от затворения комплекс, в който живеят сватовете му, строен през 1973 г. и признат за архитектурно чудо, посещавано специално от студенти по архитектура не само от Италия, но и от много чужденци, 30-етажната „зелена“ сграда, която в момента се строи в новия център на Милано с дървета на всяка тераса, мостовете като уникални инженерни съоръжения, най-голямата някога гара в Европа и Миланската скала близо до нея, зеленината и архитектурата на града като цяло, дори практично асфалтираните бордюри за движение на пешеходците.
И е откровен, че най-красивото, което видял за тази седмица в Милано и околностите, си остава 4-годишната Ивана.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА