
С 18 гласа „за“ и 1 „въздържал се“, даден от Гергана Фарфарова, вчера общинските съветници в Разлог приеха „горещата“ точка за поемане на нов банков кредит от 1,2 млн. лв. Отсъстваха двама съветници – д-р Георги Тренчев – заради наложена му рехабилитация след операция, и Кръстьо Паланков, който е извън България.
Така близо 3 месеца, след като отхвърлиха предложението на кмета Красимир Герчев за банковия кредит заради притеснения за какво ще се харчат парите, народните избраници се съгласиха все пак да изтеглят сумата под условие, че парите ще се ползват само за оборотни средства за заплащане на възстановим ДДС по проекти, включени в списъка с капиталови разходи на община Разлог, и покриване на признати, възстановими разходи по проекти, финансирани чрез финансови инструменти на Европейски съюз. За по-сигурно с решението за поемане на дълга бе приет и предложеният от Комисията за местно самоуправление списък с конкретните 20-ина проекта, за които общината ще може да ползва парите.
Гласуването на точката бе предшествано от дебати, в които от общинската администрация уточниха, че в момента общината очаква да бъдат възстановени само текущите плащания по ДДС, но все пак едва миналата седмица тук било получено ДДС, поискано в края на миналата година.
Обяснение от администрацията бе поискано и за финансирането на многофункционалната спортна зала, чиято първа копка бе направена вчера. Въпросът бе повдигнат от Велина Кулина, която прочела, че залата ще струва 12,8 млн. лв., но в същото време като прогнозна стойност в сайта на Агенцията за обществени поръчки била посочена сума с 1,150 млн. повече. Оказа се, че разликата била заради включен допълнително паркинг в района.
В хода на заседанието, чийто дневен ред беше пълен с предложения за изработване на ПУП-ПЗ на територията на Разлог и с. Баня, се получи още едно отклонение от експедитивността, с която съветниците гласуваха. Причина бяха 3 ПУП-а в района на голф игрището, за които съветникът Любен Татарски настоя да не бъдат приемани на парче, а собствениците да представят на общината план за дългосрочно развитие на комплекса. В заседателната зала се оказа изпълнителният директор и съсобственик на „Пирин Голф & Кънтри Клуб“ Йордан Каназирев, който пожела незабавно микрофон, за да обяви:
„Първоначалният одобрен общ устройствен план на голф игрището е отпреди 20 г. и до момента сме застроили 700 имота. Внесохме ПУП за нови застроявания, защото проектът „Пирин голф“ губи на година по 500 000 лв., за да поддържаме игрището. От 2008 г. досега имаме 8,5 млн. лв. загубени. Компенсираме ги от продажбата на имоти и затова ни трябват нови застроявания на къщи. Имаме намерение в близките 20 г. да направим 40 къщи, защото от 2008 г. досега сме построили 70 такива. Проблемът е, че 1,5-2 г. минават в съгласувателни процедури за 1 ПУП. И обърнете внимание, че всичко е частен ресурс – до момента общината не е дала 1 стотинка на голф игрището, а иначе всяка година нашите собственици вкарват в хазната й 3,5 млн. лв. А за искането да дам дългосрочен план за развитието на игрището ще кажа – не съм господ. Не мога да знам какво ще стане след 20 години. Сега съм преценил, че ще направя 3 ПУП-а, не мога да правя предложение за нещо, което ще се случи след 20 г. Визионер съм, да, но в момента съм малко по-предпазлив, опитът ме научи. Най-общо смятаме да направим 3 квартала с къщи. Защото, пак ще кажа – всички собственици на земи около голфа получават доходи от продажба на имотите си, а ние имаме загуби, за да издържаме игрището. Припомняме, че първият собственик на игрището, който го построи, фалира, банката го продаде, фалира и следващият собственик и така чак до петия, който започна да печели. Ние в момента оцеляваме и го правим за хората в региона. Има много богати хора при нас, които пазаруват в Разлог. Да, ще го развиваме проекта. И не трябва аз да го казвам, може би гражданите трябва да го кажат или вие, съветниците, но никой не се сети, че аз имах партньор, който си отиде на 54 г., и можеше посмъртно да го направим жител на Разлог“.
„Защо не променихте предназначението на земята и все още сте пасище, давате ли си сметка с колко сте ощетили община Разлог“, опита да се вклини в монолога на Каназирев съветничката Костадинка Кърджиева.
„В България има 7 голф игрища, ние сме собственици и на игрище в Балчик, и всички се водят земеделска земя. По закон за такива големи проекти няма изискване да се променя предназначението“, отряза я той.
След като приключиха с ПУП-овете, съветниците приеха ДГ “Надежда“ в с. Елешница да бъде вписана в списъка със защитените детски градини, ОУ „Братя Миладинови” в същото село – в списъка със защитени училища, а СУ „Братя Петър и Иван Каназиреви” – Разлог, ОУ „Никола Парапунов” – Разлог, ОУ „Братя Миладинови” – с. Елешница и ОУ „Неофит Рилски” – с. Горно Драглище – в списъка на средищни училища в Република България за 2025г. Приети бяха и 2 проектни предложения на кмета Герчев.
ВАНЯ СИМЕОНОВА