
Остри реплики, ожесточени коментари и дискусии белязаха годишното общо събрание на ЮЗУ „Неофит Рилски” – Благоевград. Основно действащо лице в разгорелите се полемики бе бившият ректор на университета, понастоящем председател на общото събрание, проф.д.н. Иван Мирчев, а „ябълката на раздора“ бе предложението да отпадне ограничението доценти и професори да се кандидатират за ръководни постове преди да навършат 62 г.
Както е известно, през 2009/2010 г. правилникът за дейността на ЮЗУ бе променен така, че хабилитирани лица /т.е. доценти и професори/ да могат да се кандидатират за ръководни постове – ректор, декани, ръководители катедри… до 3 години преди пенсионна възраст /65 г./, т.е. преди да са навършили 62 г. Въпросното възрастово ограничение бе прието на общо събрание, а сега, 8 години по-късно, бе отменено.
Преподаватели коментираха, че ограничението е гласувано, когато ректор е бил проф. Мирчев, и то е попречило за поста да се кандидатира проф. Гюдженов. Напрежението в аулата ескалира още в началото на събранието, когато проф.д.н. Ив. Мирчев поиска предложението да бъде поставено на тайно, а не явно гласуване. Това разбуни духовете и някои от присъстващите се противопоставиха, а други го аплодираха.
„36-те ми години работа в университета, 24 от които на ръководни постове, са ми показали, че тайното гласуване гарантира свободното волеизлеяние”, аргументира се проф. Мирчев. Той попита как с явно гласуване ще се гарантира обективността и кой се страхува от таен вот, при положение че въпросът е изключително важен и ще зададе кадровата посока на ЮЗУ.
В крайна сметка искането му бе отхвърлено със 151 гласа при общо 275 присъстващи.
Като първа точка в дневния ред бе изслушан и приет докладът на ректора доц. д-р Борислав Юруков за състоянието на ЮЗУ за периода 2016-2017 г. Ръководителят на висшето училище акцентира на акредитацията на специалности и институционалната, за която документите са подадени в срок. По темата за приема стана ясно, че през 2016 г. отпуснатите места по държавна поръчка са били 2307, а тази година 1864, или бройките са редуцирани с 434.
21 от 29 професионални направления са реализирали приема си, докато миналата година това са направили само 12. Като един от приоритетите доц. д-р Б. Юруков определи докторантското обучение и подчерта, че в момента ЮЗУ обучава 345 докторанти, 57 от които чужденци. „Това е сравнимо с един малък факултет и е възможност да компенсираме намаляващия брой на студентите“, каза ректорът и продължи с международната и проектна дейност на ЮЗУ. Той изтъкна, че със собственни средства университетът е успял да ремонтира сградата на бившия Механотехникум, сега VІІІ корпус, който вече е газифициран, я в момента това се извършва и в ІХ и VІІ УК Освен това е възстановена базата на Предел и реновиран университетският център „Бачиново”.
Проф. Мирчев очевидно остана неудовлетворен от доклада на наследника си и отправи критики към кадровата политика и заплатите на преподавателите и служителите.
Отношение по темата взе и помощник-ректорът на ЮЗУ Николай Тахов, който говори с цифри за сегашното и предишното ректорско ръководство, и анализира, че последните две години държавната субсидия и собствените приходи на ЮЗУ са намалели общо с 5, 5 млн. лв., но благодарение на предприетите рестриктивни мерки и отпимизация финансовият резерв на университета се е увеличил с 4 млн. лв. Накрая, без да се обръща към конкретен човек, Н.Тахов призова за академичен стил и тон и подчерта, че общото събрание не е сбирка на пазара.
„Не сме Ви избрали за гуру, за да вземате отношение по всяка тема и да коментирате всяко изказване, Вие сте председател на общото събрание, водете го като такъв”, влезе в сблъсък с предшественика си доц. Б. Юруков. Споровете стигнаха дотам присъстващи да си припомнят един друг за разкритата длъжност президент на ЮЗУ, заемана от проф. Мирчев, която след намесата на МОН бе закрита една година след разкриването, а благоевградският университет влезе в историята като първото държавно висше училище в страната с президент.
Изтъкването на аргументи „за” и „против” възрастовото ограничение за ръководните постове продължи с пълна сила. Председателят на контролната комисия проф. д-р Невена Филипова изтъкна, че Законът за висшето образование не въвежда подобно изискване. Тя показа и писмо-становище от Комисията за защита от дискриминация /КЗД/, считаща, че изискването за определена възраст третира по-благоприятно лицата, на които им остават повече от три години до 65 г.
Председателят на комисията по проекта за изменение и допълнение на правилника за дейността на ЮЗУ, деканът на ПИФ проф. д-р Габриела Белова, пък се позова на правилници на други университети – като Русенския, Техническия, УНСС, и подчерта, че само Софийският университет има строги рестрикции откъм възраст.
От своя страна, проф. Мирчев размаха писмо от министъра на образованието Красимир Вълчев, според който не е налице противоречие между правилника на ЮЗУ и ЗВО /Закона за висшето образование/ относно въпросното изискване. „Това, че председателят на Комисията за защита от дискриминация е преподавател в Правно-историческия факултет и е написал писмо с личното си мнение, не значи, че е становище на КЗД”, контрира проф. Мирчев и обяви, че е проверил всички решения и становища на комисията от 2016 г. насам и там няма нищо по казуса в ЮЗУ.
В разгара на споровете преподавател стана и заяви на всеослушание пред микрофона, че догодина на общото събрание ще поиска оставката на проф. Мирчев, а той, от своя призна, че 5-има души са разговаряли с него и са го предупредили да бъде по-мек в изказванията си.
В крайна сметка след бурни дебати, продължили повече от 3 часа, предложението бе подложено на явно гласуване. То бе прието, макар и да не стана ясно точно с колко гласа, тъй като първия път бе обявено, че гласувалите „за“ са 171, а малко по-късно цифрата бе коригирана на 191.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА
Че Мирчев и Юруков пърдяха в едни гащи е ясно за всички от ЮЗУ. Но, изглежда, гащите са били твърде малки, та когато и дъртият Миланов взе да пърди в тях, те отесняха и Мирчев изпадна от класацията. Трябвало е да вземат по-големи, от розовите ватени пенсионерски кюлоти!
Всичко може да е, ама онзи Мирчев поне беше справедлив. А този мишок Юруков и тези около него – дъртия кърлеж Миланов и др. Скоро ще попаднат я в “Господари на ефира”, я под удара на закона. Много лично го е подкарал смешният и некадърен “ректор”. Цари полицейщината, страха и унижението, а академизма изчезна. На власт са ченгетата и доносниците.
Хора, които не са успяли да се реализират до пенсия, искат да стават ръководители на 65-66 години, когато нормалните хора се пенсионират. Жалка и смешна картинка. Това ли е единственото нещо, което вълнува този ректор- да си осигури втори мандат? Не вижда ли каква е обстановката в страната и какво се случва с университетите, които все по-трудно набират студенти и ги закриват дори? ЮЗУ се клати и тоя ще го закопае още през първия си мандат и няма да успее да изкара втори, въпреки поправката в правилника, коята направи за себе си. Хохохохо жалко за стадото, които не разбраха, че сами сриват университета и после къде ще работят…
Девизът на този нереализиран професионално охлюв е „Après moi le déluge“ (ако изобщо разбере за какво става дума)! Затова ще краде и лапа като за последно, а на гласуващото безропотно стади ще подхвърля трохичките от държавната трапеза…
За разлика от този мишок Юруков, кой е толкова прост и ограничен, че дори не знае кой е сега Министър на образованието и науката, Мирчев беше щедър към всички от чистачките и секретарките до професорите.
Мирчев и Борката са от едно котило. Докато първият е стар тарикат , то вторият е пионка. Академично стадо, вие не разбрахте ли, че и до сега ви управлява пенсонерът Миланов чрез пионката Юруков. Той не може дори да говори правилно, но за сметка на това е злобен и стиснат. Ще се страда!
През 2004 г., след 1 година протакане на избор за декан на ПМФ, за да се добута новоизлюпеният „доцент“ по методика (и д-р по същото, но имащ се за „информатик“) БоЮр до нагласения избор за „декан“, помнещите още се смеят като си спомнят, че на въпроса „каква ръководна длъжност е заемал до момента“ сегащният „ректор“ отговори: „Комсомолски секретар на класа в Строителния техникум“! Това са капацитетите, които ви управляват в момента. Честито, поплювковци!
Тази мЪтематическа мътилка, която е окуперала ЮЗУ ректората от повече от четвърт век, повтаря едно и също – самоизяжда се. Примери: Сл. Щраков е бил ръководител на дисертацията на Мирчев, после Мирчев го изрита отвсякъде; Гюдженката коткаше Мирчев дълги години като науч. секретар, зам. ректор, докато го набута ректор, после Мирчов и него го набута в трета глуха; Мирчев десетилетия наред теглеше като баласт Борката Юруков, правеше салта и същите номера с плашене на предпенсионерите от София и нагаждачите, по едно време Мирчев заемаше 5-6 поста едновременно (шеф катедра, декан ПМФ, зам. ректор, шеф на издателството и не помня още какво), само и само да изтикат БоЮр до „д-р“ по методика, после да го направят декан на ПМФ, после 2 мандата зам. ректор докато го добута до ректор! Е, сега да се сърди на себе си! Народът е казал: „Господи, пази ме от „приятели“, от враговете сам ще се пазя!“. Само се чудя защо Мирчев, който, макар и злобен комплексар (като всеки дребосък), но все пак хитър и умен (за разлика от Борката) не се усети, че трябваше да залага на стойностни хора, които може понякога и да не са на неговото мнение, но ще му го кажат открито, но държат на думата си и не биха го предали за 30 сребърника! Господ забавя, но не забравя! Колкото до гласуваното от това „стадо“ безумие, ще се повтори казуса с „президента“ – МОН ще го отмени като неправомерно!
Наистина е много къса паметта на всички. Не си ли спомняте изборите за ректор през 2015 г., когато Юруков беше единствен кандидат и този Правилник не беше дискриминационен, за да бъде единствен кандидат за ректор и да бъде избран. Това попречи на проф. Гюдженов да се кандидатира. Забравихте ли, че още първата година след като беше избран за ректор се опита да премахне тези изисквания, но не успя. Това ли са най- важните решения за бъдещето на този университет- втория мандат на Юруков до 70 години да управлява?
На тия избори през 2015 г. някой предложи, поне от „кумова срама“, да се издигне формално поне още 1 слебе кандидатура на нагласения тогава за ректор Юруков, защото, както каза, „Не може да има кушия с един кон“. Но наглеците, тогава с Мирчевия начело, не се засрамиха дори от това (или се страхуваха да не би БоЮр да „изгърми“ непредвидено) и не позволиха дори тази парлама!
И зад двата лагера клики стоят. Смешно е Мирчев да се прави на морален стожер сега. Чак толкова слаба памет никой няма.
Срам ме е, че бях част от това общо събрание. Когато реших да напусна, пред аулата станах свидетел на заплахи към преброителите- г-н Папучаров им нареди да изкарат поне 170 гласа “на всяка цена”. Колеги, събудете се!!! Употребени сте от един човек и кликата около него.
„Храни куче да те лае“!
„Пази, Боже, сляпо да прогледа!“; „Който копае гроб друтиму сам пада в него“; „Присмял се хърбел на щърбел“; „Каквото повикало, такова се обадило“; „На зла круша – зъл прът!“; „Крушата не пада по-далеко от дървото“; „Прост народ – слаба държава!“ и т.н.