БИТКА В СЪДА! Община Благоевград спечели дело за над 700 хил. лв. – санкция по проекта за Анаеробната инсталация, глътнала 60 млн. лв.

Община Благоевград спечели делото в Административен съд – Благоевград срещу отказ на Управляващия орган на ОП „Околна среда“ да признае през май миналата година и да изплати  715 170,93 лв., изразходвани за изграждане на пътя до анаеробната инсталация в сметището край с. Бучино. Мотивът за отказ да се верифицират направените разходи е, че два пъти е поискано плащане за изграждането на един и същи обект. Община Благоевград обжалва решението заради  противоречие с действителната фактическа обстановка, като посочи, че то е незаконосъобразно и са игнорирани строителната документация и геодезическото заснемане, доказващи, че строителните дейности са реално извършени по изменен проект, след като е установено, че на терен има неподходящи подпочвени условия за реализиране на първоначалния проект.

Разследване на вестник „Струма“ още през ноември 2022 г. алармира, че свлачище отнася новостроящия се път до бъдещата модерна анаеробна инсталация към сметището край с. Бучино, което досега е „глътнало“ около 60 млн. лв. Репортерска проверка на място тогава показа, че на много места камъни и чакъл са се сринали и от широкия в началото около 5-6 метра път са останали пътечки, едва 20-ина сантиметра широки. По трасето трябваше да минават пълни с боклук камиони с биоразградим боклук, който да се обработва в анаеробната инсталация, позиционирана на най-високата точка на сметището. Изграждането на инсталацията заедно с инфраструктурата бе възложено на ДЗЗД „Балканика Биогаз“, обединение между „Балканика Енерджи“ АД и Bekon Gmbh, а първата копка на обекта направи тържествено през април 2021 г. тогавашният кмет на Благоевград Румен Томов.  Обществената поръчка за избор на изпълнител на проекта с прогнозна стойност около 32 млн. лв. бе обявена на 26.08.2019 г. от кмета Атанас Камбитов, а офертите бяха отворени на 08.10.2019 г. Договор за избор на изпълнител с ДЗЗД „Балканика Биогаз“ подписва на 30.12.2019 г. кметът Румен Томов. Поръчката предвиждаше пълен инженеринг – проектиране и авторски надзор на основната и на довеждащата инфраструктура, СМР, доставка и монтаж на инсталация за суха метанизация с тунелно компостиране и когенерационен модул за разделно събиране и биоразградими отпадъци, както и въвеждане в експлоатация заедно с обучение на персонал.

На 28.04.2021 г. Р. Томов възлага с договор поръчката, чийто срок за изпълнение е 1090 дни, а цената е 31 999 200 лв. с ДДС. С него избраният изпълнител се задължава да проектира и изгради основна и довеждаща инфраструктура, анаеробна инсталация с определен капацитет за вход 15 819 тона годишно, което представлява 70% от всички генерирани хранителни отпадъци на територията на Регионално сдружение за управление на отпадъците – Благоевград, 35% от генерираните зелени отпадъци, 30% от всички генерирани дървесни отпадъци на територията на РСУО – Благоевград и 10% от генерираните отпадъци на хартия и картон. В срока на договора изпълнителят трябваше да изгради също и инсталация за компостиране на ферментационния продукт от изхода на инсталацията за анаеробно третиране, както и когенерационен модул за производство на електрическа и топлинна енергия. Строителният надзор на обекта е възложен на общинската фирма „Благоевград инвест 2016“, но така и не бе оповестен геоложкият доклад на обединението изпълнител, от който да стане ясно какви проучвания са правени във връзка със строителството на пътя и дали изобщо е правено геоложко изследване дали районът е свлачищен. 

Заради породените съмнения, че изграждането на довеждащия път до анаеробната инсталация е възможно да стане по заложения в проектите терен, през 2023 г. общината възлага обследване, което ги потвърждава, установени са неблагоприятни почвени условия и че планираният път крие риск от свлачищни процеси. Препоръката е да се проектира нов път.

Общината спира строителните дейности върху първоначално планираното трасе и предприема всички необходими действия по изготвяне и съгласуване на нов инвестиционен проект за изграждане на пътя до анаеробната инсталация върху ново трасе, който е одобрен от главния архитект на община Благоевград на 17.11.2023 г.

През април 2024 г. строежът бе завършен съгласно всички нормативни изисквания и анаеробната инсталация е въведена в експлоатация. Назначената съдебна експертиза по заведеното от общината дело установява, че са изпълнени всички заявени за верификация и плащане строително-монтажни работи, и потвърждава, че действията на община Благоевград са законни и съответстват на проекта с изискванията на ОПОС.

Решението на Административен съд – Благоевград може да се обжалва от страните пред ВАС в двуседмичен срок.

От общината информираха, че общата стойност на проекта за изграждане на анаеробната инсталация възлиза на 41 093 732 лв., 85% от които се финансират по ОП „Околна среда 2014-2020“. Бенефициенти са общините Благоевград, Симитли, Бобошево, Кочериново и Рила. Разделно събраните биоразградими отпадъци ще се третират в специално изградени херметически затворени биореактори на анаеробната инсталация, вследствие на което ще се произвежда биогаз и компост.

Припомняме, че заради анаеробната инсталация през 2022 г. ОбС – Благоевград одобри поемането на дълг от 9,3 млн. лв.

В края на октомври миналата година кметът на Благоевград Методи Байкушев излезе с решение за избор на оператор на анаеробната инсталация и системата за разделно събиране на отпадъци. Това е единственият кандидат в проведената обществена процедура – обединението „Еко-Благоевград 2024“ ДЗЗД с партньори столичните фирми „Спартак тексим“ ООД и „Ес ер технолоджис“ ООД, управлявани от Антон Павлов, и „Гео-бор нова“ ЕООД на Иво Вучков. Предложената от консорциума цена е 10 571 683, 95 лв. без ДДС, а срокът за изпълнение ще е 5 г. Изпълнението на договора ще се финансира от приходите от такса битови отпадъци, пропорционално на обема, събран и обработен отпадък за всяка от общините Благоевград, Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево, които обслужва инсталацията.

По информация на „Струма“ договорът с оператора на анаеробната инсталация е подписан от кметовете на всички партньорски общини и е в сила от 15 април т.г.

Миналата есен кметът Байкушев възложи на общинската фирма „Биострой” ЕООД да рекултивира старата клетка 3 на депото за отпадъци, която функционираше до 2020 г., като за целта от общинския бюджет бяха заделени 63 634.55 лв.

Процедурата за изграждане на новото регионално депо и за създаване на сдружение между съседните общини датира от 2011 г. Същата година се гласува и изработването на ПУП за сметището с площ от 106 дка. ПУДООС финансира с 19 млн. лв. за изграждане на Клетка 1. В началото на 2014 г. екоминистерството даде зелена светлина за изграждане на Регионалната система за управление на отпадъците, но реализирането на проекта бе блокирано от петричкото сдружение „Еко Струма 2000”, което заведе дело и оспори екологичната оценка. През лятото на 2015 г. Върховният административен съд отхвърли жалбата му, но междувременно ЕС наложи солидни санкции на държавата за отпадъците на благоевградчани в размер на 700 хиляди лева.

Старото сметище на Благоевград бе затворено на 1 януари 2018 г. и боклукът на община Благоевград, около 33 000 тона годишно, започна да се извозва в началото в Сандански и Разлог, а впоследствие в Костинброд.

Строителството на новото депо стартира в края на януари 2018 г. Първият етап се изгради по проект  от консорциум „Кобека“ с 4 участници в него – „БГ Ленд Ко“ ООД, „Копекс и Ко“ ЕООД, „Каро Трейдинг“ ООД и „Гипсстрой“ ЕООД. Офертата на този консорциум бе на стойност 22 918 485 лева с ДДС

На 17 септември  2019 г. новото сметище, „глътнало“ вече  23 млн. лв., бе открито тържествено, но месеци след това общините продължиха да возят боклука си на чужди сметища в страната. Пускането му в експлоатация бе на 1 май 2020 г.

По договор с общината от 7.01.2019 г. столичният консорциум ДЗЗД „Балканика Грийн Саут Уест Проджект“ стартира изграждането на компостиращата система по спечелена обществена поръчка в изпълнение на проекта „Проектиране и изграждане на допълнителна инфраструктура, инсталация за предварително третиране на битови отпадъци и компостираща инсталация за разделно събрани биоразградими и/или зелени отпадъци за развитие на регионалната система за управление на отпадъците на регион Благоевград, включващ общини Благоевград, Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево“. Общата стойност на проекта бе 11 945 990,08 лв., от които 1 000 314,37 лв. собствен принос, 1 347 429,44 лв. национално финансиране и 7 635 433,52 лв. европейски средства. По договор проектът бе с финална дата 23.03.2021 г., но няколко месеца след стартиране на работата около 100 куб.м пръст и скална маса се свлякоха върху метална конструкция до изграждащата се компостираща инсталация. Правителството отпусна допълнително  1,7 млн. лв. за изграждане на подпорна стена, която да спре активизираното от влажното време свлачище.

В средата на 2022 г. две столични дружества поеха експлоатацията на компостиращата инсталация. ДЗЗД „Предварително третиране Благоевград 2022“, обединяващо регистрираните в София фирми „Център за рециклиране“ ЕООД на Петър Илиев и „Еко комюнити“ ЕООД със собственик Румен Маринов, спечели обществената поръчка . Процедурата се обявява и провежда на два пъти от общината, тъй като кметът Илко Стоянов прекрати обявената от предшественика му Р. Томов предната година с мотив неосигурено финансиране. С оферта от близо 5,7 млн. лв. с ДДС столичното обединение бе избрано да поеме компостирането на боклука заедно с новоизградената инсталация в депото.

В средата на 2023 г. екскметът Илко Стоянов опита да вкара общинско дружество за оператор на анаеробната инсталация, но сменилият го Методи Байкушев отмени направените в тази посока постъпки и проведе процедурата.

ДИМИТРИНА АСЕНОВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *