ОбС прие бюджет 2024 на Община Благоевград в размер 140 321 436 лв., само двама съветници бяха „против” (ОБНОВЕН)

Кметът М. Байкушев оттегля от държавно финансиране за 2,5 млн. лв. проекта за нов кучкарник в Черешарниците, за да предлага района цял на инвеститорите

С аплодисменти и без да дискутира цялостната бюджетна рамка от 140 321 436 лв. с включени и държавно делегирани дейности, Общинският съвет на Благоевград прие вчера бюджет 2024.

„Абонираният“ за задаване на въпроси съветник Димитър Урдев не бе в пленарна зала заради коронавирус и дискусията по най-важния финансов документ за годината щеше да е вяла, ако не бе „канонадата“, отправена към кмета Методи Байкушев от БСП съветниците Веселин Христов и Николай Бошкилов. Заради нея се стигна до намесата на председателя на ОбС Радослав Тасков и напомняне за реда на изказване, който многократно бе нарушен в интерес на по-обширна дискусия преди гласуването.

Обсъждането на финансовата рамка на общината бе открито от Милена Бунцева, която като председател на Комисията по бюджет и финанси представи промени в проектобюджета, съгласувани и с Комисията по икономика. В тях предвидената субсидия за селата скача от 250 000 лв. на 338 632 лв., има ръст от 150 000 лв. на 200 000 лв. на субсидията за спортните клубове и се предвижда увеличение на парите за еднократна помощ по наредбата за стимулиране на раждаемостта от 380 000 лв. на 400 000 лв.

Бунцева посочи, че Комисията по образование има допълнителни предложения за промени, които бяха представени отделно от председателя й Василиса Павлова. С тях се настояваше общината и общинските дружества да представят всеки месец справка за направените разходи, която да се публикува на сайта на общината, кметът да може да прехвърля средства от едно направление в друго след информиране на съответната комисия, както и да съгласува предварително целесъобразността за кандидатстване по проекти със съответната комисия на ОбС.

Кметът Байкушев реагира неодобрително, като обясни, че повечето предложения са неудачни и  администрацията силно ще се затрудни всеки месец да прави и публикува исканите справки. „По закон кметът представя отчет пред ОбС на полугодие, както и на 9-месечие, идеята за прозрачност е залегнала и в моята програма за управление и смятам, че до края на мандата ще успеем да го направим. А колкото до това ОбС да се превръща в изпълнителна власт, според мен по принцип това не е удачно да се прави. Може и да са хубави част от тези предложения , но не им е мястото в бюджета“, контрира градоначалникът.

Остра бе и реакцията на председателят на ОбС Р. Тасков по искането общинската субсидия за ОФК „Пирин“ да се прехвърли към „Спортни имоти“, за да се гарантира, че тези пари ще отидат за ДЮШ. „Ако се приеме такова предложение, означава ОФК „Пирин“ да остане без лиценз, тъй като едно от условията е да има ДЮШ. Хубаво е като мислите мъдри мисли в Комисията по образование да преценявате цялостно нещата“, каза Тасков.

Градоначалникът представи проекта си за бюджет, като отбеляза, че той остава в рамките на общественото обсъждане. Той напомни, че са заложени собствени приходи в размер на 31 878 000 лв., но обеща, че за разлика от предишни години, когато прогнозите не са били изпълнявани, сега това ще е различно. „Заедно със 7 335 000 лв. наличности по сметки и 6 571 000 лв. субсидия от държавния бюджет общо собствените приходи, които можем да харчим, са 45 785 000 лв. Разходите ни са 43 599 688 лв.”, обобщи кметът Байкушев.

Той посочи, че дефицитът в бюджет 2024 г. е малко над 18 млн. лв. Проектите, за които Благоевград бе одобрен за държавно финансиране, са основно за поддръжка и обновяване на износената инфраструктура и включват 25 улици, 8 междублокови пространства, ремонт на гробищата и на сградата на доброволното формирование, както и на ул. „Зеленка“. Точната им стойност, обявена от кмета Байкушев, е 49 999 157 лв.  „Смятаме да поискаме актуализация на списъка ни с проекти, от който да отпадне изграждането на нов приют за бездомни животни за около 2,5 млн. лв. в района на Черешарниците. Причината е, че с новото ръководство през последните месеци общинският приют за безстопанствени животни заработи, има 17 осиновени кучета, кастрацията се извършва при високи темпове и има огромно количество храни и медикаменти от дарители, с което издръжката му съществено пада. Така ще можем да прадлагаме на потенциални инвеститори целия район на Черешарниците, защото предвиденият за изграждане там кучкарник бе в средата и го разделяше на две. Предвиждаме намаление на разходите и за видеонаблюдението, за което спряхме обявена поръчка, и смятаме да обявим нова, но не и да ни се предоставя то като услуга, а да е на значително по-ниска цена и да остава наша собственост. Средствата, които ще икономисаме, ще пренасочим за проектиране, за да имаме готовност да кандидатстваме  по „Развитие на регионите“, където възможностите са огромни и призовавам всички общински съветници да предлагат проекти и идеи“, каза кметът Байкушев.

Той внесе като извънредно допълнение на бюджета искане да се заделят 30 000 лв. за 4-о ОУ.  Искането е от  директора Илиян Чапкънов за развитието на иновативен проект за работа с деца с аутизъм, епилепсия и др. и бе прието от ОбС.

Ана Георгиева от групата на ГЕРБ поиска обосновка на почти двойното увеличение на сумата за работни заплати в сферата на културата от 249 252 лв. за миналата година на 467 900 лв. за 2024 г. и защо в „други дейности в икономиката“ е заложен 1 млн. лв. повече. Отговорът на градоначалника на първия въпрос бе мотивиран с ръста на минималната работна заплата и подписаното КТД.

„Въпросът е работят ли добре тези институции, а не колко получават“, заяви градоначалникът. На втория въпрос обяснението бе свързано с парите, която общината дължи на строителя на закрития басейн.

Червените съветници Веселин Христов и Николай Бошкилов заляха градоначалника с дъжд от въпроси кои обекти са включени в списъка за аварийно възстановяване с държавно финансиране (ул. „Влахина“ в с. Покровник с 545 000 лв., ул. „Промишлена“ с преведени през декември 3,5 млн. лв. и локално платно на бул. „Д. Солунски“ за 775 000 лв.) , за сагата с РИОСВ и последно дължимите 1,8 млн. лв. за предишни години, както и за допълнителен заем от 8 млн. лв, взет без решение на ОбС на 8 декември 2023г . На последния въпрос кметът обясни, че не става дума за заем, а за средства, които общината е ползвала безлихвено и които се връщат при верификация на средства по проекти.

„Освен ако нямаме корекции по проектите, заради които те може да ни бъдет спрени“, опонира В. Христов и във връзка с увеличаването на рамката на външния дълг на общината за 2024 г. посочи, че в края на 2023 г. всички са допуснали грешка с гласувания заем, в резултат на която старата рамка е била надвишена. Бошкилов продължи атаката с въпроси за липсата на заложени в бюджета приходи от общинските дружества , които кметът Байкушев декларира, че ще реформира за новото сметище и финансовото участие на останалите общини, както и за планирани 14 316 000 лв. средства за заплати или други възнаграждение на чиновници.  Градоначалникът обясни, че няма как при неизвършена реформа на общинските дружества да се иска увеличение на отчисленията им за общинската хазна, като посочи три дружества с потенциал да станат добре печелевши – „Биострой“ като строително дружество, „Арт Стейдж енд Фест“, където да се пренасочат всички пари за публичност по европроектите и дружеството, което се занимава с надзор – „Благоевград инвест 2016“.

„Последно изградената инсталация в депото е анаеробната, тя е планирана да поема 16 000 тона биоразградим отпадък на година, като общият отпадък от всички общини в сдружението е 21 000 тона. Решението да се изгради тази инсталация е взето, за да се вземет парите, но сега се оказва съществен проблем. В момента предизвикателството за нас е да изберем оператор и да направим тази инсталация работеща. Факт е, че в момента сред членовете на сдружението има доста напрежение, обвиняват ни в непрозрачност и неефективни договори. За тази година можем да използваме натрупаните отчисления към РИОСВ около 3,8 млн. лв., с част от които да платим камионите за извозване на биоразградими отпадъци, които не бяха доставени заради забавените дейности по проекта и са за наша сметка, както и да платим на оператора. 

„Позволява ли се това от закона?“, попита Веселин Христов, но председателят на ОбС Р. Тасков спря серията от въпроси, като напомни регламента и че режимът на изказвания в пленарна зала не предполага безкрайни диалози. Бошкилов се противопостави, че бюджетът е най-важният финансов документ и трябва да се изчистят всички въпроси във връзка с него, а Антоанета Богданова от ГЕРБ успокои тона в залата с апел за по-строга финансова дисциплина при изпълнението на бюджета и за търсене на начини за увеличаване на приходите, като предложи да се помисли за продажби на общински жилища, мораториумът върху които изтича тази година.

ОбС отхвърли предложенията на Комисията по образование и прие поправките на комисиите по икономика и по бюджет и финанси и утвърди бюджет 2024 с 36 гласа „за“ и 2 „против“ .

ДИМИТРИНА АСЕНОВА

loading...


Подобни новини

1 Коментар

  1. Бедствие

    Моля погледнете новините и кажете какво виждате.
    Общинските съветници навсякъде били напазарувани, особено в градовете с техни кметове.
    Ще се теглят огромни кредити, ще ги плаща местното население чрез вдигане на местни данъци и такси. С тези пари правят малки обществени поръчки без търг, раздават пари на определени фирми, от които после искат подкрепа за изборите. С перфектни схеми точат обществен ресурс към бизнеса, създавайки лобистки кръгове, които да им осигурят вечна власт, за да заличават българската народностна и държавна идентичност. Бедствие!

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *