Общинският съвет в Благоевград прие финансовите отчети на всички общински дружества без забележки. По искане на съветника Д. Урдев управителят на „Медицински център-1“ д-р Тони Даскалов даде допълнителна информация за състоянието на сградата на поликлиниката и ангажиментите на общинското дружество по поддръжката й.
„Собствеността е много тежка – държавна, общинска и частна“, каза д-р Даскалов и поясни: „Общината държи 22% и с тях няма как да налагаме решения. Ние се самоиздържаме, инвестираме в нашите идеални части, но общите части са огромен проблем. Отопляваме на санитарния минимум, д-р Калоянов е тук да потвърди. Идват служители на РЗИ да измерват температурите, констатациите винаги са, че в сградата не е студено, но не е и уютно. Сега предстои пореден ремонт на покрива, последният бе през 2011 г. При тази съсобственост кандидатстването по програми с проекти е невъзможно. Сградата няма и строителни книжа, търсил съм, но не можем да открием такива никъде и сме малко като в параграф 22. Коментираме някакви решения, но сградата е стара, строена преди 40 г., и не отговаря на съвременните изисквания за предоставяне на медицински услуги, но това е, с което разполагаме“, каза д-р Даскалов.
Точно преди гласуването на годишния отчет на Център за психично здраве Д. Урдев се обърна с реплика към председателя на местния парламент: „Г-н Тасков, време е да прекратите този цирк! Може ли да кажете как от началото на сесията г-н Корчев фигурира във всяко поименно гласуване, след като той отсъства“! Прав сте, че това е цирк! И моля ви, погрижете се вашите клоуни да се държат, както го изисква правилникът!“, атакува той председателя.
Видимо заварен неподготвен, Р. Тасков поиска поименното гласуване на съветниците, които не са могли да упражнят вота си електронно, обръщайки се към колегата си: „Мислите ли, че ви следя всички 40 човека в залата“! Г-н Корчев не знам дали от началото на заседанието е тук или не“, каза той.
Поименно преброяване на присъстващите установи, че от заседанието отсъстват В. Христов и Г. Корчев, който обаче странно как е отбелязван като гласувал.
„Каква е правната стойност на всички взети до момента решения“! Знам, че говоря „глупости и буламачи“, но циркът трябва да се прекрати!“, настоя Урдев.
В крайна сметка председателят Р. Тасков разпореди да бъдат анулирани гласуванията на отсъстващия съветник.
Съветниците изслушаха и управителя на общинската онкоболница „Св. Мина“ д-р Т. Велчев за искането му да купят апаратура втора употреба за отделението по гастроентерология, открито преди година. „Апаратурата е за гастроскопия и колоноскопия. Тази техника – нова, с минимално оборудване, струва около 200 000-300 000 лв. без ДДС. Установихме, че има рециклирана такава, която е на до 2 г., но е труднодостъпна, тъй като болниците реагират бързо. Затова искаме съгласието ви, ако намерим такава апаратура до 75 000 лв., да можем да купим със собствени средства“, каза д-р Велчев. Искането му бе прието с 36 гласа „за“.
ОбС одобри улица в жк „Еленово“ да се именува посмъртно на поета, писател и общественик Борислав Владиков. Съветниците отказаха увеличение на изменение на коефициента на интензивност на застрояване на имот в Стопанския двор от кинт 2,5 на 4,5.
„Има ли наименование на този квартал, защото имаме вече Китайски квартал, дали това ще е Индийски квартал““, попита Димитър Урдев, като настоя за отговор от администрацията.
Весела Митева съобщи, че заявителите не можели да изпълнят РУП при коефициент 2,5, затова искат 4,5, но местният парламент не бе на същото мнение и само 13 души подкрепиха искането, така че то не се прие.
Преди финала на заседанието председателят на Комисията по образование Василиса Павлова информира колегите си по три отправени от нея питания до администрацията за Програмата за мерки за закрила на деца с изявени дарби, за образователните и културни общински планове, приети с бюджет 2024, касаещи Общинската програма за детето, Програма за мерки за закрила на деца с изявени дарби, План за интеграция на ромите и Културен календар, и за Плана за интеграция на ромите, като обясни, че не е получила пълна информация.
„От заложените в Общинската програма за детето 116 000 лв. до момента са изразходвани 69 000 лв. От заложените в Програма за мерки за закрила на деца с изявени дарби 40 000 лв. до момента са изплатени само 1300 лв. В План за интеграция на ромите от заложените 42 300 лв. разходвани са 17 100 лв. Най-притеснителното е, че не получих информация за Културния календар, който иначе е отразен като дейност на сайта на общината. Приехме с бюджета, че отделяме 50 000 лв. за събития и фестивали в областта на културата и още тогава реакцията в много комисии бе дали парите не са твърде малко. Има събития, които са описани, но не са се случили, други пък са станали, но не са описани. Въпросите ми са предвид предстояща актуализация на бюджета, ако е нужно да се актуализират средствата по пера“, каза В. Павлова.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА