Снимка на красива абитуриентка от Кюстендил в традиционна българска носия обиколи социалните мрежи под Хисарлъка. Решението на Елизабет Попова от Професионалната гимназия по икономика и мениджмънт /ПГИМ/ „Йордан Захариев” в областния град предизвика реакции в двата полюса. Стотици поздравяваха девойката, която с лъчезарна усмивка позираше от фотосите, развявайки българския трибагреник. Други пък споделяха, че носията не е официално облекло и не е подходяща за подобен повод. Надделяваха естествено почитателите на българската традиция. Самата Елизабет Попова е част от фолклорния ансамбъл „Родолюбие”. Формацията заедно с гайдарски състав „Петко Войвода” пристигнаха в народни носии пред Войнишкия паметник на Гаровия площад в Кюстендил, където по традиция се събират зрелостниците. Поздравления от типа „Браво, Бетка, гордеем се с теб. Една истинска българка”, написаха представители на двете читалища в село Жабокрът, откъдето е и самата абитуриентка.
Тази година зрелостниците, които завършват ПГИМ, са от четири паралелки – „Икономическа информатика”, „Икономика и мениджмънт”, „Оперативно счетоводство” и „Бизнес администрация”. Сред завършващите, които отброяваха от 1 до 12 на Гаровия площад, бе и Кристиян Борисов. Абитуриентът стигна до националния кръг на състезанието по предприемачество „Най-добра бизнес идея“ със своето предложение за контейнер за смет с автоматично сортиране на отпадъците „Чисто и зелено“/„Clean and green“. Ръководител на Кристиян бе преподавателят по предприемачество Диляна Боева. На националния кръг в НПГ „Димитър Талев“ – гр. Гоце Делчев екипът на Кристиян представи и защити аргументирано идеята си за дигитална четка за рисуване, която работи бързо и прецизно, може да рисува с три различни ширини на рисунъка, да се почиства лесно със специално създаден за нея разтвор от екологично чисти продукти. За представянето си Кристиян получи медал, сертификат за участие и много подаръци. А УНСС признава оценка „Отличен” /6,00/ за кандидатстване в специалност „Предприемачество“.
Над 100 момичета и момчета бяха изпратени от десетки родители, приятели и близки. Сред красивите тоалети преобладаваше дантелената апликация, която се превърна в най-популярната тенденция при абитуриентските рокли. Тези сложни декоративни мотиви се виждаха пришити към тоалетите на стратегически места. Преобладаваха ярките цветове и сложни дизайнерски рокли с асиметрична кройка. Открояваха се тоалети от елегантно изумрудено зелено, черно-бели рокли с цветен акцент, ярка фуксия или електриково синьо, флуоресцентни нюанси на розово, оранжево и зелено.
Цената на абитуриентската рокля се определяше според това дали е направена по поръчка, или е готов модел, разказват родители на абитуриенти.
„В случай че искаме да бъде изработен модел по наш вкус, то направата на такъв излизаше по-скъпо. Цените на роклите варираха от 500 до 2500 лева”, споделяха на Гаровия площад в Кюстендил. Същото важи и за костюмите за младежите, които стартираха от близо 500 лева, а някои надвишаваха дори 1500 лева в зависимост от марката и дизайна. Сумата за обувки и чанта определят марката, дизайна и материята.
ПГИМ „Йордан Захариев” е наследник на Държавната търговска гимназия, създадена през 1944 година. Първият ученик е Борис Страдалски, първият директор на гимназията – Величко Д. Стоянов, дотогава директор на Софийското практическо търговско училище „Минерва”. Записват се 340 ученици в 9 паралелки. През 1952 година с министерско постановление Търговската гимназия е преименувана в Стопански техникум, а малко по-късно в Икономически техникум. През 2002-2003 учебна година на 07.04.2003 г. със заповед на МОН Икономическият техникум е преименуван в Професионална гимназия по икономика и мениджмънт „Йордан Захариев”.
ГЕРГАНА ИВАНОВА