ОБРАТ! Административен съд отмени полицейската заповед за 24-ч. задържане на протестъра и участник във „Фермата“ Александър Тодоров

Административен съд – Благоевград отмени полицейската заповед за задържане на протестъра и участник в 5-и сезон на телевизионното риалити „Фермата” Александър Тодоров. Както „Струма“ писа, той оспорва принудителното му отвеждане в 1-во РУ- Благоевград на 9 декември миналата година, станало след като снимал акция на полицаи и служители от „Паркинги и гаражи“ по репатриране на автомобили на ул. „Даме Груев“. Причината за задържането му е неизпълнение на полицейско разпореждане да представи личната си карта. Александър Тодоров обаче твърди, че полицаите искали да вземат мобилния му телефон, с който направил видеоклип от акцията, а личната му карта била потърсена едва след появата на случаен минувач, който също започнал да снима. Той се оказа Николай Йовев, един от обвиняемите за взрива пред офиса на „Евророма“ в Сандански преди 11 г., които бяха оправдани от САС. Йовев качил в социалната мрежа видео от ареста на Александър Тодоров, поради което бе разпитан като свидетел на делото, което бе образувано в Районен съд – Благоевград след жалба на протестъра. В показанията си Йовев твърди, че видял някакъв мъж, изправен до полицейската кола, който в едната си ръка държал високо и размахвал лична карта.

„След това бе качен в полицейския автомобил, а аз пуснах видео в социалната мрежа“, обясни Николай Йовев. Като свидетели бяха разпитани полицейският инспектор Георги Ичков, издал заповедта за задържане до 24 ч., колегата му Кристиян Стоймирски и двамата служители на „Паркинги и гаражи“ Петър Георгиев и Любомир Митов.

След преценка на събраните доказателства в хода на делото съдия Гергана Симеонова счете, че заповедта за полицейско задържане е законосъобразна, и я потвърди. Решението бе обжалвано пред Административен съд и тричленният състав, председателстван от Стоянка Пишиева, отсече, че е неправилно.

Съгласно нормата на чл. 72, ал. 1, т. 2 от ЗМВР, посочена като правно основание за издаване на заповедта, полицейските органи могат да задържат лице, което след надлежно предупреждение съзнателно пречи на полицейски орган да изпълни задължението си по служба. За да е мотивиран актът, трябва да са посочени конкретни факти, каквито в случая липсват. От свидетелските показания не се установява А. Тодоров да е възпрепятствал и пречил на полицаите да си изпълняват служебните задължения. Именно от събраните гласни доказателства на делото в Районен съд се установява и че в нито един момент А. Тодоров „не е имал агресивно поведение“. Полицейското задържане не може да е произволно, то задължително трябва да е обосновано с конкретни факти, които да сочат някаква връзка между задържания и конкретно извършено правонарушение, както и задържането му да е съобразено с целта на закона. В конкретния случай приложената мярка не се оправдава от никоя от тези цели. Самоличността на лицето е била установена в Районното управление, а по делото не се установява със задържането на А. Тодоров  да е предотвратено или преустановено извършването на престъпление, както и същият да е попречил или затруднил изпълнение на задълженията на полицейските служители при оказване на съдействие по репатриране на автомобили. Според АС – Благоевград със задържането са засегнати правата и законните интереси на А. Тодоров. С тези мотиви заповедта, издадена от полицай Георги Ичков, е отменена, а ОД на МВР – Благоевград е осъдена да плати 500 лв. на А. Тодоров за направените съдебни разноски. Решението е окончателно.

БЕТИНА АПОСТОЛОВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *