Общинските съветници на Благоевград дадоха съгласието си кметският екип да поеме два нови дълга -краткосрочен от 3,5 млн. лв. за 1 г. и дългосрочен до 5,8 млн. лв. за 10 г., и двата свързани с разплащания по проекта за изграждане на анаеробна инсталация на стойност 36 млн. лв. Още преди да стартира дискусията, съветниците чуха мнението по темата на благоевградчанката Наталия Попова-Димитрова, която бе кандидат за депутат от Зелената партия, но присъстваше като гражданин на сесията на ОбС. Тя поиска да се изкаже по три от точките в дневния ред. „Единни сме, че проектът за анаеробната инсталация трябва да се случи, защото в противен случай стойността му ще остане за сметка на бюджета на Благоевград“, отбеляза Наталия Димитрова /сн. 2/ и продължи: „До приключването му остават 12 месеца, а до момента е разплатена около ¼, като останалите ¾ трябва да се разплатят до края на 2023 г. Проектът е обект на разследване на Европейската прокуратура и е цяло чудо, че още се разрешава да се правят плащания по него“, посочи Н. Димитрова и наблегна, че съветниците трябва внимателно да преценят ситуацията, преди да гласуват.
Тя попита още какви ще са лихвите, които ще плащат благоевградчани по двата кредита. Финансовият директор в кметството Борис Механджийски съобщи новина от последните 24 часа, че Съветът на директорите на Фонд ФЛАГ е намалил с около 1% заложените в предложението лихви по двата дълга, считайки, че община Благоевград не е рискова. В тази връзка лихвата по краткосрочния дълг бе коригирана от 4,83% на 2,983%, а по дългосрочния – от 4,083% на 3,083%. Оскъпяването от лихвата на 12-месечния кредит е 60 000 лв., а на 10-годишния – 930 000 лв.
Зам. кметът по икономика и европроектите Мария Петрова вметна, че по проекта за СМР дейности на анаеробната инсталация са предвидени 26,6 млн. лв., а за оборудване и обзавеждане – 15 млн. лв.
Съветничката Албина Анева каза, че би продкрепила исканията, ако общината представи доклад за състоянието на този обект, и предположи, че Европейската прокуратура само го проверява, а не го разследва, тъй като не са блокирани плащанията по него.
„Проектите са два – за компостиращата и за анаеробна инсталация“, уточни кметът Илко Стоянов и допълни: „Първият е подписан на 23 април 2018 г. от кмета Камбитов и е на стойност 11 945 990,08 лв. Въвежда го в експлоатация кметът Томов на 14.04.2021 г. и той се счита за изпълнен. Аз спрях процедурата за избор на оператор, но след това я проведох по разпореждане на съда. По този проект тече изключително сериозно разследване от европейската и българската прокуратури и аз им съдействам като кмет. По този проект общината има наложени две корекции по 5%, в размер на 445 575 лв. всяка, като втората обжалваме и има голяма вероятност да спечелим делото. Договорът по втория проект за анаеробната инсталация също е подписан от кмета Камбитов на 23 април 2018 г. Стойността му е 36 448 652 лв., а договорът за изпълнение е сключен от кмета Р. Томов на 28.04.2020 г. Ние сме длъжни да изпълним този договор. Има наложена една финансова корекция от 5% в размер на 1 333 300 лв., която трябва да платим, тъй като предишната администрация при обжалването й не е внесла квитанция за платена държавна такса и санкцията е влязла в сила през януари 2021 г. Санкциите са за лош критерий за избор на изпълнител, заложени от екипа Камбитов. В момента имаме втора корекция от 5% на същата стойност, която обжалваме“, каза кметът.
Съветникът Кирил Илиев отбеляза, че на настоящото управление на общината се е паднала „честта да се пържи на тоя огън“, и попита има ли опции за отстрочка на плащанията и правен ли е морфологичен анализ на отпадъка в депото, тъй като има съмнения, че депонирането не е правено качествено.
Кметът бе категоричен, че ако общината не се разплати, със сигурност ще изгуби целия проект и ще плаща 36 млн. лв. от бюджета си. Д-р Таковски заяви, че проблемът с блоклука на Благоевград е от 10 г., много пари изтекоха там и според него сметището е временен вариант, а трайното решение е завод за боклук, като посъветва администрацията да търси варианти за изграждането му.
„Всички в тая зала носим вина за това сметище“, обобщи Калоян Ханджийски.
К. Илиев отново взе думата с въпрос кое налага единият дълг да е 10-годишен, след като проектът окончателно ще приключи за 2-3 г. „Кандидатствахме за един краткосрочен, но препоръките от ФЛАГ бяха да го разделим“.
31 съветници подкрепиха поемането на краткосрочен дълг, 29 бяха „за“ дългосрочния.
Като извънредна точка кметът Стоянов внесе искане на изпълнителя на проекта на анаеробната инсталация ДЗЗД „Балканика Биогаз“ за увеличение на стойността на договора заради индексация на строителните разходи. С две писма те са поискали индексация с 15% от държавата и още 15% от ОПОС, където общината има собствено участие. Градоначалникът предложи местният парламент да одобри индексацията от държавата в размер на 3 870 900 лв., но да откаже искането, което е за сметка на общинския бюджет, и получи подкрепата на 34-ма съветници. ДИМИТРИНА АСЕНОВА
Индивиди, “калинки“и еднокнижковци, се изказват и вземат задължаващи десетилетия напред всички ни решения, без хабер да имат за какво, аджеба, става дума. Жална ти майка, Българийо!