Обрат на пазара на имоти очакват брокери през 2025 г. Купувачите ще станат много по-предпазливи. Те, особено младите семейства, вече имат 5 нови изисквания.
Цялостната среда ще придобива все по-голямо значение за купувачите на жилища. Особено за младите семейства, които търсят първия си дом, изборът на жилище няма да се ограничава само до характеристиките на самия апартамент.
За тази група е важно качеството на сградата, състоянието на общите части, инфраструктурата в района, наличието на паркове и зелени площи, които да осигурят комфорт и по-добро качество на живот. Все по-често ще се търсят енергоефективни и екологични жилища, които да съчетават функционалност и устойчивост.
Новите цени
Имотите, обявени на цени, по-високи от пазарните, ще срещнат предизвикателства при откриването на купувачи през следващите 12 месеца. Ако досега пазарът беше доминиран от продавачите и част от тях успяваха да реализират сделки на по-високи нива в резултат на общата еуфория, то през 2025 година това ще е трудно постижимо, се посочва в прогнозата на Имотека за следващите месеци.
”Предстоящата 2025 г. ще балансира съотношението между купувачи и продавачи. Купувачите няма да бъдат под натиска на непрестанния ръст на цените, ще избират внимателно сред предложенията и ще бъдат особено бдителни към жилища, чиято цена е завишена и не отговаря на качествата на имота. Това ще постави продавачите, особено тези на вторичния пазар, пред необходимостта да бъдат конкурентни, а правилната оценка на имота ще бъде ключова за реализацията на сделките”, казва Явор Пейчев, цитиран от финансовия портал pariteni.bg.
Банковите кредити
Очаква се стабилен и активен пазар през 2025 г., със задържане броя на сделките в страната и едноцифрен ръст в цените на имотите в областните центрове. В регионите със засилен интерес от страна на купувачи и строителни предприемачи – и двуцифрен.
Според Явор Пейчев банковото кредитиране ще продължи да бъде достъпно поне в първите шест месеца от годината, което ще стимулира допълнително сделките. Влизането на страната в еврозоната е възможно да предизвика ново покачване на цените.
”Традиционните пазарни процеси няма да окажат такова влияние върху цените у нас, колкото предстоящото присъединяване на България към еврозоната. Ако това се случи по план през юли 2025 г., е много вероятно цените да демонстрират допълнително повишение”, пояснява Пейчев.
Изменение в профила на купувачите
– това са част от очакванията на Имотека за предстоящите 12 месеца.
“През 2025 година повечето хора със заделени средства ще станат по-предпазливи. Това ще повлияе на пазара на имоти и в двете посоки – част от по-консервативните потребители ще преустановят покупките на жилища с цел инвестиция и ще изберат да съхраняват парите си в банка. Други, които към момента са правили вложения в по-слабо популярни у нас активи – акции, злато, криптовалути, е много вероятно да заложат на по-предвидими и по-малко рискови инвестиции, каквито са тези в недвижими имоти”, казва Пейчев.
Големите градове
Миграцията към големите областни центрове продължава и ще обуславя вътрешния пазар, изразяващ се в продължаващо се търсене на имоти за покупка и наем. Спестяванията на хората в банките продължават да растат и предвид приемането на еврото, част от тях ще бъдат инвестирани в жилища.
Факторите, които биха оказали „стопиращо“ влияние върху движението на пазара, биха били увеличение на лихвите по депозитите в банките до по-високи нива – над 3%, с което част от купувачите биха отказали покупка на имот с цел възвръщаемост, както и променени условия при ипотечното кредитиране. Друг фактор биха били законови промени и данъчно облагане, касаещо собствеността на имоти и придобиването на такива.