
Община Дупница е изразила инвестиционно намерение пред РИОСВ – Перник за сондаж за минерална вода край дупнишкото село Бистрица. Поставено е и уведомително писмо в кметството до жителите на Бистрица, в което се уточнява, че ще се сондира в местността Арнаудски ливади край селото и ако някой има претенции, да се обръща към кмета на селото Кирил Огненски. Местността е в близост до така наречения в Бистрица “Квартал на богатите”.
Със сонда ще се търси минерална вода на дълбочина от 1200 м. Инвестиционното намерение става факт след повече от година проучвания за наличието на подпочвена минерална вода в землищата на селата около Дупница.
Специалисти в тази област са установили, че има подземна река с минерална вода с температура около 50 градуса. Тя минава през дупнишкото село Тополница и стига до подножието на Рила край село Бистрица.
„Преди около година в село Бистрица се разнесе слухът за наличието на подпочвена минерална вода в землището на селото и цената на земеделските земи скочи от 1,00 лв. за кв.м на 3 до 5 лв. Има търсене на земеделска земя в селото“, коментира кметът К. Огненски.
След продажбата на Общинската ливада над село Бистрица по време на управление на Дупница от Атанас Янев – 15 дка за 14 000 лв. на местен бизнесмен, имотът се парцелира. В този квартал Атанас Янев строи къща. На този терен вила построи и бижутерът Марин Маринов от Дупница. Гастарбайтер от село Мламолово е сред собствениците на модерни вили в “Квартала на богатите“.
До момента 4-ма кандидати са изявили инвестиционни намерения да строят къщи за гости. Сред тях е бизнесменът, собственик на няколко бензиностанции и едър арендатор от село Яхиново Иван Грънчаров, той ще строи къщички за гости на обрасла в тръни ливада малко над парк “Рила”, близо до селото. В проекта влиза и малък басейн. Мястото се намира до пътя Дупница – Бистрица и е до коритото на река Бистрица, която минава през средата на селото, през парка и се влива в река Джерман.
Идеята на общинското ръководство на общината в Дупница е село Бистрица да се развие като туристически обект. Селото е изходна точка за туристически преход към хижа “Иван Вазов”.
В село Бистрица в момента има само една къща за гости, която не може да поеме туристите любители на планината, които минават оттук.
От незапомнени времена се носи легенда в Бистрица, че преди много години в подножието на Рила край селото е изригнала минерална вода, но местните запушили с вълна извора. За наличието на минерална вода в землището на селото говори и местността Топилото. На това място през зимата не се задържа сняг, топи се от топлата подпочвена вода, смятат местните жители.
ЙОРДАНКА ПОПОВА
В кметството в с. Бистрица има уведомление за инвестиционно намерение за сондиране
Имотът, върху който ще строи Ив. Грънчаров
Мястото, където ще се извършат сондажите
Къщата на екскмета Ат. Янев
На преден план къщата на бизнесмен от Радомир, вдясно е тази на бижутера М. Маринов
Вила на семейство от Дупница