Разложкото с. Бачево поиска да даде на концесия два от водоемите на територията на селото. Според изложените от кметицата Росица Чатлабашева мотиви поддръжката и пълненето им затрудняват служителите на общината, а ако ги вземат концесионери, това ще доведе до развитие на селския туризъм и откриване на работни места.
През 2009 г. и двата водоема са дадени на концесия, но през 2017 г. общината прекратила договорите заради неизпълнение на концесионната програма, напомня кметицата.
Единственото условие, поставено от Чатлабашева в официално писмо до Общинския съвет, е да се осигури достъп до крановете на жителите на селото, които ползват водоемите за напояване и поене на животните.
Предположенията как на практика може да стане това вчера превърнаха точките за концесиите в най-дебатираните от дневния ред на заседанието на ОбС.
В крайна сметка съветниците прецениха, че е по-редно да се защитят интересите на бъдещите концесионери, като в нарочна точка в договора им бъде вписано, че под определен обем на водоемите те могат да отказват вода за поене и напояване. Какъв трябва да е този обем обаче тепърва специалисти ще изчисляват.
Според предложения проектодоговор за всеки от двата водоема ще се плаща концесионна годишна такса от 1680 лв. без ДДС, а в ремонт и поддържка бизнесмените, които ще ги наемат, ще трябва да вложат 4600 лв. без ДДС.
Предложение за допускане изменение на Общия устройствен план на община Разлог в обхвата на поземлени имоти в местността Рудината на с. Баня, за да може някой да строи, бе другата точка, акумулирала съветническата енергия. Те поискаха мотиви за предложението от главния архитект на общината, от когото е внесено. Вместо това арх. Илияна Аврамова върнала в ОбС назидателно указание съветниците да си прочетат материалите от предишната сесия, когато тя дала мотивите. Раздразнен от поведението й, председателят на съвета Иван Димитров напомни, че Аврамова всъщност е служител на заплата към общината и е длъжна да се съобразява с ОбС, вместо да размахва назидателно пръст. Водени от презумпцията, че и преди са давали съгласие за промяна на ОУП, за да може да се строи в Рудината, съветниците гласуваха „за“ конкретната точка, но и приеха решение занапред при всяко следващо предложение за строеж в местността да се търси първо мнението на местното население или кмета.
ВАНЯ СИМЕОНОВА